Üye Girişi


BEYNİN ŞİFA BULMA GÜCÜ

/ Dr. Norman Doidge
Kitap Adı : BEYNİN ŞİFA BULMA GÜCÜ  
Çevirmen : Mehmet Gürsel
Orjinal Adı : The Brain’s Way of Healing (Türkçe)
Yayın Tarihi : Ağustos 2019
ISBN : 9786052997215
Sayfa : 520
Ebat : 13,5 x 21

Kitap Hakkında

Nöroplastisitenin Sınırlarından Çarpıcı Keşifler ve İyileşme Hikâyeleri

Bilim ve Kozmoloji Dalında 2015 Altın Nautilus Ödülü Sahibi
#1 Globe and Mail Kurgu Dışı Çoksatan
#1 Toronto Star Kurgu Dışı Çoksatan
Sunday Times çoksatan
New York Times çoksatan

Dr. Norman Doidge, Kendini Değiştiren Beyin adlı çığır açan eserinde okurları nöroplastisite denen, beynin aktivite ve zihinsel deneyim yoluyla kendi yapısını ve fonksiyonunu değiştirme kabiliyetiyle tanıştırdı. Şimdi de devrim niteliğindeki yeni kitabında inanılmaz nöroplastik iyileşme sürecinin nasıl işlediğini gösteriyor. Beynin Şifa Bulma Gücü etrafımızdaki ışık, ses, titreşim ve hareket enerjisi sayesinde beyne doğal yollarla ulaşmanın, beynin kendi iyileşme kapasitesini herhangi bir yan etkiye sebep olmadan açığa çıkarabileceğini anlatıyor. Dr. Doidge hastaların kronik ağrıdan kurtulduğu, felç veya beyin hasarını atlattığı, öğrenme bozukluklarını giderdiği, dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğunu aştığı, ayrıca otizm, multipl skleroz, Parkinson ve serebral palsinin semptomlarını bertaraf ettiği vakaları keşfe çıkıyor. Bunun yanı sıra herkesin faydalanabileceği yaklaşımlarla bize demans riskinin nasıl büyük ölçüde azaltılabileceğini öğretiyor.

Yüzyıllar boyunca beynin bir hasar veya hastalıktan sonra iyileşemeyecek kadar karmaşık bir yapıya sahip olduğuna inanıldı. Ancak Beynin Şifa Bulma Gücü aslında tam da bu karmaşık yapının, eşsiz bir şifa kaynağı ihtiva ettiğini gösteriyor. Dr. Doidge, Kendini Değiştiren Beyin’de yaptığı gibi son bilimsel gelişmeleri yaşanmış hikâyeler ışığında ele alıyor ve herkesin beyin sağlığını ve performansını iyileştirmek için hayatına uygulayabileceği prensipler sunuyor.


“Zihni, bedeni ve ruhu birbirine bağlayan güçlü ve yeni nörobilim teorilerinin heyecan verici bir özeti. Dikkat dağınıklığının, doğal olmayan ortamların ve bütün gün bilgisayar ekranına bakmak gibi davranışların yaygın olduğu bu çağda beyin bilimi, son derece karmaşık hayatlarımıza ve bedenlerimize bakmak için kullanabileceğimiz faydalı teknikler sunuyor.”
Boston Globe

“İnsan beyni ve onun gizemli güçleriyle ilgili en merak uyandırıcı kitaplardan biri olan bu eserinde Dr. Doidge, beynimizdeki dinamik enerji örüntülerini yeniden başlatmada, senkronize olmalarını sağlamada ve umutsuz vaka gibi görünen hastaları sağlığına kavuşturmada alternatif tıbbi terapilerin rolünü ele alıyor. Geleneksel tıbbın, tedavi edilemeyeceğini öne sürdüğü hastalara her sayfasında umut veren büyüleyici bir eser.”
Huffington Post

“Zihin, beyin ve beden bağlantısına dair anlayışımızı ciddi anlamda geliştirecek bir eser. Dr. Doidge felç, MS hastalığı, travmatik beyin hasarı, otizm, dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu ya da başka bir sağlık sorunu yüzünden beyin hasar aldığında, beynin başka bir bölgesinin yitirilen fonksiyonu devralması sağlanırsa beyin devrelerini ‘yeniden yapılandırmanın’ mümkün olduğunu iddia ediyor.”
Toronto Star

“Işık, ses, elektrik, titreşim, hareket ve düşünce gibi çeşitli duyusal girdilerin beynin dikkat işlemcilerini uyandırabileceğini ve en büyük hasarı alan hastaların bile hayatlarını geri kazanabileceklerini gösteren umut dolu bir kitap.”
Dr. Bessel van der Kolk

“Kafatasının içindeki gizli evreni bilmek isteyenlerin aradığı kitap. Sinirsel ya da zihinsel işlev sorunları yaşayan sevdiklerine yardımcı olmanın yollarını arayanlara bu eseri okumalarını şiddetle tavsiye ederim.”
Prof. Albinas Bagdonas

“Tam bir mucizeler kitabı. Büyüleyici… Fiziksel ve zihinsel rahatsızlıklardan kurtulmayı sağlayan başarılı uygulamalarla dolu bu ilgi çekici derleme, beynin iyileşebileceğini kanıtlıyor.”
Lisa Appignanesi, Observer

“Bilimsel bilgileri şaşırtıcı, zamansız öykülerle birleştiren etkileyici ve ilham verici Beynin Şifa Bulma Gücü, okuru daha ilk sayfadan yakalıyor ve sonuna kadar büyüsünü yitirmiyor.”
The Vancouver Sun

“Her türlü sağlık sorununu ilaçla tedavi etmeye meylettiğimiz bir çağda, Dr. Doidge’in altını çizdiği cezbedici nöroplastisite yaklaşımı bağımlılık yaratıyor.”
Sunday Times

“Herkesin beyni Dr. Doidge’in kitabından fayda sağlayabilir.”
Columbus Dispatch

“Zekice ve son derece özgün. Nöroloji eskiden hastaların hayret verici ve özünde tedavi edilemez semptomlar ve yetersizlikler sergilediği depresif bir disiplin olarak görülüyordu. Son otuz yılda yapılan araştırmalara dayanan Dr. Doidge hastaların ve doktorlarının göz alıcı portrelerini çizerek bu görüşe meydan okuyor. Bu kitap, her bir sayfasında yazarın derin içgörülerinin ve iyimserlik ışınlarının parıldadığı bir hazine sandığı gibi.”
Dr. V. S. Ramachandran

“Harikulade… Dr. Doidge, sizi beynin işleyiş biçiminin derinliklerine çekmeye devam ediyor. İlk etapta reklamını yaptığını düşündüğüm harika tedavileri anlatış biçimi beni büyüledi ve fikrimi değiştirdi. Beden, beyin ve zihin bağlantısına bütün okurları etkileyecek yepyeni bir içgörü getiriyor.”
Dr. John J. Ratey

“Cüretkâr ve dikkate değer bir meydan okuma. Beynin Şifa Bulma Gücü zekice organize edilmiş, bilimsel olarak kanıtlanmış, okuru peşine katıp sürükleyecek kadar güzel bir dille yazılmış ve diğer organlar gibi beynin de iyileşebileceğine dair derin bir mesajla dokunmuş bir eser.”
Dr. Stephen W. Porges

“Doidge’in kitabı ustalıklı teknolojilerin gücüyle ve kendi beyin sorunlarını aşmış mucitlerin yarattığı ve hastaların umutsuz vaka gibi görülen sağlık sorunlarında radikal gelişmeler kaydetmelerini sağlamak için kullandığı disiplinli farkındalık metotlarıyla ilgili büyüleyici öykülerle dolu. Beynin iyileşmesi konusunda dikkate değer ve eşi benzeri görülmemiş bir geleceği öngörüyor.”
Dr. Martha Herbert

“Bu eser çeşitli kronik sorunlardan muzdarip insanlar için gerçek bir umut kaynağı. İçerdiği yaşanmış öykülerle rehabilitasyon sayesinde mümkün olabileceklerin sınırını henüz bilmediğimizi anlamamızı sağlıyor. Ayrıca nörobilimcilerin ilgisini çekecek bir dizi veri içeriyor.”
Dr. Edward Taub

“Göz kamaştırıcı… Dostane anlatımıyla Oliver Sacks’in vaka örneklerini hatırlatan Dr. Doidge, kronik ağrıdan multipl skleroza kadar tedavisi olmadığı söylenen çeşitli hastalıklardan muzdarip insanların kahramanca çaba sarf ettiği gerçek öyküler anlatıyor. Dr. Doidge’in örneklerinin her biri, elindeki seçeneklerin tükendiğini düşünen hastalara somut tedavi fikirleri veriyor. Dr. Doidge’in şifa konusunda geleneksel olmayan yaklaşımlara duyduğu tutku, herkes için bir umut kaynağı oluyor.”
BookPage

“Büyük terapötik keşiflere yol açan beyin bilimiyle ilgili büyüleyici bir çalışma.”
Library Journal

“Dr. Doidge felçten otizme kadar beyinle alakalı bozuklukların semptomlarını iyileştirmek için beyin plastisitesinden nasıl yararlanabileceğimizi açıklamada tam bir uzman.”
Independent

“Dr. Doidge ikna edici ve meraklı bir yazar olduğu kadar dikkatli bir düşünür. Eserinde ele aldığı konu ise zihin ve bedene dair mevcut anlayışımızın sınırları.”
Tim Adams, Observer

“Dr. Doidge’in iki eseri de beyinle alakalı bir hasar ya da hastalıktan muzdarip olan ya da böyle bir sorun yaşayan birini tanıyan insanlara beynin kendini iyileştirebileceğini kanıtlayan bilgiler ve umut veriyor.”
Seattle Times

“Yazar, beynin kendini iyileştirme ve adapte etme kabiliyeti konusunda umut saçıyor.”
Prof. Oliver Sacks

“Titiz bilimsel araştırmalar ile çeşitli beyin rahatsızlıklarıyla ilgili kişisel zaferleri zekice birleştiren bir eser.”
Washington Post

“Büyüleyici ve incelikli bir üslupla yazılmış bir eser. Hem beyni hem de kalbi tatmin ediyor.”
Chicago Tribune


DR. NORMAN DOIDGE psikiyatrist, psikanalist, araştırmacı, şair, makale ve kitap yazarıdır. Toronto Üniversitesi’nin psikiyatri bölümünde öğretim üyesi ve Columbia Üniversitesi’nin Psikanalitik Eğitim ve Araştırma Merkezi’nde araştırma görevlisidir. Toronto’da yaşayan Dr. Doidge, Kendini Değiştiren Beyin ve Beynin Şifa Bulma Gücü adlı çoksatan iki kitabın yazarıdır.

2010’da Cerebrum dergisi editörleri ve okurları, beyinle ilgili otuz bin kitap arasından Kendini Değiştiren Beyin eserini “beyinle alakalı, genel okura hitap eden en iyi kitap” olarak seçmiştir. Guardian, Globe and Mail, National Post, Amazon ve daha birçok mecrada yılın en iyi kitabı seçilen Kendini Değiştiren Beyin “akıl hastalıklarının nörobiyolojik rahatsızlıklar olarak daha iyi anlaşılmasını sağlayan sıra dışı bir eser” olarak Ulusal Akıl Hastalıkları Derneği’nin Ken Kitap Ödülü’ne layık görülmüştür.

Dr. Doidge ayrıca yüz yetmişten fazla bilimsel ve popüler makale yazmış ve makaleleri American Journal of Psychiatry, Canadian Journal of Psychiatry, Comprehensive Psychiatry, Wall Street Journal, Harvard Business Review gibi birçok önemli dergide yayımlanmıştır. Psikanaliz ve kültür dalında Amerikan Psikanaliz Derneği’nin CORST Ödülü ve Kanada Psikanaliz Derneği’nin M. Prados Ödülü de dâhil olmak üzere birçok ödül kazanmıştır. Globe and Mail’de “bilimi insanlara anlatma konusunda tam bir usta” olarak tarif edilmiştir.

Okur Yorumları

Kitap hakkında yorum yapmak için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye girişi için tıklayınız.
Eğer üye değilseniz, üye olmak için tıklayınız.

Yazar Hakkında

 

Yazarın Diğer Kitapları

 
Bu Kitabı İnceleyenler Aşağıdaki Kitaplarıda İncelediler