Üye Girişi


TOPRAĞIN VARİSLERİ - DENİZ KATEDRALİ 2

/ Ildefonso Falcones
Kitap Adı : TOPRAĞIN VARİSLERİ - DENİZ KATEDRALİ 2  
Çevirmen : Pınar Gökpar & Nilüfer Benito
Orjinal Adı : Los herederos de la tierra (Türkçe)
Yayın Tarihi : Temmuz 2019
ISBN : 9786052997093
Sayfa : 904
Ebat : 13,5 x 21

Kitap Hakkında

Falcones’ten okuru Orta Çağ Barselona’sına götüren bir zaman yolculuğu…
Deniz Katedrali’nin hikâyesi yıllar sonra kaldığı yerden devam ediyor.

Barselona, 1387. Santa María del Mar Kilisesi’nin çanları tüm Ribera Mahallesi sakinleri için çalmaya devam ediyor ama içlerinden biri bu sesi büyük bir dikkatle dinliyordur: Ölmüş bir denizcinin oğlu olan on iki yaşındaki Hugo Llor.
Hugo, Santa María’nın yapımında onca emek harcayıp şehrin ileri gelen adamlarından biri haline gelen Arnau Estanyol’un cömertliği sayesinde tersanede çalışmaya başlamıştır. En büyük hayali ise bir gemi inşa edebilmektir. Ancak akıl hocası Arnau, ezelden beridir intikam peşinde olan Puig Ailesi’nin hırslarına kurban gidince Hugo’nun hayalleri suya düşer. O andan itibaren hayatı en yakın arkadaşı ve Arnau’nun tek oğlu Bernat’a olan sadakati ile yoksullar için adil olmayan bir şehirde hayatta kalma mücadelesi arasında gidip gelir.
Ribera Mahallesi’ni ve hayallerini terk etmek zorunda kalınca ona şarap dünyasının sırlarını öğretecek olan Yahudi Mahir’in yanında işe girer. Üzüm bağları, fıçılar ve imbikler arasında geçirdiği vakit toprağa tutkuyla bağlanmasını sağlar. Ve yine bu sıralarda Mahir’in yeğeni Dolça’yı tanıyıp âşık olur. Fakat din ve gelenekler açısından yasak olan bu aşk, ona gençliğinin hem en tatlı hem de en acı anlarını sunacaktır.
Yozlaşmış bir aristokrasinin tutsağı olan topraklarda, saygınlığından ödün vermeden hayatta kalmaya çalışan bir gencin hikâyesi, Falcones’in o muhteşem anlatımıyla can buluyor.


“Kipling büyük sanatların altında ustalık yatar derdi. Deniz Katedrali’nin ince ince işlenmiş bu devam kitabını okurken usta işi olduğunu çok net görüyorsunuz. Okuru kitabın geçtiği atmosfere taşıyan harika bir tarihî roman. Tam bir başyapıt.”
La Vanguardia

“Romanın en güzel yanı, bizi Barselona’nın geçmişteki halini temsil eden neredeyse büyülü bir dünyaya götürüyor olması. Falcones, o zamanları etkileyici ve zekice bir kurguyla kitabına yansıtıyor. Gerçekler ve kurgu birbirine çok güzel bağlanmış. Toprağın Vârisleri tarihî roman kategorisinde gereken her şeye ve fazlasına sahip.”
ABC Cultural

Okur Yorumları

Kitap hakkında yorum yapmak için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye girişi için tıklayınız.
Eğer üye değilseniz, üye olmak için tıklayınız.

Yazar Hakkında

Evli ve dört çocuk babasıdır. Asıl mesleği avukatlık olan Falcones, Barselona’da yaşamaktadır. İlk romanı Deniz Katedrali dünya çapında daha önce görülmemiş bir başarı elde etmiş, tam 40 ülkede yayımlanmıştır. Eser ayrıca 2006 Euskadi de Plata En İyi İspanyolca Roman Ödülü’ne layık görülmüştür. Bu ödülün yanı sıra 2006 yılında Que Leer En İyi İspanyolca Kitap Ödülü’nün ve 2007’de İtalya’nın prestijli ödüllerinden Giovanni Boccaccio En İyi Yabancı Eser Ödülü’nün de sahibi olmuştur. Falcones’in kitapları 40 dile çevrilmiş ve tüm dünyada yaklaşık 12 milyon satmıştır. 

Yazarın Diğer Kitapları

 
Bu Kitabı İnceleyenler Aşağıdaki Kitaplarıda İncelediler