Üye Girişi


Toprakla Beslenin

/ Josh Axe
Kitap Adı : Toprakla Beslenin  
Çevirmen : Filiz Tülek Erdurak
Orjinal Adı : Eat Dirt (Türkçe)
Yayın Tarihi : Ekim 2020
ISBN : 9786052999066
Sayfa : 424
Ebat : 13,5 x 21

Kitap Hakkında

Hastalıklarınızın Kaynağı Sızıntılı Bağırsak Olabilir ve
Bu Sorundan 5 Şaşırtıcı Adımda Kurtulabilirsiniz

Düşmanımız kir ya da toprak değil.

Son yirmi otuz yılda hayatımıza giren gıdalardaki modern “yeniliklerin” bir bedeli oldu: sağlığımız. Toprağı maruz bıraktığımız pestisitlerden buzdolaplarına, gıdaların pastörizasyonuna, aşırı antibiyotik kullanımımıza ve gözle görülen her yeri sterilize etme çabamıza kadar temiz olma arzumuzdan kaynaklanan her şey, aslında kronik hastalıklara yakalanma riskimizi artırdı.
Bunun nedeni de mikropsuz bir yaşam sürmeye odaklanmamızın vücudumuza, özellikle de sindirim sistemimize büyük bir darbe indirmesiydi. Gerçek besinlerden mahrum kalıp toksik seviyelerde işlenmiş gıdaları tüketmemiz, ayrıca kimyasallara, strese ve antimikrobiyal ürünlere aşırı maruz kalmamız nedeniyle bağırsak duvarımızda mikroskobik yırtılmalar meydana geldi. Bu da geniş çaplı bir enflamasyona ve bağışıklık sistemimizin zayıflamasına yol açtı: İşte bu soruna da “sızıntılı bağırsak sendromu” diyoruz.
Toprakla Beslenin kitabında, fonksiyonel tıp uzmanı Dr. Josh Axe ülkenin en kafa karıştırıcı sağlık krizlerinin sıfır noktası olduğu düşünülen sızıntılı bağırsak sendromunun gizli nedenlerini ve yaygın etkilerini açıklıyor: alerjiler, astım, gıda duyarlılığı, diyabet, sindirim problemleri, artrit, tiroit sorunları, hatta kronik yorgunluk ve otizm gibi tedavisi zor rahatsızlıklar.
Dr. Axe bağışıklık sistemimizin %70’ini bağırsağın oluşturduğunu ve bağırsağımız saldırıya uğradığında sağlığımızın bundan çok kötü etkilendiğini açıklıyor. Sızıntılı bağırsak sendromunda “kire” ya da “toprağa” yeterince maruz kalmamamız gibi bir dizi faktör, bağırsak duvarının yıkımına ve sindirilmemiş gıda partiküllerinin, bakterilerin ve toksinlerin kan dolaşımına karışmasına yol açıyor. Toprakla Beslenin kitabında, Dr. Axe bu sorunun mevcut durumumuzda bize mantıksız gibi gelse de çok basit bir çözümü olduğunu ortaya koyuyor: Sadece hayatımızda biraz daha “kire” ve “toprağa” ihtiyacımız var.
Dr. Axe herkesin biraz “kirlenmesi” için el dezenfektanlarını çöpe atmaktan kişisel bakım ürünlerinde esansiyel yağları kullanmaya, antibiyotik alımını azaltmaya, yerel ham bal tüketmeye, dışarıda daha fazla vakit geçirmeye, gıdaları mevsiminde yemeye, stres yönetimine ve probiyotik bakımından zengin gıdaları beslenmemize dâhil etmeye kadar spesifik ve uygulaması kolay yöntemler sunuyor.


“İnsan sağlığını gerçekten tehdit eden faktörlere dair anlayışımız köklü bir değişim geçiriyor ve Toprakla Beslenin kitabı bu paradigma değişikliğini mükemmel bir şekilde gözler önüne seriyor. Sağlıklı bağırsak bakterilerine yeniden kavuşmaya odaklanan Dr. Axe’in müşfik rehberliği, en saygın ve ileri görüşlü tıbbi araştırmalarımızdan besleniyor. Bu kitabı okuyarak ömürlük bir sağlığa açılan kapıya doğru ilk adımınızı atabilirsiniz.”
Dr. David Perlmutter, Tahıl Beyin’in yazarı

“Toprakla Beslenin kitabı bütün hastalıkların kökenindeki nedeni tüm kanıtlarıyla ifşa ediyor. ‘Mikro maruziyet’ biliminden faydalanan Dr. Axe, bize hasarlı bağırsağı onarmak ve otoimmün hastalıktan kronik enflamasyona kadar bir dizi sağlık sorunundan kurtulmak için uygulaması kolay, beş adımlık basit bir program sunuyor. Yeni araştırmalar ışığında sağlığınızı geri kazanmak istiyorsanız, bu kitaptan daha iyi bir reçete düşünemiyorum.”
Dr. Mark Hyman, Kan Şekeri Diyeti’nin yazarı

“Sindirim sorunları, otoimmün hastalık, adrenal yorgunluk ve tiroit problemleri gibi kronik hastalıklardan muzdaripseniz, bu kitap hayatınızı değiştirebilir. Dr. Axe hastalıkların temel sebebine, tam yerinde (bağırsakta) müdahale edecek, uygulaması kolay bir program sunuyor. Bitkisel ilaçları, bağırsak dostu bir beslenme biçimini ve mikrobiyomunuzu yapılandırmak için her gün kire ya da toprağa kısıtlı maruziyeti kapsayan doğal reçeteleri, sağlığınızda bir devrim yaratacak son araştırmalara dayanıyor.”
Dr. Sara Gottfried

“Gidişatımızı düzelten çok güzel gelişmeler var: Bilimsel araştırmalar iç ve dış ekolojimizi ve doğayla kaçınılmaz birliğimizi bize hatırlatıyor. Dr. Axe, Toprakla Beslenin kitabında mikroplara karşı açtığımız savaşın ardındaki efsaneyi gün yüzüne çıkarıyor, neden ve nasıl hasta olduğumuz konusunda bizi aydınlatıyor ve iyileşmenin bağırsakta başladığına dair kadim öğretiyi onurlandırıyor.”
Dr. Kelly Brogan

“Yıllarca aşırı steril bir yaşam sürmek bizi modern dünyanın tehlikeli enfeksiyonlarına karşı savunmasız bıraktı. Dr. Axe, bu pratik rehberinde, milletimizin temizlik takıntısı ve sızıntılı bağırsak ile otoimmün hastalıkların birer salgın hale gelmesi arasındaki doğrudan bağlantıyı görmemize yardımcı oluyor. Dr. Axe son bilimsel araştırmalar ile kadim şifa uygulamalarını bir araya getirerek enflamasyonu ve kronik ağrıları azaltan, kilo vermeye yardımcı olan, enerjiyi ve zindeliği artıran bir plan sunuyor. Mevcut durumumuzda ilk bakışta mantıksız gelen bu eğlenceli sağlık stratejisine bayılacaksınız: Kirlenmek güzeldir!”
J. J. Virgin

Okur Yorumları

Kitap hakkında yorum yapmak için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye girişi için tıklayınız.
Eğer üye değilseniz, üye olmak için tıklayınız.

Yazar Hakkında

Dr. Josh Axe , insanların gıdaları ilaç olarak kullanarak sağlıklı kalmasına yardımcı olma tutkusuyla çalışan bir doğal tıp doktoru ve klinik beslenme uzmanıdır. ABD’deki en büyük fonksiyonel tıp kliniklerinden birinin kurucusu olan Dr. Axe tarifler, doğal tedaviler, videolar, beslenme tavsiyeleri ve egzersiz tüyoları paylaştığı popüler sağlık sitesini aktif bir şekilde yönetmektedir. Kurul sertifikalı bir doğal tıp doktoru olan Dr. Axe, Palmer Koleji’nde kayropraktik tedavi üzerine doktora yapmıştır. Aynı zamanda Amerikan Beslenme Koleji sertifikalı bir beslenme uzmanıdır. Nashville, Tennessee’de eşi Chelsea’yle birlikte yaşamaktadır. 

Yazarın Diğer Kitapları

 
 
Bu Kitabı İnceleyenler Aşağıdaki Kitaplarıda İncelediler