Üye Girişi


ZİHNEN GÜÇLÜ EBEVEYNLERİN YAPMADIĞI 13 ŞEY

/ Amy Morin
Kitap Adı : ZİHNEN GÜÇLÜ EBEVEYNLERİN YAPMADIĞI 13 ŞEY  
Çevirmen : Ömer Çiftçi
Orjinal Adı : 13 Things Mentally Strong Parents Don’t Do (Türkçe)
Yayın Tarihi : Mayıs 2019
ISBN : 9786052996492
Sayfa : 440
Ebat : 13,5 x 21

Kitap Hakkında

Çocuğunuzun hata yapmasını engellemeye mi çalışıyorsunuz?
Ona sizi kontrol etme gücü mü veriyorsunuz?
Suçluluk duygusuyla mı ebeveynlik yapıyorsunuz?
Öyleyse, yalnız değilsiniz.


Her ebeveyn, çocuğuna iyi ve güvenli bir gelecek sağlamak ister. Ama günümüzün karmaşık ve korkutucu dünyasında çoğu anne baba çocuğunu koruma konusunda aşırıya kaçıyor. Çocuklarını gerçeklerden ve acıdan uzak tutarak onlara iyilik yaptıklarını düşünüyorlar.
Günümüzde popüler olan çoğu ebeveynlik yöntemi, çocukların zihnen güçlü yetişkinlere dönüşmesini engelliyor.
Amy Morin, Zihnen Güçlü Ebeveynlerin Yapmadığı 13 Şey’de anne babaları mercek altına alarak onlara çocuk yetiştirirken ne yapmaları değil, ne yapmamaları gerektiğini öğretiyor.
Çocuklar günlük yaşamlarında zorluklarla yüzleşmeleri için ihtiyaç duydukları becerilere sahip olduklarında her açıdan gelişirler. Morin vaka çalışmaları, pratik ipuçları, özel stratejiler ve faydası kanıtlanmış alıştırmaları bir araya getirerek her yaştan çocuğun sağlıklı birer yetişkin olabilmesi için güçlü beyinlerin nasıl inşa edileceğini anlatıyor.

Amy Morin koruyucu ebeveyn, psikoterapist, aile ve gençlik terapisi uzmanı olarak ilk elden deneyimlediği örneklerden yola çıkarak zihnen güçlü ebeveynlerin yapmadığı 13 şeyi şöyle sıralıyor:

1. KURBAN PSİKOLOJİSİNİ KABUL ETMEZLER
2. SUÇLULUK DUYGUSUYLA EBEVEYNLİK YAPMAZLAR
3. ÇOCUKLARINI EVRENİN MERKEZİ HALİNE GETİRMEZLER
4. SEÇİMLERİNİ KORKUNUN BELİRLEMESİNE İZİN VERMEZLER
5. ÇOCUKLARININ ONLAR ÜZERİNDE GÜÇ SAHİBİ OLMALARINA İZİN VERMEZLER
6. MÜKEMMELLİK BEKLEMEZLER
7. ÇOCUKLARININ SORUMLULUKTAN KAÇMASINA İZİN VERMEZLER
8. ÇOCUKLARINI ACIDAN KORUMAYA ÇALIŞMAZLAR
9. KENDİLERİNİ ÇOCUKLARININ DUYGULARINDAN SORUMLU HİSSETMEZLER
10. ÇOCUKLARININ HATA YAPMASINA ENGEL OLMAZLAR
11. DİSİPLİNİ CEZAYLA KARIŞTIRMAZLAR
12. RAHATSIZLIKTAN KAÇINMAK İÇİN KESTİRME YOLU SEÇMEZLER
13. KENDİ DEĞERLERİNİ UNUTMAZLAR


“Amy’nin bu kitabı her ebeveyn için büyük bir hediye ama anne babalar tavsiyelerini uygulayabilirlerse çocuklar açısından daha da büyük önem taşıyor. Bu harika kurallar, onların güçlü bireyler olmalarını sağlayacak.”
Dr. Henry Cloud, psikolog ve yazar

“Psikoterapist Amy Morin, ebeveynlere çocuklarını zihnen güçlendirip onların hayatta başarılı olmalarını sağlayarak ‘13’ü nasıl uğurlu sayıları haline getireceklerini öğretiyor. Bolca örnekle dolu ve iyi yazılmış olan bu kitap, anne babalar için paha biçilmez bir kaynak.”
Dr. Hendrie Weisinger

“Morin’in araştırmalar ve alıntılarla desteklediği sağduyulu önerileri, çocuk yetiştirirken hata yaptığını fark eden ebeveynlerin yöntemlerini düzeltmesini sağlayacak. Kitabın başlığı olumsuz olsa da kendisi olumluluğa vurgu yapıyor. Ebeveynler, Morin’in eserini ilham verici bulacaklar.”
Publishers Weekly

“Morin’in stratejileri uzun vadeli hedefleri destekliyor. Önerileri uzun olmakla birlikte sağlam ve her yaştan çocuğa uygulanabilir. Tavsiye ediyoruz.”
Library Journal


AMY MORIN, lisanslı bir klinik sosyal hizmet uzmanı ve psikoterapisttir. Northeastern Üniversitesi’nde okutmanlık, Forbes, Psychology Today ve Inc. gibi saygın yayınlarda da köşe yazarlığı yapmaktadır. Aynı zamanda Verywell’de ebeveynlik uzmanıdır.
Tüm zamanların en popüler TEDx konferanslarından birini veren Morin, aile psikolojisiyle ilgili etkinliklerin aranan bir konuşmacısıdır. Tavsiyeleri Parenting, Time, Fox News, CNN ve Oprah.com gibi dünyaca ünlü yayın organlarında yer almaktadır.

Okur Yorumları

Kitap hakkında yorum yapmak için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye girişi için tıklayınız.
Eğer üye değilseniz, üye olmak için tıklayınız.

Yazar Hakkında

 

Yazarın Diğer Kitapları

 
 
Bu Kitabı İnceleyenler Aşağıdaki Kitaplarıda İncelediler