Üye Girişi


Balıkçılar

/ Chigozie Obioma
Kitap Adı : Balıkçılar  
Çevirmen : Özgür Atılım Turan
Orjinal Adı : The Fishermen (Türkçe)
Yayın Tarihi : Haziran 2020
ISBN : 9786052998755
Sayfa : 320
Ebat : 13,5 x 21

Kitap Hakkında

Modern roman ile Antik Yunan trajedisi arasında bir köprü…1990’ların Nijerya’sı. Akura adlı küçük bir şehirde dört erkek kardeş babalarının iş yüzünden şehir dışına taşınmasını fırsat bilerek gitmelerinin yasak olduğu bir nehre balık tutmaya gider. Bir gün tuttukları balıklarla eve dönerlerken kehanetleriyle ünlenmiş, kasabanın delisi Abulu’yla karşılaşırlar. Çocuklar Abulu’ya sataşır, o da kutsal kitaplardan çıkma bir peygamber gibi onlara en büyük kardeş olan Ikenna’nın, aralarından biri tarafından öldürüleceğini söyler.

Bu kehanet oğlanların arasını açar ve aile bağlarının derinden sarsılmasına neden olur. Anneleri hastaneye düşer, babalarının oğullarını büyük adamlar olarak görme rüyası ise asla gerçekleşmez. Peki deli kâhin doğru söylüyorsa Ikenna hangi kardeşi tarafından öldürülecektir? Her ne kadar kardeşleri sürekli Ikenna’ya asla böyle bir şey yapmayacaklarını söyleseler de Ikenna’nın şüpheleri her geçen gün daha da artar.

Yirmi altı dile çevrilen, dünyada birçok ödüle layık görülmüş, Afrika’nın görkemi ve tehlikeli yüzü hakkında dev bir roman.

2015 Man Booker Ödülü Finalisti

2016 Los Angeles Times Kitap Ödülü Sahibi (İlk Kurgu Kitabı Art Seidenbaum Ödülü)

2016 NAACP Image Seçkin Edebiyat Eseri Ödülü Sahibi (İlk Roman Ödülü)

2015 FT/Oppenheimer Kurgu Alanında Yeni Yükselen Sesler Ödülü Sahibi

2015 Guardian İlk Kitap Ödülü Finalisti

2015 Center for Fiction İlk Roman Ödülü Finalisti

2016 Uluslararası Dylan Thomas Ödülü Adayı

2015 Etisalat Edebiyat Ödülü Adayı

New York Times Book Review, Wall Street Journal, Washington Post, NPR – Yılın Romanı

“Gerçek anlamda büyüleyici, hayat dolu, sayfalarından ölüm korkusu sızan, hem tarzıyla hem öyküsünün gücüyle baş döndürücü bir roman. Dünyada çok az roman ‘efsanevi’ sıfatına layıktır ama Balıkçılar bunu fazlasıyla hak ediyor.”

Eleanor Catton, Ay ve Işıklar’ın yazarı“Bir Zola ya da Theodore Dreiser romanında gibisiniz… Balıkçılar kaybedilmiş olasılıklara yakılan bir ağıt gibi.”

The Guardian“Obioma’nın zarif bir dille yazdığı Balıkçılar aile sevgisi, kardeş katli, intikam ve kader hakkında etkisi yadsınamaz bir roman.”

Wall Street Journal“Okuru daha ilk sayfadan esir alıyor.”

Travel & Leisure“Obioma Balıkçılar’ı Tolstoy’un eserlerine özgü, ince dokunmuş bir üslupla kaleme almış. Her cümle kalpten gelen güçlü bir darbe gibi. Günümüzde çok az yazar bu denli girift, lirik ve kontrollü bir romana imza atabilir. Mesajının gücü de düşünüldüğünde Obioma’nın edebiyat dünyasında kalıcı olduğunu anlamak için dâhi olmaya gerek yok.”

Alexandra Fuller“Obioma’nın dili zengin ve hipnotize edici, ayrıca romanın her sayfası beklenmedik ve ustalıkla oluşturulmuş betimlemelerle dolu…”

NPRSekiz yaşındaki ARÇİ SABAHYILDIZI büyük bir aile

sırrını öğreniyor ve evrenin kurtarılmasına yardım ediyor.

Üstelik sadece kahvaltıya kadar vakti var!“Baba!” diye bağırdım. “Lütfen neler olup bittiğini söyleyebilir misin? Senin taksi şoförü olduğunu sanıyordum.”

“Öyleyim, oğlum. Şimdi kendini biraz tuhaf hissedebilirsin ama güven bana, emin ellerdesin.”

Koltuğuma daha sıkı tutundum. Babam kırmızı bir düğmeye bastı ve… BAAM! BUUM! GÜMBÜÜR!

Arabanın arkasından alevler püskürdü. Ve daha soluklanamadan YUKARI çıkmaya başladık! Dosdoğru YUKARI! GÖKYÜZÜNE!The New York Times çoksatan yazarı Wendy Mass ve öğretmen Michael Brawer’dan kahkaha ve macera yüklü bir kitap.İÇİNDE ÖĞRETMEN VE ARKADAŞLARINIZI ETKİLEMENİZİ SAĞLAYACAK BİLİMSEL BİLGİLER DE VAR!ARÇİ SABAHYILDIZI babasının, sandığı gibi sıradan bir taksi şoförü değil, galaksiler arası yolcu taşıyan bir uzay taksi şoförü olduğunu öğrenmek üzere!Bu kitapta Arçi;

• başka gezegenleri ziyaret edecek,

• çok sıradışı bir kediyle tanışacak,

• ve EVRENİ KURTARACAK!“BİR DAKİKA! NASIL YANİ?”Üstelik tüm bunları kahvaltıdan önce yapacak!

Okur Yorumları

Kitap hakkında yorum yapmak için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye girişi için tıklayınız.
Eğer üye değilseniz, üye olmak için tıklayınız.

Yazar Hakkında

Chigozie Obioma 1986 yılında Nijerya’nın Akure şehrinde doğmuştur. Obioma, eğitim hayatı için farklı zamanlarda KKTC ve Türkiye’de yaşamıştır. Roman yazmasından önce çeşitli kısa hikâyeleri prestijli edebiyat dergilerinde yer almıştır. Balıkçılar kitabından sonra The Orchestra of Minorities adlı kitabı yazmıştır. Balıkçılar kitabı gibi bu eserin de çeviri hakları kısa sürede yirmiye yakın ülkeye satılmıştır ve kitap pek çok edebiyat ödülüne layık görülmüştür. Obioma, Nebraska-Lincoln Üniversitesi’nde İngilizce Dili ve Yaratıcı Yazarlık alanlarında çalışan bir profesördür ve ABD’de yaşamaktadır. 

Yazarın Diğer Kitapları

 
 
Bu Kitabı İnceleyenler Aşağıdaki Kitaplarıda İncelediler