Üye Girişi


MÜLTECİ

/ Alan Gratz
Kitap Adı : MÜLTECİ  
Çevirmen : Alp Levi
Orjinal Adı : Refugee (Türkçe)
Yayın Tarihi : Ekim 2019
ISBN : 9786052997529
Sayfa : 352
Ebat : 13,5 x 21

Kitap Hakkında

Farklı milletlerden üç çocuk.
Tek bir ortak hedef:
KAÇMAK

JOSEF 1930’larda Nazi Almanyası’nda yaşayan Yahudi bir çocuktur. Toplama kampına gönderilme tehlikesi büyürken, ailesiyle dünyanın öteki ucuna giden bir gemiye biner…

ISABEL 1994’te Küba’da yaşayan bir kızdır. Ülkesini kasıp kavuran isyanlar ve huzursuzluk yüzünden Amerika’da güvenli bir sığınak bulmayı umut ederek ailesiyle bir sandala binip denize açılır…

MAHMUD 2015’te Suriye’de yaşayan bir çocuktur. Memleketi savaşla paramparça olurken ailesiyle Avrupa’ya doğru yola koyulur…

Üç çocuk da sığınacak bir yer bulabilmek için elim yolculuklara çıkar. Üçü de akla hayale sığmaz dehşetlerle; boğulma tehlikeleri, bombalar ve ihanetlerle karşılaşır. Fakat yarınlarda her zaman umut vardır. Josef, Isabel ve Mahmud’u kıtalar ve seneler ayırsa da öyküleri birbirine sarsıcı bağlarla bağlanıyor.


“Çarpıcı bir roman… Trajik kayıplar ve dirence dair detaylarla dolu bu unutulmayacak ve olaylı öyküler güncel mülteci krizine ışık tutarken, güvenli bir yer aramak için çaresizce yola çıkmak zorunda kalanların karşılaştıkları zorlukları gösteriyor.”
Publishers Weekly

“Gratz, geleceğe dair umut beslememizi sağlayan küresel ve kuşaklararası yankıları olan bir öyküyü zekice ve büyük bir ustalıkla kaleme almayı başarmış… Dokunaklı, saygılı ve tarihi olaylara dayanıyor, aynı zamanda duygusal çalkantılar, macera ve merak uyandıracak detaylarla dolu.”
Kirkus Reviews

“Ustaca yazılmış. Detaylı araştırmaların ürünü olan tarihi kurgularıyla tanınan Gratz, okurları hayal kırıklığına uğratmıyor. Güncel ve etkileyici bir roman… Gençlerin günümüzde yaşanan mülteci krizini anlamlandırmasına yardımcı olacak. Okunması, tartışılması ve paylaşılması gerek.”
School Library Journal

“Bazı romanlar etkileyici, bazıları önemlidir. Mülteci ikisi de.”
Ruta Sepetys

“Kalbinizi tekletecek bu roman sadece etkileyici değil, gerekli de.”
Judy Blundell

“Çok önemli, duygusal, merak uyandırıcı bir kitap; güvenlik ve özgürlük arayışındaki göçmenlerin karşılaştığı zorlukları gün yüzüne çıkarıyor.”
Pam Muñoz Ryan

“Yuva diyecek bir yer arayanların çaresizliğini ve gücünü anlatan, etkileyici bir roman.”
Eliot Schrefer

“Çaba, kahramanlık ve ardı arkası kesilmeyen tehlikelerle dolu Mülteci, sadece önemli bir kitap değil, harika bir öykü de.”
Kimberly Brubaker Bradley

“Güçlü ve etkileyici. Mülteci, hepimizin arasındaki bağa dair bir hikâye.”
Christina Diaz Gonzalez

Okur Yorumları

Kitap hakkında yorum yapmak için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye girişi için tıklayınız.
Eğer üye değilseniz, üye olmak için tıklayınız.

Yazar Hakkında

 

Yazarın Diğer Kitapları

 
 
Bu Kitabı İnceleyenler Aşağıdaki Kitaplarıda İncelediler