Üye Girişi


Kan Tarlaları: Din ve Şiddetin Tarihi

/ Karen Armstrong
Kitap Adı : Kan Tarlaları: Din ve Şiddetin Tarihi  
Çevirmen : İrem Sağlamer
Orjinal Adı : Fields of Blood: Religion and the History of Violence (Türkçe)
Yayın Tarihi : Ağustos 2021
ISBN : 9786052997550
Sayfa : 608
Ebat : 13,5 x 21

Kitap Hakkında

Günümüzün ve Tarihin Meydanlarında Yaşanan Savaşların Sebebi Din midir?

Jeopolitik karmaşanın giderek arttığı zamanımızda, kültürler arası anlayış ihtiyacı hiç bu kadar acil olmamıştır. Dinî farklılıklar, şiddet ve savaş nedeni olarak görülüyor. Din üzerine yazan en önemli yazarlardan biri olan Karen Armstrong, tüm insanlık tarihini araştırıyor, savaş ile dünya inançlarının arasındaki iddia edilen bağı arıyor ve dinlerin barışçıl doğalarını savunuyor. Daha önce eşi benzeri görülmemiş, kapsamlı bir araştırmanın sonucunda Armstrong sadece İslam ve Hristiyanlığı değil, Budizmi, Hinduizmi, Konfüçyusçuluğu, Taoizmi ve Museviliği de araştırmasına dâhil ediyor.

İlk çıktıkları dönemde dinler, hayatın her alanını anlamla doldurdular ve savaş da kutsalın kapsamına girdi. Modernite şiddetin ayyuka çıktığı bir çağı da beraberinde getirdi ancak Armstrong’un da gösterdiği gibi bunun çok az bir kısmı dinle ilgiliydi.

Karen Armstrong, modern kavgaların ne derece dinlerle ilişkili olduğunu bize gösteriyor; ve farklı dinlere inananlar arasında barış olması için ne kadar ümitvar olabileceğimizi.


“Geçmişte ‘din savaşları’ olarak tanımlanan çatışmaları inceleyen ve neredeyse her defasında çatışmaların ortaya çıkmasının sebebinin din değil de siyasi meseleler olduğunu kanıtlayan bir eser.”
Library Journal

“Tutarlı bir şekilde şaşırtıcı ve aydınlatıcı. Kan Tarlaları, din ile şiddetin ilişkisini merak eden herkes tarafından okunmalı.”
The New Republic

“Destansı bir yapıt… Şiddetin ve dinin tarihi… İlgi çekici ve kapsamlı bir kaynak eser.”
Kirkus Reviews

“İkna edici… Dikkatli, adil ve doğru.”
The New York Times Book Review

“Kışkırtıcı ve okunaklı… Her zamanki gibi kapsamlı bir eser ortaya koyan Armstrong, küresel tarihi tarayarak şiddet ile din arasındaki ilişkiyi açıklarken dinin defalarca şiddete engel olduğu örnekleri anlatmadan geçmiyor.”
Publishers Weekly

“Sağduyulu ve mükemmel bir üslupla yazılmış… Dinin dünyadaki ve kültürümüzdeki rolünü araştıran en önemli yazarlardan biri Armstrong’dur.”
Minneapolis Star Tribune

“Herkesin dilindeki çağdaş bir şehir efsanesinin değerli ve okunaklı bir eleştirisi… Armstrong geniş kapsamlı bir tarih taraması yaparak dinî prensiplerin ve dinî liderlerin nasıl zorla savaşa dâhil edildiğini anlatıyor.”
St. Louis Post-Dispatch

“Dünyadaki büyük dinlerin kapsamlı bir tarihi… Kan Tarlaları, insan medeniyetinin en ilgi çekici unsurlarından birini araştırırken sizi de düşünmeye sevk ediyor.”
Pittsburgh Post-Gazette

“Etkileyici… Büyük bir eser… Din konusundaki en bilgili uzmanlardan biri kesinlikle Armstrong.”
The Observer

“Zarif ve güçlü… Bilgilendirici, kesin, bilgeliği ve tarihî detaycılığıyla nefes kesiyor.”
The Washington Post

“Güçlü bir sav sunuyor… Argümanı çok önemli ve insanların fikirlerini değiştirebilecek kadar güçlü.” The Christian Science Monitor

“Dinî şiddetin altında yatan gerçek güçlerin kapsamlı bir incelemesi.” The Huffington Post

“Panoramik bir eser… Eğlenceli ve bilgilendirici.” Salon

“Armstrong bize büyük bir hizmet sunuyor… Bir uzmanın ellerinde güvendeyiz.” The Guardian

“Armstrong bilgisiyle ve bunu bize sunarken sahip olduğu zarafetle bizi şaşırtıyor.”
Booklist

KAREN ARMSTRONG, dinler tarihi üzerine dünyanın önde gelen otoritelerinden ve yorumcularındandır. Tanrı’nın Tarihi, İncil, Hz. Muhammed’in Hayatı gibi dinler tarihi üzerine birçok kitabın yazarıdır. Eserleri tüm dünyada kırk beşin üzerinde dile çevrilmiştir. New York, Ürdün ve Davos’ta Dünya Ekonomik Forumu’na katılmış, Müslüman ülkelerde konuşmalar yapması için çağrılmıştır ve BM Medeniyetler İttifakı’nın bir elçisidir. 1999 yılında Müslüman Halkla İlişkiler Konseyi Medya Ödülü’nü, 2008 yılında TED Ödülü’nü ve 2013 yılında British Academy Nayef Al-Rodhan Ödülü’nü kazanmıştır. Yahudi, Hristiyan, Müslüman, Hindu ve Budist liderlerin öncülüğünde “Şefkat Sözleşmesi” projesini başlatmıştır. Halen Londra’da yaşamaktadır.

Okur Yorumları

Kitap hakkında yorum yapmak için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye girişi için tıklayınız.
Eğer üye değilseniz, üye olmak için tıklayınız.

Yazar Hakkında

 

Yazarın Diğer Kitapları

 
Bu Kitabı İnceleyenler Aşağıdaki Kitaplarıda İncelediler