Üye Girişi


NAZİ VE PSİKİYATRİST

/ Jack El -Hai
Kitap Adı : NAZİ VE PSİKİYATRİST  
Çevirmen : Tolga Yalur
Orjinal Adı : The Nazi and the Psychiatrist (İngilizce)
Yayın Tarihi : 18 Ocak 2017
ISBN : 9786052990681
Sayfa : 352
Ebat : 13,5 x 21

Kitap Hakkında

Kalpler nefrete yer açtığında,
şeytan damarlardan sinsice süzülecektir…

İkinci Dünya Savaşı’nın sonunda yakalanan Hermann Göring, Lüksemburg’daki bir ABD sorgulama merkezine on altı bavuluyla gelen, sıra dışı Nazi liderlerinden biridir. Bavullarında madalyalar, değerli taşlar, iki puro makası, ipek iç çamaşırı, bir sıcak su torbası ve bir milyon dolar nakit vardır. Bir kahve kutusunda ve Göring’in giysilerinin dikişlerinde gizlenen küçük ampullerin içindeki potasyum siyanürü ise hem Göring’in hem de bu sıra dışı Nazi liderlerinden sorumlu psikiyatristin hikâyesinde ölümcül bir rol oynayacaktır.

Yüksek rütbeli Nazilerin mahkemede yargılanmaya akıl sağlığı bakımından uygun olup olmadığını araştırma görevi, psikiyatrist Douglas M. Kelley’ye verilmiştir. Bu, onun hayatının fırsatıdır. Kelley, Nazi mahkûmları türlü türlü teste tabi tutar ve bu süreçte tecrübe ettiği her şeyi not alıp numuneler toplayarak devasa bir arşiv oluşturur. Kelley, ordunun kendisine biçtiği görev dışında bir gizemi daha araştırmaktadır:

Nazileri diğer insanlardan ayıran psikolojik ve karakteristik ortak özellikler var mıdır? Bir Nazi “virüsü” söz konusu mudur yoksa her insanın böyle bir vahşete sebep olma potansiyeli var mıdır?

Bu sorulara cevap ararken Kelley, mahkûmlar arasında daha baskın bir karakter olan Göring’le farkında olmadan samimi ve içselleştirilmiş bir ilişki kurmuştur. Kelley, usta manipülatörün örümcek ağına çoktan yakalanmıştır. Nazilerle geçirdiği süreç çeşitli şekillerde onu fırtınalı bir hayata sürükleyecektir. Psikiyatristin akıbeti ve Göring’in dünya sahnesinden inişi zihinlerden silinmeyecek niteliktedir.

“ABD Ordusu psikiyatristi genç Dr. Douglas Kelley ve onun Nazi lideri Hermann Göring üzerine yaptığı gizli araştırmaların tüyler ürpertici hikâyesini Jack El-Hai, kötülüğün derinliklerine ustaca inen yürek parçalayıcı bir dille anlatıyor… Kelimenin tam anlamıyla büyüleyici bir kitap.”
Gilbert King

“Bir hapishane doktoru ile Üçüncü Reich’ın en üst düzey yetkililerinden birinin eşsiz ilişkisi… El-Hai’ın heyecanlı hikâyesi, Amerikan tarihinde tüyler ürpertici bir sayfa açıyor ve kötülüğün entrikalarına dair huzursuz edici bir tefekkür sağlıyor.”
Kirkus Reviews

“Jack El-Hai’ın yazdığı ordu psikiyatristi Douglas Kelley’nin biyografisi, üst düzey Nazileri bekleyen mahkemeye dair dikkat çekici bir bakış açısı sunuyor ve şeytanla girilen samimiyetin tehlikeli gücünü
gözler önüne seriyor.”
Minneapolis Star Tribune

“Tarihteki en korkunç suçlulardan biri olan, Adolf Hitler’in sağ kolu Hermann Göring’le hastalıklı ve tehlikeli bir ilişkiye giren hırslı bir Amerikan ordusu psikiyatristinin derin araştırmalar sonucu elde edilmiş hareketli psikodraması… İç içe geçmiş korkunç kaderlerinin öyküsü, hem Nazilerin zihniyetine hem de kötülüğün doğasına büyüleyici bir pencere açıyor. Kesinlikle
ilgi çekici bir kitap.”
Debby Applegate

“Gazeteci El-Hai’ın etkileyici tarihî hikâyesi, insanlığın zarar verme kapasitesine dair kafalarda soru işaretleri yaratıyor… Baştan sona merak uyandıran bu hikâyede El-Hai, şakacı savaş suçlusu ile hırslı ve bilinçli psikiyatrist arasında bariz bir zıtlık bulamıyor.”
Publishers Weekly

Okur Yorumları

Kitap hakkında yorum yapmak için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye girişi için tıklayınız.
Eğer üye değilseniz, üye olmak için tıklayınız.

Yazar Hakkında

 

Yazarın Diğer Kitapları

 
Bu Kitabı İnceleyenler Aşağıdaki Kitaplarıda İncelediler