Üye Girişi


Çocuklarda Spiritüellik: Yaşam Boyu Sağlıklı Gelişim İçin Ebeveynliğe Yeni Bilim

/ Lisa Miller
Kitap Adı : Çocuklarda Spiritüellik: Yaşam Boyu Sağlıklı Gelişim İçin Ebeveynliğe Yeni Bilim  
Çevirmen : Özlem Özarpacı
Orjinal Adı : The Spiritual Child: The NEW SCIENCE on Parenting for Health and Lifelong Thriving (Türkçe)
Yayın Tarihi : Ekim 2020
ISBN : 9786052999042
Sayfa : 432
Ebat : 13,5 x 21

Kitap Hakkında

Yaşam Boyu Sağlıklı Gelişim İçin Ebeveynliğe Yeni Bilimsel YaklaşımÇocuğunuzun Sağlıklı Bir Yetişkin Olması, Onun Spiritüel Gelişimine Verdiğiniz Öneme Bağlıdır.Spiritüellik bir çocuğun ruhsal gelişiminde büyük rol oynamasına rağmen maddiyata odaklanma eğilimindeki dünyamızda bir kenara itilmiştir. Dr. Lisa Miller bu kitabında psikoloji alanındaki son çalışmaları ve etkili örnekleri kullanarak şimdiye kadar yaşamımızın iki karşıt kutbu gibi görünen bilim ile spiritüellik arasında köprü oluşturmayı başarıyor.Miller’a göre spiritüellikle ilişki kuran çocukların sağlıklı gençlere ve yetişkinlere dönüşme ihtimali daha yüksektir. Bu çocukların ergenlikte uyuşturucu madde bağımlısı olmak, depresyona girmek gibi olumsuz durumların içine düşme olasılığı çok daha düşüktür. Bu nedenle ebeveynlerin, çocuklarında gelişmeye başlayan spiritüellikle ilgilenmesi büyük önem taşıyor. Sorun şu ki pek çok yetişkin, çocuklarıyla spiritüellik hakkında nasıl konuşacağını bilmiyor.Çocuklarda Spiritüellik, “Ebeveynler olarak çocuklarımızdaki doğal spiritüel potansiyeli nasıl fark edip destekleyebiliriz?”, “Bunu yaptığımızda çocuklarımız nasıl farklı gelişip sağlam bir temel oluşturabilir ve hayatta başarı sağlayabilir?” gibi sorulara bilimi ve yaşamı temel alan yanıtlar veriyor.

“Çocukta doğuştan bulunan spiritüel beceriler geliştirilmezse yok olabilir, tıpkı sayısal becerilerin eğitim olmadan gelişememesi gibi. Sevgi dolu aileler bu yetenekleri besleyebilir, özellikle de ebeveynler spiritüel keşifler hakkında açıkça konuştuğunda... Gençlik çağına gelen pek çok insanın yolunu kaybettiği şu dönemde, geliştirildiği takdirde çocuklarımıza destek olacak

bu kaynağı görmezden gelme lüksümüz yok.”

David Brooks, The New York Times“Paul Tough çoksatan kitabı Çocuklar Nasıl Başarılı Olur?’da ‘metanet’in önemini vurguladığından beri hiçbir kitap çocukların oturmuş bir kişiliğe sahip olmamaları halinde çöküş yaşayacağı yönünde daha büyük bir tartışma başlatmamıştı.”

New York Magazine“Spiritüel ebeveynliğe dair güven verici ve yol gösterici bir ders… Çocuklarınızdaki spiritüelliği geliştirmek, onları acı dolu bir dünyadan koruyabilir.”

Kirkus Reviews“Bu kitap, bir çocuğun hayatındaki anlam ve amaç arayışını teşvik etmek için derinlikli tavsiyeler sunuyor…”

Publishers Weekly“Harika ve düşündürücü… Ebeveynlere çocuklarının bedenlerini ve zihinlerini olduğu kadar ruhlarını da beslemeleri için sıcak, umut dolu ve cesaretlendirici bir çağrı. Teşekkürler, Dr. Miller!”

Dr. Harvey Karp“Çocuklarda Spiritüellik büyüleyici, çığır açan ve önemli bir çalışma.”

Wendy Mogel“Tek kelimeyle bir başyapıt. Çocuklarda Spiritüellik bilim, psikoloji ve spiritüelliği olağanüstü bir şekilde harmanlıyor. Kendi çocuğunu büyüten ya da başkalarının çocuklarına bakan herkesin bu kitabı okuması gerek. Bu uygulanabilir, eksiksiz ve kolay okunan kitap, çocukları yalnızca mutlu ve sağlıklı olacak şekilde yetiştirme anlayışına meydan okuyor.”

Dr. Andrew Newberg“Dr. Lisa Miller’ın Çocuklarda Spiritüellik adlı kitabı yalnızca çocuklardaki doğuştan gelen, bozulmamış spiritüelliği anlamamızı sağlayan bir rehber değil, toplumumuzun güvenliği ve esenliği için çocuklarda bunu teşvik etmemize yönelik bir çağrı. Dr. Miller son derece dürüst bir dille kaleme aldığı kitabında içinde bulunduğumuz çıkmazı ve değerleri açıkça gösteriyor: Çılgınca bir şekilde maddi başarılara odaklanmış durumdayız. Lisa Miller aynı zamanda nasıl daha spiritüel olabileceğimizi ve hem kendimiz hem de çocuklarımız için ömür boyu sürecek mutluluğa nasıl ulaşabileceğimizi sevecen bir dille açıklıyor.”

Haham Shaul Marshall Praver, Küresel Barış ve Nezaket Koalisyonu kurucusu

“Lisa Miller’ın yazdığı Çocuklarda Spiritüellik, tam da ihtiyaç duyulan zamanda çıkmış, son derece önemli bir çalışma. Kitap ebeveynlerin, çocuklarının –bütünüyle insan olma anlamına gelen– doğal spiritüelliğini ifade etmesini kutlamalarına izin veriyor. Ayrıca ebeveyn ve öğretmenleri, sorumlu oldukları çocuklarla birlikte spiritüel bir yolculuğa çıkmaya davet ediyor. Bunu yapın ve henüz anlatılmamış mucizeleri deneyimlemeye hazır olun.”

Dr. John Graham, Spiritüellik ve Sağlık Enstitüsü Başkanı ve CEO’su“Lisa Miller, bu sıra dışı kitapta bilimle spiritüellik arasındaki sallantılı ilişkiye arabuluculuk etmekten fazlasını yapıyor. Kitap ebeveynlerin yalnızca çocuklarının spiritüel gelişimini kavramasını değil, akıl ve mantığı sevgiden üstün tuttuğumuzda düştüğümüz tuzakları da açıkça görebilmesini sağlayacak.”

Barnet Bain“Tarifi zor spiritüellik konusunu kim ele alıp titiz bilimsel araştırmalar ışığında inceleyebilir ve bize hayal ettiğimizden çok daha fazlasını öğretebilirdi? Yanıt: Lisa Miller. Miller bu önemli kitabında spiritüelliğin derinliğini ve karmaşıklığını onurlandırırken, çocuklarımızın iyilik halinin gelişmesine nasıl ve neden yardımcı olduğunu gösteriyor. Ve en önemlisi, ebeveynlere bunun gerçekleşmesini nasıl sağlayabileceklerini anlatıyor.”

Dr. Carol Dweck, Stanford Üniversitesi psikoloji profesörü“Zekice yazılmış, düşündürücü ve titizlikle yapılmış araştırmaların sonucunda ortaya çıkmış olan bu kitap çocuklardaki, gençlerdeki ve ailelerdeki spiritüel gelişimle ilgilenen herkese hitap eden, değerli bir çalışma.”

Gretchen Rubin“Çocuklarda Spiritüellik, 25 yıllık eğitimcilik hayatımda okuduğum en önemli kitap.”

Dr. Mark A. Carleton, Presbiteryen Okulu Müdürü, ABD

DR. LISA MILLER, Columbia Üniversitesi bünyesindeki Teachers College’da psikoloji ve eğitim dersleri vermesinin yanı sıra Spirituality Mind Body Enstitüsü’nün de kurucusudur.

Okur Yorumları

Kitap hakkında yorum yapmak için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye girişi için tıklayınız.
Eğer üye değilseniz, üye olmak için tıklayınız.

Yazar Hakkında

Dr. Miller’ın araştırmaları JAMA-Psychiatry, American Journal of Psychiatry ve Journal of the American Academy of Child & Adolescent Psychiatry gibi akademik dergilerde yayımlanmıştır. Dr. Miller Oxford Handbook of Psychology and Spirituality’nin editörü ve Amerikan Psikoloji Derneği’nin (APA) dergisi Spirituality in Clinical Practice’in yardımcı editörüdür. APA’e üye seçilmiş, bir Yale mezunu olarak doktorasını Pensilvanya Üniversitesi öğretim üyesi Martin Seligman’ın danışmanlığında yapmıştır. CNN, Fox News ve MSNBC gibi kanallar ile NBC Today Show programına uzman olarak katkıda bulunan Dr. Lisa Miller, eşi ve üç çocuğuyla Connecticut’ta yaşamaktadır. 

Yazarın Diğer Kitapları

 
 
Bu Kitabı İnceleyenler Aşağıdaki Kitaplarıda İncelediler