Üye Girişi


YUVARLAK EV

/ Louise Erdrich
Kitap Adı : YUVARLAK EV  
Çevirmen : Toprak Deniz Odabaşı
Orjinal Adı : The Round House (Türkçe)
Yayın Tarihi : Şubat 2020
ISBN : 9786052998519
Sayfa : 352
Ebat : 13,5 x 21

Kitap Hakkında

İntikam En Çok İntikamcıyı Yakar

1998 senesi ilkbaharında bir cuma günü, Kuzey Dakota’daki Kızılderili yerleşiminde yaşayan bir kadın tecavüze uğrar. Bu saldırının detayları ise yavaş yavaş su yüzüne çıkacaktır çünkü saldırıya uğrayan Geraldine travma geçirmektedir ve ne polise ne de eşi Bazil ya da on üç yaşındaki oğlu Joe’ya bir şey anlatmaktadır. Joe’nun hayatı bir günde geri dönülemeyecek şekilde değişmiştir. Annesinin ruhsal durumunun iyileşmesine yardım etmeye çalışır ama Geraldine hâlâ yataktan çıkmayı reddetmektedir ve kendini âdeta bir yalnızlık kuyusuna atmış gibidir. Bu yüzden Joe birden kendini daha hiç hazır olmadığı yetişkinler dünyasında bulur.

Babası Bazil bir kabile hâkimidir ve adaletin olmadığı bu durumda bile adil bir sonuca ulaşmak için çırpınmaktadır. Joe’nun ise resmî soruşturmanın sonucunu bekleyecek sabrı yoktur, o da arkadaşları Cappy, Zack ve Angus’la annesine kimin saldırdığını bulmak için kendi soruşturmasını yürütmeye karar verir. Araştırmaları onları ilk olarak Yuvarlak Ev’e, Ojibwe kabilesi için dua yeri olan kutsal yere götürür. Ama her şey daha yeni başlamıştır.

Çağımızın en saygın yazarlarından ve Kızılderili dünyasının dâhi anlatıcılarından biri olan Louise Erdrich, Pulitzer Ödülü finalisti Güvercin Vebası kitabından sonra, okuyucuları bir kez daha Kuzey Dakota’daki Ojibwe topraklarına götürüyor.


“İnsanın yüreğini dağlayan bir roman, annesine zarar veren bir adama, adaletsizliğe ve topraklarındaki şiddete karşı bir çocuğun dudaklarından dökülen öfke çığlığı.”
Elle

“Yuvarlak Ev akla Faulkner, García Márquez ve Toni Morrison’ı getirecek denli şaşırtıcı bir dille yazılmış, insanı derinden etkileyen ve unutulması imkânsız bir roman.”
USA Today

“Yuvarlak Ev, sevginin, kırgınlıkların, ihtiyaç ve sorumlulukların aileleri nasıl bir arada tuttuğuna dair güçlü bir kitap.”
New York Times

“İnsanın yüzüne tokat gibi inen bir roman.”
Frankfurter Allgemeine Zeitung

“Erdrich karakterlerinin ruhunun en karanlık noktalarını ortaya çıkararak Kızılderili toplumunun derinliklerine dalıyor.”
New York Times Book Review

“Etkileyici, karmaşık ve tuhaf bir şekilde insanı ümitlendiren bir roman. Bülbülü Öldürmek’in Kızılderili versiyonu dense yeridir.”
Parade

“Acının ve trajedinin ailemizle ilişkimizi nasıl değiştirebileceğini ve bize yeni acılar yanında yeni sevme olasılıkları da getirebileceğini gösteren sarsıcı bir roman.”
Washington Post

“Louise Erdrich’in, intikam arzusunu ve adalet ihtiyacını ustaca ele aldığı bu kitap, insanları ne kadar iyi tanıdığının ve onları ne derece mükemmellikle yansıtabildiğinin kanıtı.”
NDR 1

“Yuvarlak Ev, Amerikan yerlilerinin günlük yaşantısı, kimlikleri, gelenekleri ve doğaüstü mitlerine dair büyük bir yetenekle yazılmış bir başyapıt. Okuru tanımadığı bu dünyanın ortasına atan, sarsıcı ama gerçekçi bir roman.”
Ostthüringer Zeitung

“Ahlaki bir dönüm noktasıyla sonlanan sürükleyici bir gizem.”
Entertainment Weekly

“Erdrich’in kalemi, üstün sezgi yeteneği ve hayal gücüyle bu kitaba iyice işlemiş. Bir ergenin adalet ihtiyacıyla ilgili zekice yazılmış ve her okuyucuyu kendi dünyasına döndürtecek bir kitap.”
Chicago Tribune

“Erdrich daha önce hiç bu kadar zeki ve sürprizlerle dolu bir bakış açısıyla yazmamıştı. Kesinlikle şu ana kadar yazdıklarının
içinde en iyisi.”
NPR

“Erdrich ne okuru ne de Joe’yu gerçeklerden korumaya çalışıyor. Doğrudan ve çarpıcı bir kalemle yazdığı Yuvarlak Ev bazen sırların öğrenilmemesi gerektiğini okura bir daha hatırlatacak.”
Philadelphia Inquirer

“Gizem, gerilim ve büyüme romanı türleri arasında ustaca gezinen bu romanı ne olduğunu ortaya çıkarmak için soluk almadan okuyacaksınız.”
Minneapolis Star Tribune

“Erdrich’in sevgi ve arkadaşlık, ahlak ve bağlara dair düşüncelerinden örülmüş sıcak ama sert bir büyüme öyküsü.”
Cleveland Plain Dealer

“Bu yılın en iyi kitabı.”
Stern

“O kadar başarılı bir roman ki insan övmeye nereden başlayacağını bilemiyor.”
Die Welt


LOUISE ERDRICH on iki romanın yanı sıra şiir ve çocuk kitapları alanında da eserler vermiş ve Love Medicine romanıyla National Book Critics Circle Ödülü’nü almıştır. Güvercin Vebası romanıyla da Pulitzer Ödülü finalisti olan Erdrich kızlarıyla birlikte Minnesota’da yaşamakta ve Birchbark Books adlı bağımsız bir kitap dükkânı işletmektedir.

Okur Yorumları

Kitap hakkında yorum yapmak için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye girişi için tıklayınız.
Eğer üye değilseniz, üye olmak için tıklayınız.

Yazar Hakkında

Louise Erdrich on iki romanın yanı sıra şiir ve çocuk kitapları alanında da eserler vermiş ve Love Medicine romanıyla National Book Critics Circle Ödülü’nü almıştır. Güvercin Vebası romanıyla da Pulitzer Ödülü finalisti olan Erdrich kızlarıyla birlikte Minnesota’da yaşamakta ve Birchbark Books adlı bağımsız bir kitap dükkânı işletmektedir. 

Yazarın Diğer Kitapları

 
Bu Kitabı İnceleyenler Aşağıdaki Kitaplarıda İncelediler