Üye Girişi


HAYALİ BİR ARKADAŞIN ANILARI

/ Matthew Dicks
Kitap Adı : HAYALİ BİR ARKADAŞIN ANILARI  
Çevirmen : İdil Berfin Akın
Orjinal Adı : Memoirs of an Imaginary Friend (Türkçe)
Yayın Tarihi : Ocak 2020
ISBN : 9786052997819
Sayfa :
Ebat : 13,5 x 21

Kitap Hakkında

Yardıma ihtiyaç duyduğunda yalnızca en yakın arkadaşını yanında bulursun,
ister hayalî olsun ister gerçek...

Ben hayalî değilim... Ve sen istediğin sürece hep yanında olacağım!


Max sekiz yaşında ve diğer çocuklardan çok farklı. Bazıları onda Asperger Sendromu olduğunu söylese de çoğu, otizmli olduğu görüşünde. Kimseyle oynamak istemiyor, dokunulmaktan hoşlanmıyor ve değişiklikten, sürprizlerden, kalabalıktan nefret ediyor. Fakat beş yıldır ona eşlik eden muhteşem bir arkadaşa sahip: kendi hayal dünyasında yarattığı ve kimsenin gerçek olduğuna inanmadığı Budo. Budo’nun ise kendi düşünceleri, idealleri, apayrı bir hayatı var ve ancak Max ona inanmaya devam ettiği sürece yaşamaya devam edebilir. Ama tüm bunların yanı sıra Max’i çok seviyor ve onu sınıfın zorba öğrencisinden, kafeteryadaki tuhaf durumlardan ve hatta tuvaletteki pisuvarlardan korumayı kendine görev biliyor.

Sıradan bir okul gününde hiç beklenmedik bir olay gerçekleştiğinde Max’e yardım edebilecek tek kişi vardır: Budo. Fakat Budo’nun büyük bir tercihte bulunması gerekiyor: En iyi arkadaşına yardım etmek mi, yoksa sonsuza dek hayatta kalmak mı?

Hayalî Bir Arkadaşın Anıları, dostluğun ve sadakatin önemine dikkat çeken, hayal gücünün değerini hatırlamamızı sağlayan bir kahramanlık öyküsü.


“En az anlatıcısı kadar yaratıcı, cesur, mükemmel bir roman; hayalî arkadaş Budo, bize cesaretin en beklenmedik biçimlerde karşımıza çıktığını hatırlatıyor. Beni bu denli içine alan ve eşsiz hayal gücüyle bu kadar kendine hayran bırakan bir kitap okumayalı uzun zaman olmuştu. Daha önce böylesini görmediniz. Budo’nun da dediği gibi: Bana inanın.”
JODI PICOULT

“Son derece etkileyici, muazzam bir hikâye.”
HEAT

“Matthew Dicks, kırılgan, iyi yürekli başkarakterlere ilgi duyanların çok seveceği bir roman kaleme almış. Max’in otistik bir çocuğa özgü davranışlarını kusursuz bir şekilde yansıtıyor ve Budo’yu da bize çok başarılı bir şekilde aktarıyor. Çocukluğun mucizelerine ve –gerçek ya da hayalî– arkadaşlığın önemine dair çarpıcı bir kitap. Etkileyici bir hikâye.”
BOOKLIST

“Kesinlikle özgün ve elden bırakmak imkânsız. Hayalî Bir Arkadaşın Anıları, zekice kurgulanmış ve içten bir anlatıma sahip, büyüleyici bir öykü. Bitmesini hiç istemedim.”
ELEANOR BROWN

“Bir çocuğun hayal gücünden oluşan hareketli dünyayı keşfedeceğiniz, eğlenceli ve sürükleyici bir roman.”
PUBLISHERS WEEKLY

“Budo’nun görünmez olması onu harika ve son derece dürüst bir anlatıcı yapıyor. Budo hayalî arkadaşların yalnızca onlara ihtiyaç duyulduğu sürece yaşadıklarının bilincinde ve bu dokunaklı hikâyesinde onunla empati kurmak mümkün.”
PSYCHOLOGIES MAGAZINE

“Alışılmadık tarzıyla içinizi ısıtacak.”
KIRKUS REVIEWS

“Eğlenceli, dokunaklı... Budo’nun dünyası hayalî olsa da bir o kadar gerçek. Yanımızda Budo olsa hepimiz çok şanslı olurduk. Onun anılarını okuyor olmak da ayrıca güzel.”
LIBRARY JOURNAL

“Ustalıkla işlenmiş bir hazine! Hikâye otizm etrafında ilerlese de daha çok cesaret, kayıp, sevgi ve ilişkiler olmak üzere gerçek dünyanın temel konularını işliyor.”
CAROL STOCK KRANOWITZ

“Matthew Dicks, sekiz yaşındaki Max’in hayalî arkadaşı Budo’yla mükemmel bir performans ortaya koymuş. Beyin fonksiyonları onu kendi rahat yaşam alanını yaratmaya zorlayan bir çocuk için korkunç engellerle dolu bir dünyayı sıra dışı ve özgün bir bakış açısıyla aktarmış.”
AUDIOFILE MAGAZINE

“Hayalî Bir Arkadaşın Anıları tek kelimeyle muhteşem. Bu yıl okuduğum en iyi kitaplardan. Harika.”
COZY LITTLE BOOK JOURNAL

“Dicks’in anlatımı beni romanın dünyasının içine çekti ve orada birkaç muhteşem gün geçirdim.”
ELLEN MEEROPOL

“Sevgiye, sadakate ve bir çocuğun hayal gücünün inanılmaz etkisine dair harika bir hikâye.”
GLAMOUR

“Çok ince düşünülmüş ve ustalıkla işlenmiş... Sizi etkisi altına alan büyüleyici bir öykü.”
THE BOOKBAG

“Bir oturuşta bitirmek isteyeceğiniz büyüleyici bir roman.”
BELLA

“Geride bıraktığınız çocukluk arkadaşlarınızla ilgili tuhaf bir suçluluk duygusu hissetmenize sebep olacak, sürükleyici ve dokunaklı bir hikâye.”
COSMOPOLITAN

“Sakın kaçırmayın... Bir çocuğun hayalî arkadaşının ağzından anlatılan, umut verici bir öykü.”
WOMAN AND HOME

“Farklı ve yenilikçi.”
WOMAN

“Hayalî Bir Arkadaşın Anıları’nda Dicks muhteşem bir iş ortaya koymuş. Hepimizin içindeki çocuğun bakış açısından aktarsa da bir yetişkinin bilgi birikiminden ve duygularından yararlanmayı gerektiren bir kitap kaleme almış. Hayata, sevgiye, sadakate ve kadere dair sımsıcak, keyifli bir hikâye. Hayalî Bir Arkadaşın Anıları sizi üzecek, mutlu edecek ve zeki, muhteşem, görünmez Budo hakkında konuşmak için yerinizde duramayacaksınız.”
BOOKTOPIA

“Büyüleyici... Aynı anda sizi hem hüzünlendirecek hem de keyfinizi yerine getirecek. Zekânın muhteşem gücünü gözler önüne seriyor. Eşsiz, muhteşem bir kitap.”
IMAGE MAGAZINE

“Budo tarafından anlatılan bu roman, hayal gücünüzü esir alacak mükemmel bir fikir.”
STAR

“Ne okuyacağınıza karar veremiyor musunuz? Matthew Dicks’in yazdığı bu sıra dışı kitaba başlamalısınız.”
NEW ZEALAND WOMAN’S WEEKLY

“Büyüleyici, harika ve kesinlikle zekice. Bayıldım.”
HUFFINGTON POST

“Bulunması zor, eşsiz bir roman... Daha önce okuduğum hiçbir kitaba benzemiyor. Sade bir dille yazılmış olsa da derin bilgiye dayanıyor. Çarpıcı, iç ısıtan, tüyler ürpertici... Hepsi bir arada. Heyecan dolu ve son derece özgün.”
COURIER MAIL

“Asla unutamayacağınız bir kitap.”
MANLY DAILY

“Zaman zaman yürek paralayıcı olsa da Dicks o kadar sade, etkileyici ve ilham verici bir hikâye kaleme almış ki duyulan tüm üzüntüye değer.”
MADISON

“Eğlenceli ve dokunaklı... Hüzünlendirici, komik ve çok farklı.”
SUNDAY MAIL

“En çok keyif aldığım yanı, nasıl bir şeyle karşılaşacağımı bilmeden okumaya devam etmek ve hikâyeyi keşfetmekti. Kusursuz.”
AUSTRALIAN BOOKSHELF

“Şaşırtıcı ve sürükleyici.”
TOOWOOMBA CHRONICLE

“Mutlaka okunmalı.”
QUEENSLAND TIMES

Okur Yorumları

Kitap hakkında yorum yapmak için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye girişi için tıklayınız.
Eğer üye değilseniz, üye olmak için tıklayınız.

Yazar Hakkında

 

Yazarın Diğer Kitapları

 
 
Bu Kitabı İnceleyenler Aşağıdaki Kitaplarıda İncelediler