Üye Girişi


KENDİNİ DEĞİŞTİREN BEYİN: Beyin Biliminin Sınırlarından Kişisel Başarı Öyküleri

/ Dr. Norman Doidge
Kitap Adı : KENDİNİ DEĞİŞTİREN BEYİN: Beyin Biliminin Sınırlarından Kişisel Başarı Öyküleri  
Çevirmen : İbrahim Şener
Orjinal Adı : The Brain That Changes Itself (Türkçe)
Yayın Tarihi : Nisan 2019
ISBN : 9786052996119
Sayfa : 448
Ebat : 13,5 x 21
Fiyatı : 50.00 TL

Kitap Hakkında

İmkânsız olduğu sanılıyordu ama artık mümkün!

Nöroplastisite adı verilen yeni bilim dalında, yüzyıllardır değişemeyeceği düşünülen insan beyninin aslında değiştirilebileceği kanıtlandı. Psikanalist Dr. Norman Doidge, hem nöroplastisiteyi ve şifa gücünü destekleyen başarılı bilim insanlarıyla hem de zihinsel engellerinin ya da beyin hasarının düzelemeyeceği söylenen ama bu bilim insanları sayesinde hayatları değişen hastalarla buluşmak için ülkenin birçok yerine seyahat etti.

Engellerini aşan görme ve işitme engelliler, beyinleri gençleşen yaşlılar, hayatları normale dönen felçliler, hareket özgürlüğü kazanan serebral palsili çocuklar, beyninin yarısıyla doğmuş olsa da beyni bütünmüş gibi işlev görecek hale gelen bir kadın gibi pek çok kişinin mucizevi ama gerçek hikâyelerini kaleme aldı. Depresyon, obsesif kompulsif bozukluk, hayalet uzuv sendromu ve otizm gibi birçok soruna tedavi bulma çalışmalarını bu sıra dışı hikâyelerle bağdaştırarak anlatan Dr. Doidge, son derece dokunaklı ve ilham verici olan bu kitabıyla beyinlerimize, insan doğasına ve potansiyeline bakış açımızı sonsuza dek değiştirecek.

Kendini Değiştiren Beyin rehberiyle nörobilimin sınırlarında gezerek vücudun, duyguların, cinselliğin, kültürün ve eğitimin sırlarını deşifre edin ve daha önce hayal bile edemeyeceğiniz tedavi yöntemleriyle yeni umutlara yelken açın…


“Dr. Doidge beyinle ilgili bildiğimizi sandığımız her şeyi altüst ediyor.”
Publishers Weekly

“Dr. Doidge, bilimi insanlara anlatma konusunda tam bir usta. Kendini Değiştiren Beyin kitabında beynin ihtiyaç halinde kendini yeniden yapılandırabilen dinamik bir organ olduğunu anlatıyor. Felç, serebral palsi, şizofreni, demans gibi ciddi rahatsızlıkları olanlardan sadece IQ seviyesini artırmak veya hafızasını güçlendirmek isteyenlere kadar hepimizin yararlanabileceği bu keşfi ele alan derin bir kaynak. Bu kitabı alırsanız beyniniz size müteşekkir olacak.”
Dr. Jessica Warner, Globe and Mail

“Bu kitap, dünyanın düz olmadığını keşfetmişsiniz gibi hissettiriyor.”
Gretel Killeen, Sun Herald

“Bu kitabın dünyanın her yerinde el üstünde tutulması gerek! Beynin plastik olduğunun, egzersiz ve pozitif düşünce yoluyla kendini gerçekten değiştirebileceğinin kabul edilmesi, tarih veya insanlık için büyük bir atılım. Ay’a ayak basmaktan bile daha büyük! Sade, etkileyici ve sürükleyici eseriyle Dr. Doidge en gencinden en yaşlısına kadar hepimize umut kaynağı sunuyor.”
Jane S. Hall, International Psychoanalysis

“Pozitif düşünmenin gücü nihayet bilimsel geçerlilik kazanıyor. Akıl almaz, mucizevi örneklerle dolu bu kitap, kültür, eğitim ve tarihle ilgili bilgilerin yanı sıra yalnızca nörolojik sorunları olan hastaların değil, bütün insanların faydalanabileceği önerilerde bulunuyor.”
New York Times

“Bu kitap birçok vaka çalışması ışığında tekrar hareket etmeyi ve konuşmayı öğrenen felçlileri, hafızalarını keskinleştiren yaşlıları, IQ seviyelerini yükselten ve öğrenme engellerini aşan çocukları ve çok daha fazlasını anlatıyor. Dr. Doidge’in öngördüğü üzere bilimin, birçok farklı alandaki uzmanlara, en çok da bütün öğretmenlere fayda sağlayacak sonuçları oluyor.”
Education Week

“Dr. Doidge zihnin ömrünün, bedenin ömründen daha uzun olabileceğini, genç bir beyinde gerçekleşebilen her şeyin yaşlı bir beyinde de gerçekleşebileceğini kanıtlıyor. Kendini Değiştiren Beyin, nöroplastisitenin gücünü gözler önüne sererek çaresizlik bulutlarını dağıtan ve insanların içini ısıtan bir eser.”
Toronto Daily Star

“Herkesin okuması gereken bir kitap... Mucizenin ta kendisi. Hemen alın!”
Yoko Ono

“Norman Doidge’in muhteşem eseri Kendini Değiştiren Beyin, beyinlerimizin sanılandan çok daha plastik ve değişken olduğuna dair ikna edici kanıtlar sunuyor.”
Andrew Smith, Sunday Times

“Bu kitabı gerçekten okumalısınız... Bu takdire şayan eser, kendimize ve kabiliyetlerimize yeni bir pencereden bakmamızı sağlıyor. Mükemmel.”
Andrew Smith, Mail on Sunday

“Müthiş… Doidge temel bilimlerde ve tıp alanında rüzgârın yön değiştirdiğini söylüyor.”
London Times

“Norman Doidge yeni bir bilim dalını etkileyici ve oldukça anlaşılır bir dille tanıtıyor.”
John Cornwel, Literary Review

“Nöroplastisite araştırmalarında yeni keşfedilen bir alanda ustaca rehberlik edilen bir tur.”
Discover

“Doidge bu gelişen alanın araştırma tarihini gözler önüne seriyor, çığır açan keşifler yapmakta olan bilim insanlarına değiniyor ve bu keşiflerden faydalanan hastaların büyüleyici hikâyelerini anlatıyor.”
Psychology Today

“Sade ve büyüleyici... İlgi çekici, eğitici ve sürükleyici… Kalbi ve zihni aynı oranda tatmin ediyor. Doidge nörobilimdeki
güncel araştırmaları detaylı ve anlaşılır bir şekilde açıklıyor. Hikâyelerinin kahramanları olan hastaların çektikleri çileleri zarif ve canlı bir şekilde anlatıyor. En iyi tıp anlatılarında olduğu gibi Doidge’in eserlerinde de beden ile ruh arasındaki dar köprü belagat
ve cesaretle aşılıyor.”
Chicago Tribune

“Doidge dünyanın dört bir yanına gidip bilim insanlarıyla ve yeni bir çağın eşiğinde duran hastalarıyla röportaj yaparak öğrendiklerini muhteşem öyküler eşliğinde anlatıyor. Her hikâye beyin biliminin son keşifleriyle birlikte örülüyor ve hem büyüleyici hem de sade bir üslupla anlatılıyor. Bilimsel açıdan bu kadar zengin bir kitabın aynı zamanda sürükleyici olabileceğini hayal etmek güç olsa da bu kitabı elinizden bırakmakta zorlanacağınız kesin.”
Jeff Zimman, Posit Science

“Büyüleyici… Kendini Değiştiren Beyin, insan beyninin sonsuz uyum yeteneğine dair umut verici ve takdire şayan bir portre çiziyor. Yalnızca yirmi otuz yıl önce bilim insanları beynin sabit ya da değişmez olduğunu, dolayısıyla birçok beyin hasarı türünün iyileşemeyeceğini varsayıyorlardı. Ünlü bir psikiyatrist ve araştırmacı olan Dr. Doidge, kendi hastalarının geçirdiği dönüşümün bu varsayımlarla nasıl çeliştiğini görünce nörobilimin öncüleriyle ve nörorehabilitasyondan fayda sağlayan hastalarıyla röportaj yaparak yeni nöroplastisite bilimini keşfe çıkıyor. Bu kitabında beynin kendi yapısını değiştirme ve en çetin nörolojik sorunları bile aşma konusundaki inanılmaz gücünü etkileyici bireysel başarı örnekleriyle açıklıyor.”
Prof. Oliver Sacks

“Beyin biliminde artık en çok konuşulan terim nöroplastisite, yani yetişkin beyninin pozitif yönde değişebileceği fikri oldu… Nöroplastisite teorilerini temel alan egzersizler sayesinde hayatı kurtarılan ya da iyileştirilen insanların dokunaklı hikâyeleriyle Doidge’in kitabı, genel okur kitlesi için gerçekten etkileyici.”
Library Journal

“İki yıl önce Cerebrum dergisi beyinle ilgili genel okura uygun en iyi kitaplar listesini güncellediğinde, bu listede hâlihazırda beyinle ilgili otuz bin İngilizce kitap vardı. Bilim danışmanları ve okurların etkisiyle güncellenen bu listede Kendini Değiştiren Beyin birinci sıraya yerleşti.”
The Age

“Süper. Dâhiyane. Bir solukta okudum.”
Dr. V. S. Ramachandran

“Kendi beynini ve son yirmi yıldır nörobilimde gerçekleşen önemli gelişmeleri daha iyi anlamak isteyen herkesin okuması gereken çok değerli bir rehber.”
Gordon Farrer, The Age

“Bugüne kadar bu konuda yazılmış en anlaşılır ve en incelikli eser.”
Prof. Michael Merzenich

“Mutlaka okunması gereken sürükleyici bir kitap… Anlatılan hikâyeler insanı duygusal olarak tatmin ediyor. Doidge kültürel etkilerin beynimizi gerçek anlamda ‘şekillendirdiğine’ değiniyor. Yaşadığımız dünyaya verdiğimiz tepkiler de yalnızca sosyal ya da psikolojik bir fenomen değil, genellikle devam eden bir nörolojik sürecin ürünü.”
Dr. Liam Durcan, The Gazette

“Hayatı kutluyor âdeta.”
Panorama

“Kendini Değiştiren Beyin şüphesiz ki yayımlandığı yılın en önemli kitabı, hatta belki de şimdiye kadar okuduğum en önemli kitap olabilir.”
Kiril Sokoloff

“Anlaşılır, sade bir üslupla ustaca düzenlenmiş zengin bir beyin plastisitesi şöleni.”
Dr. Jaak Panksepp

“Çarpıcı. Doidge, oldukça teknik konuları hayli anlaşılır kılma konusunda tam bir dâhi. Daha heyecan verici bir konu ya da daha iyi bir anlatış tarzı düşünemiyorum.”
The Record

“Etkileyici… Dr. Doidge çok büyük bir iş başarmış. Bilimsel keşiflerin en uç örneklerini hem bilimsel hem de genel okur kitlesine hitap eden bir dille anlatan bir kitaba imza atmış.”
Neuropsychoanalysis

“Çok güzel bir biçimde yazılmış ve hem çocukları hem de yetişkinleri etkileyen çeşitli nöropsikiyatrik problemlere açıklık getiriyor. Sendromları açıklayan vaka örnekleri, mükemmel birer kısa öykü gibi. Kendini bir tür bilimsel dedektiflik hikâyesi gibi okutuyor ve çok eğlenceli. Genellikle kafa karıştırıcı ve tartışmalı olan bir bilim dalını genel okura uygun sadelikte anlatıyor, dolayısıyla içerdiği bilgileri anlamanız için doktora yapmanıza gerek yok.”
Dr. Barbara Milrod

“Dikkate değer bir kitap... Hepimizin hayatını değiştirme potansiyeli olan bir bilim dalını çok anlaşılır bir dille inceliyor.”
The Mercury

“İnsan beyninin sınırsız potansiyelini ortaya koyan zarif bir eser. Büyüleyici, bilgilendirici ve duygusal olarak güçlü bir yapıya sahip. Öğrenmeyi zenginleştirme fırsatları konusunda ebeveynleri aydınlatıyor, öğrenme engellerine eşsiz bir biçimde yaklaşıyor ve eğitimle ilgili meselelerin ele alınış biçiminde devrim yaratıyor.”
The Jewish Week

“Beyindeki değişikliklerin psikolojimizi ve düşüncelerimizi etkileyebildiğini uzun zamandır biliyoruz. Dr. Norman Doidge da düşüncelerimizin ve düşünme biçimimizin beyinlerimizi değiştirebileceğini gösteriyor ve psikolojik şifanın temellerine ışık tutuyor.”
Prof. Charles Hanly

“Dâhice… Ne tür canlılar olduğumuzu yeniden değerlendirmenin harika ve etkileyici bir yolu.”
Jeanette Winterson

“Yaşlanırken zihinsel fonksiyonlarımızı nasıl koruyacağımıza dair tavsiyelerde bulunan bir rehber olan Dr. Doidge’in bu kitabı, okurların geleceğe umutla bakmasını sağlıyor. Bütün engellere rağmen başarılı olanların hikâyelerini okumaktan hoşlanan herkese bu kitabı öneriyorum. Son derece ilgi çekici ve her anlamda bilgi yüklü bir eser.”
Curled Up With a Good Book


DR. NORMAN DOIDGE psikiyatrist, psikanalist, araştırmacı, şair, makale ve kitap yazarıdır. Toronto Üniversitesi’nin psikiyatri bölümünde öğretim üyesi ve Columbia Üniversitesi’nin Psikanalitik Eğitim ve Araştırma Merkezi’nde araştırma görevlisidir. Toronto’da yaşayan Dr. Doidge, Kendini Değiştiren Beyin ve The Brain’s Way of Healing adlı çoksatan iki kitabın yazarıdır.

2010’da Cerebrum dergisi editörleri ve okurları, beyinle ilgili otuz bin kitap arasından Kendini Değiştiren Beyin eserini “beyinle alakalı, genel okura hitap eden en iyi kitap” olarak seçmiştir. Guardian, Globe and Mail, National Post, Amazon ve daha birçok mecrada yılın en iyi kitabı seçilen Kendini Değiştiren Beyin “akıl hastalıklarının nörobiyolojik rahatsızlıklar olarak daha iyi anlaşılmasını sağlayan sıra dışı bir eser” olarak Ulusal Akıl Hastalıkları Derneği’nin Ken Kitap Ödülü’ne layık görülmüştür.

Dr. Doidge ayrıca yüz yetmişten fazla bilimsel ve popüler makale yazmış ve makaleleri American Journal of Psychiatry, Canadian Journal of Psychiatry, Comprehensive Psychiatry, Wall Street Journal, Harvard Business Review gibi birçok önemli dergide yayımlanmıştır. Psikanaliz ve kültür dalında Amerikan Psikanaliz Derneği’nin CORST Ödülü ve Kanada Psikanaliz Derneği’nin M. Prados Ödülü de dâhil olmak üzere birçok ödül kazanmıştır. Globe and Mail’de “bilimi insanlara anlatma konusunda tam bir usta” olarak tarif edilmiştir.

Okur Yorumları

Kitap hakkında yorum yapmak için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye girişi için tıklayınız.
Eğer üye değilseniz, üye olmak için tıklayınız.

Yazar Hakkında

 

Yazarın Diğer Kitapları

 
Bu Kitabı İnceleyenler Aşağıdaki Kitaplarıda İncelediler