Üye Girişi


Doğu Kartpostalları

/ Reyes Monforte
Kitap Adı : Doğu Kartpostalları  
Çevirmen : Nihan Yıldız
Orjinal Adı : Postales del Este (Türkçe)
Yayın Tarihi : Temmuz 2021
ISBN : 9786254101434
Sayfa : 544
Ebat : 13,5 x 21

Kitap Hakkında

Auschwitz cehenneminden sağ çıkabilmiş aşka, anılara ve umuda dair, gerçek olaylardan esinlenen duygusal ve heyecanlı bir hikâye.

Gencecik bir kız olan Ella, Eylül 1943’te Fransa’dan alınıp Auschwitz Toplama Kampı’na gönderilir. Kadın kampının başındaki Canavar lakaplı SS Maria Mandel, genç kızın el yazısının ne kadar güzel olduğunu keşfedince onu Kadın Orkestrası’nın nota kopyalayıcılarından biri yapar. Pek çok dil konuşabildiği için ayrıca Kanada Bloku’nda da çalışmaya başlayan Ella, burada kampa getirilen insanların eşyalarının arasında kartpostallar ve fotoğraflar bulur. Bir gün bedenleri yok olsa bile kimse onların isimlerini ve hikâyelerini unutmasın diye, bulduğu kartpostalların ve fotoğrafların arkasına orada olanları yazmaya karar verir. SS’lerin işkencelerinden sağ çıkmaya ve sözcüklerden oluşan kişisel direnişini herkesten saklamaya çalışırken, mahkûmlar arasında hem onun hayatını hem de sevdiği adam Joska’nın hayatını tehlikeye atan bir isyan çıkar.

Neredeyse kırk yıl sonra Bella ismindeki genç bir kadının eline bir kutu dolusu kartpostal geçer. Bunlar, annesinin “Doğu”dayken yazdığı kartpostallardır: “Annen onlara Doğu Kartpostalları derdi. Hepsini senin almanı ve zamanı gelince okumanı istiyordu. Ve işte şimdi zamanı geldi.”

Reyes Monforte’den kurgu karakterler ile Josef Mengele, Heinrich Himmler, Irma Grese, Rudolf Höss, Anne Frank ve Alma Rosé gibi tarihî kişiliklerin bir arada bulunduğu, sözcüklerin özgürleştirici gücüne dair, tutkuyla yazılmış bir roman.“Okunmamış kartpostallar kadar üzücü başka bir şey daha yok. Doğu Kartpostalları beni aldı götürdü.”
Sara Carbonero

“Kurbanlar ve işkencecilerinin hikâyesi. Auschwitz Toplama Kampı’ndaki mahkûmların özgürlüklerine kavuşmalarından yıllar sonra, orada yaşananlara dair bir hatırlatma niteliğinde.”
Carlos Herrera

“Roman beni içine çekip nefessiz bıraktı, yüreğim sıkıştı. Başından sonuna kadar kitabı elinizden bırakmanız imkânsız.”
Irene Villa

“Reyes Monforte, anıların değeri ve sözcüklerin yaraların üzerindeki merhem etkisi hakkında akıllardan çıkmayacak bir hikâyeyle karşımızda.”
Ángeles López, La Razón


REYES MONFORTE. Gazeteci ve yazar olan Monforte, on beş yıl boyunca farklı radyolarda sunucu ve yönetmen olarak çalışmış ve bu da profesyonel yaşamını önemli ölçüde etkilemiştir. Ayrıca televizyon kanallarında çeşitli programlarda çalışmış, bu programların bazılarında senaristlik yapmıştır.
İlk kitabı Un Burka Por Amor 2007’de en çok satan kitaplar arasına girmiş ve birçok dile çevrilmiştir. Bir yıl sonra yayımlanan Amor Cruel, Reyes Monforte’nin günümüzün en önemli yazarları arasında yer almasını sağlamıştır.

Okur Yorumları

Kitap hakkında yorum yapmak için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye girişi için tıklayınız.
Eğer üye değilseniz, üye olmak için tıklayınız.

Yazar Hakkında

 

Yazarın Diğer Kitapları

 
Bu Kitabı İnceleyenler Aşağıdaki Kitaplarıda İncelediler