Üye Girişi


DURAMAYAN ADAM: Obsesif Kompulsif Bozuklukla Yaşamak

/ David Adam
Kitap Adı : DURAMAYAN ADAM: Obsesif Kompulsif Bozuklukla Yaşamak  
Çevirmen : Elif Okan Gezmiş
Orjinal Adı : The Man Who Couldn't Stop: OCD and the True Story of a Life Lost in Thought (İngilizce)
Yayın Tarihi : 11 Nisan 2018
ISBN : 9786052994542
Sayfa : 312
Ebat : 13,5 x 21

Kitap Hakkında

Yakamızı bırakmayan düşüncelerin gücü, beynimizin nasıl bize düşman olabileceği ve obsesif kompulsif bozuklukla yaşamanın nasıl olduğuna dair samimi bir anlatı.

Hiç yüksek bir binadan atlama ya da arabanızı trafiğin ters yönüne sokma gibi tuhaf istekleriniz oldu mu? Eğer olduysa yalnız değilsiniz. Bilim, tarih ve kişisel anlatı karışımı bu kitabında David Adam herkesin sahip olduğu tuhaf düşünceleri ve bu düşüncelerin milyonlarca insanı nasıl obsesyon ve kompulsiyonlara yönlendirdiğini ortaya koyuyor.
David yirmi senedir OKB’yle (obsesif kompulsif bozukluk) yaşıyor, Duramayan Adam da onun durumunu anlamaya yönelik atmış olduğu adımın meyvelerinden oluşuyor. Etiyopyalı bir kız öğrenciyi evinin duvarlarını parça parça yemek zorunda bırakan ya da iki erkek kardeşi kendi evlerine yığdıkları eşyaların altında ölüme mahkûm eden şey nedir? Tehlikesiz bir düşünce nasıl olur da birden bir düşünce tufanına dönüşür? Beyin üzerine yapılan en yeni araştırmalar, hastaların ve tedavilerinin tarihçesi ve yazarın kendi deneyimleriyle ilerleyen bu kitap sizi ruh hastalıkları ve normallik üzerine düşüncelerinizi yeniden ele almaya teşvik edecek.
Basit, duygusal ve yer yer komik bir anlatımla dolu bu kitap sizi kişisel bir kâbusun içine sokarak beyinlerimizin en karanlık köşelerine bir kapı açacak.

“David Adam, okuyucuları kontrol edilemez ve istenmeyen düşünceler tarafından ele geçirilmiş takıntılı bir beynin dehlizlerinde bir yolculuğa çıkarıyor. Beklenmedik derecede başarılı, bilgilendirici ve unutulmayacak bir eser.”
Brigid Schulte

“Yazarın kendi yaşadıkları ve ünlü insanların yaşamları (Winston Churchill, Tesla, Andersen) ile hayli tuhaf vakaları inceleyen bu kitap, zihnin hem mucizevi şeyler başarabilen hem de acı veren bir makine olduğunu bizlere gösteriyor.”
Mother Jones

“Bir düşünce tufanının nasıl insanın kâbusu haline gelebildiğini gösteren, ilk ağızdan anlatılan gerçek bir hikâye. Zaman zaman şaşırtıcı, bazen trajik bazen komik bir çalışma.”
BBC Focus

“Sürükleyici, zaman zaman rahatsız edici ve başından sonuna kadar insanı aydınlatan bir kitap. Yazar hem düşüncelerimizin üzerimizde yaratabileceği yıkıcı etkileri hem de bilimle bunları nasıl yenebileceğimizi gösteriyor.”
Booklist

“OKB’li bir zihinde içeriden birinin sizi gezdirdiğini hayal edin! David Adam size dünya nüfusunun yüzde üçünü etkileyen bu rahatsızlık ve insanların ona nasıl baktığı hakkında bilimsel, kültürel ve tarihsel bilgiler sunuyor.”
Nature

“Obsesif kompulsif bozukluk adlı kâbus üzerine etkileyici bir çalışma… Samimi ve okuyanların hayatını değiştirecek bir kitap.”
The Observer

“Duramayan Adam okuyucularına insan psikolojisinin nadir rastlanan ama kolay kolay yok edilemeyen bir rahatsızlığının çarpıcı bir portresini sunuyor.”
The New York Times

Okur Yorumları

Kitap hakkında yorum yapmak için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye girişi için tıklayınız.
Eğer üye değilseniz, üye olmak için tıklayınız.

Yazar Hakkında

 

Yazarın Diğer Kitapları

 
 
Bu Kitabı İnceleyenler Aşağıdaki Kitaplarıda İncelediler