Üye Girişi


Ali: Bir Hayat

/ Jonathan Eig
Kitap Adı : Ali: Bir Hayat  
Çevirmen : Beste Naz Yıldız
Orjinal Adı : Ali: A Life (Türkçe)
Yayın Tarihi : Temmuz 2021
ISBN : 9786254100895
Sayfa : 784
Ebat : 13,5 x 21

Kitap Hakkında

Ağır sıklet boks şampiyonu, ırkının onuru için mücadele eden bir savaşçı, komedyen, vaiz, şair, vicdani retçi, aktör, âşık…

Muhammed Ali yirminci yüzyılın en olağanüstü figürlerinden ve hiç şüphesiz dünyanın en ünlü isimlerinden biriydi. Kendisinin de dediği gibi en zeki, en yakışıklı, en güçlü, en cesur ve elbette en iyiydi o. Ancak hayat hikâyesi şimdiye dek eksiksiz bir biyografi halinde kaleme alınmamıştı.

Yönetmen Ken Burns tarafından “Amerika’nın usta hikâye anlatıcılarından biri” olarak tanımlanan Jonathan Eig, Ali’nin hayatta olan üç karısı ve menajerleri de dâhil olmak üzere hayatında rol oynayan tüm önemli isimlerle görüştü, 500’den fazla röportaj yaptı, daha önce yayımlanmamış binlerce sayfalık FBI ve Adalet Bakanlığı dosyalarına ulaştı ve 1960’larda alınan ama yeni keşfedilen onlarca saatlik ses kaydını ortaya çıkardı.

“Ben Amerika’yım,” diyordu Ali. “Ben Amerika’nın tanımadığınız kısmıyım. Ama bana alışsanız iyi olur. Siyahi, kendine güvenen, ukala. Benim adım, sizin değil. Benim dinim, sizin değil. Benim hedeflerim, sizin değil. Bana alışsanız iyi olur.”

Muhammed Ali, yerleşim alanlarının ırklara göre ayrıldığı Louisville-Kentucky’de bir tabelacı ile beyazların evlerinde temizlikçilik yapan bir kadının oğlu olarak Cassius Clay ismiyle dünyaya gelmişti. Gücün ve hızın göz kamaştırıcı bileşimini ringlerde sergileyen bir ağır sıklet boks şampiyonu olarak dinini ve adını değiştirdiğinde ve Vietnam Savaşı’nda savaşmayı reddettiğinde milyonlarca insan ondan nefret etti. Ama o yılmadı, yumruklarıyla kalpleri yeniden kazandı, adını tarihe yazdı.

Ali: Bir Hayat, bütün açıklığıyla ve bilinmeyen yönleriyle Muhammed Ali’nin hikâyesi. Siyasi düşünceleri, dinî inancı, özel hayatı ve hatta nörolojik durumu dâhil, efsanevi boksörün yaşamının tüm yönlerine ışık tutuyor. Amerika, ırklar, boks ve dünyayı sarsan cesur bir adam hakkında etkileyici bir hikâye.


• 2018 PEN/ESPN SPOR YAZARLIĞI ÖDÜLÜ
• SPOR KİTAPLARI ÖDÜLLERİ, YILIN BİYOGRAFİSİ (2018)
• MIDLAND YAZARLAR DERNEĞİ BİYOGRAFİ VE ANI KİTABI ÖDÜLÜ
• THE TIMES YILIN SPOR BİYOGRAFİSİ ÖDÜLÜ
• JAMES TAIT BLACK MEMORIAL YILIN BİYOGRAFİSİ ÖDÜLÜ ADAYI
• MARK LYNTON YILIN TARİH KİTABI ÖDÜLÜ ADAYI
• LOS ANGELES TIMES YILIN BİYOGRAFİ KİTABI ÖDÜLÜ ADAYI
• NAACP YILIN BİYOGRAFİSİ/OTOBİYOGRAFİSİ ÖDÜLÜ ADAYI
• WILLIAM HILL YILIN EN İYİ SPOR KİTABI ÖDÜLÜ ADAYI (2017)


“Nihayet Muhammed Ali’nin kendisi kadar büyük, karmaşık ve unutulmaz bir biyografi. Bu kitap onun ırksal, politik ve kültürel çatışmalardaki yerinin panoramik manzaralar halinde anlatıldığı kısımlardan, ringlerdeki nefes kesen performansının tasvir edildiği kısımlara ve devasa kişiliği ile ilişkilerinin yeni kaynaklardan öğrenildiği haliyle anlatıldığı bölümlere kadar sizi baştan sona büyüleyecek.”
T. J. STILES, biyografi yazarı

“Muhammed Ali’yi başarıları ve başarısızlıkları, çekiciliği ve öfkesi, sevecenliği ve açgözlülüğü, gururu ve egosuyla birlikte anlatan, onu çağının en büyük sporcusu haline getiren süreci inceleyen eşsiz bir çalışma.”
WASHINGTON POST

“Korkusuz bir röportajcı ve alanında en az Muhammed Ali kadar amansız bir isim olan Jonathan Eig, yirminci yüzyıl Amerika’sının en büyük, en fena, en önemli hikâyelerinden birini alıp daha öncekilerden çok daha büyük, çok daha fena bir şekilde anlatmış. Ali: Bir Hayat, kelebek gibi uçup arı gibi sokuyor. Dövüşü bırakın. Bitti. Eig sizi nakavt etti.”
JANE LEAVY, spor yazarı

“Ali: Bir Hayat, yirminci yüzyıl Amerika’sının en büyük isimlerinden birine her yönüyle layık, muhteşem bir biyografi; derinlemesine araştırılmış, aydınlatıcı ve her bölümü detaylarla dolup taşıyor.”
DAVID MARANISS, Pulitzer ödüllü gazeteci ve yazar

“Ringlerdeki çeşitli karşılaşmalarının anlatıldığı onca çalışmadan sonra nihayet bu kitapta bir bütün olarak Muhammed Ali ve yaşamı ele alınmış. Dünyasının bu fevkalade adamı nasıl şekillendirdiğini ve aynı şekilde, o Louisville’li sıra dışı ve karmaşık çocuğun dünyayı nasıl etkilediğini görebilmek ne büyük bir kazanım. Bravo!”
KEN BURNS, yönetmen

“Sıcak ve çekici bir adamın portresi. Eig’in zengin ve etkileyici röportajları hem aydınlatıcı hem de son derece objektif. Nitelikli bir biyografide olması gereken her şey bu kitapta var.”
DAVID J. GARROW

“Jonathan Eig’in Ali: Bir Hayat kitabı gerçek bir yetenek gösterisi! ‘En büyük’ boksörün bağımsız, derin ve ustaca bir değerlendirmesi... Spor tutkunları ve boks severler, Amerikan tarihi, kültürü ve din tarihi öğrencileri bu kitabı mutlaka okumalı.”
DR. RANDAL MAURICE JELKS

“Anıtsal bir çalışma. Yirminci yüzyılın en karizmatik ve tartışmalı sporcusunun oldukça kapsamlı ve zengin ayrıntılarla dolu hikâyesi.”
MIKE SILVER

“Üzerinde ustaca çalışılmış, dokunulmadık yerin bırakılmadığı, objektif ve anlayışlı bir portre. Ali: Bir Hayat, biyografiler arasında bir destan.”
JOYCE CAROL OATES

“Amansız, insanın bakış açısını değiştiren bir biyografi.”
WALL STREET JOURNAL

“Çarpıcı. [...] Eig’in bu parlak ve son derece kapsamlı kitabı, Şampiyon’un hak ettiği biyografi.”
NPR

“Eig’in detaylı biyografisi, hayata veda eden boksörün toplum tarafından dışlandığı günlerden ulusal bir simge olmaya uzanan yolculuğunu anlatıyor.”
PEOPLE

“Muhammed Ali’nin arkadaşları, ailesi ve meslektaşlarıyla yapılan röportajlar, 1960’larda alınmış olsalar da yeni keşfedilen kayıtlar ve kapsamlı FBI dosyaları… Eig, efsanevi boksörün siyasi çıkışlarını ve tüm karmaşıklığını detaylarıyla anlatıyor.”
ENTERTAINMENT WEEKLY

“Bu büyük biyografi, Muhammed Ali’nin hayatına en derin dalış olabilir.”
AARP

“Jonathan Eig’in Şampiyon’un yaşamını ustalıkla anlattığı biyografisi gerçekten de büyüleyici. Aynı zamanda Amerika’daki ırksal ayrımcılık tartışmalarıyla son derece bağlantılı. Eig’in boks betimlemeleri de heyecan verici ve canlı. Bu kitapta tüm ihtişamı ve şiddetiyle boks var. Muhammed Ali yirminci yüzyılın en ilgi çekici figürlerinden biriydi ve Eig onun olağanüstü mirasını anlatırken adil davranıyor.”
SEATTLE TIMES

“Ali: Bir Hayat; büyük, eğlenceli ve aydınlatıcı bir okuma tecrübesi vadediyor. [...] Eig’in kitabı kapsamı, ayrıntılı röportajları ve canlı, sinematografik anlatımıyla dikkat çekiyor.”
MINNEAPOLIS STAR-TRIBUNE

“Kapsamlı ve ilgi çekici.”
BOSTON GLOBE

“Ali: Bir Hayat, büyük boksörün hayatı hakkında güzel bir okuma tecrübesi vadediyor. Jonathan Eig, Muhammed Ali’yi olduğu gibi anlatıyor, her zaman gerçeği arıyor. Muhammed Ali’nin, ringlerin en büyük ve en parlak sporcuları arasında yer aldığı dönemi bütün ihtişamı ve çarpıcı yönleriyle anlatan bu kitap da Şampiyon gibi zaman sınavından geçmeyi başaracak.”
CHICAGO REVIEW OF BOOKS

“Eig, anlattığı karakterin insani özelliklerini asla göz ardı etmiyor ve bu da Muhammed Ali’nin bir efsane ama aynı zamanda da bir insan olarak sahneye çıkmasına izin veriyor. Bu nedenle Eig’in, konusunu iyi yansıtan bir biyografi sunduğu söylenebilir; karmaşık ama basit, insani ama efsanevi. ”
CHAPTER 16

“Kocaman, birinci sınıf bir biyografi. […] Eig çok iyi bir iş çıkarmış. […] Birkaç yanlış adımına rağmen gelecekte de hatırlanmayı hak eden örnek bir adamın örnek hayatı.”
KIRKUS REVIEWS

“Eig diğer yazarlar tarafından erişilemeyen kaynakları ustaca kullanarak Muhammed Ali’nin bilinmeyen yönlerini gözler önüne seriyor. Boksör olarak Ali, gücün ve zarafetin bir kombinasyonuydu. Eig bu kombinasyonu kendi araştırma ve hikâye anlatma yeteneğiyle birleştirdi. Muhammed Ali hayranları ve bir nesli şekillendiren olayların seyrini merak edenler bu kitabı mutlaka okumalı.”
LIBRARY JOURNAL

“Bu kitap muhtemelen en çok okunan biyografilerden biri olacak. Eig karmaşık bir adam hakkında kapsamlı bir genel bakış sunuyor. Etkileyici alıntılar ve uzman görüşleriyle iddialı bir çalışma...”
PUBLISHERS WEEKLY

“Muhammed Ali’nin hayatı bir destan örneğiydi, bu nedenle Ali: Bir Hayat için rahatlıkla ‘destansı bir biyografi’ diyebiliriz. [...] Bu kitap, sayfaları peş peşe çevirmenizi sağlayacak akıcılığı ve capcanlı karakterleriyle sürükleyici bir roman gibi.”
JOYCE CAROL OATES

“Dikkat çekici. [...] Her sayfası göz kamaştırıyor.”
THE TIMES

“Daha önceki Muhammed Ali biyografilerinden daha derin, daha kapsamlı.”
ESQUIRE

“Jonathan Eig’in Ali: Bir Hayat kitabı ciddi bir çalışma. Bu devasa çalışmada yazar, efsane boksörü yeniden değerlendirirken hem belgelere dayanıyor hem de sözcükleri neşeli ve aydınlık bir şekilde dans ettiriyor.”
GILES SMITH, The Times

“Bu kitap, Amerikan haberciliğinin çok güzel bir örneği. [...] Sağduyulu ve titiz bir üslupla kaleme alınmış. Muhammed Ali… Gerçekten böyle bir karakter var mıydı? Bu kitap okunmalı ve kendisinin tüm kusurlarıyla birlikte var olduğu öğrenilmedir.”
NICK PITT, Sunday Times

“Eig, Muhammed Ali’nin hayatının çatışan unsurlarını sentezleyerek dikkat çekici bir iş ortaya çıkarmış. Her şeyden önce, insani kusurlarını görmezden gelmeyen bir kahraman portresi sunuyor.”
CLIVE DAVIS, The Times

“Muhammed Ali’nin olağanüstü hikâyesi tüm ince detaylarıyla Jonathan Eig’in bu mükemmel kitabında anlatılıyor.”
MARTIN CHILTON, The Daily Telegraph

“Bu ikonik savaşçı hakkında elbette sayısız çalışma var ama Eig’in kitabı en iyisi.”
SPORTS ILLUSTRATED (Yılın Spor Kitabı)


JONATHAN EIG, ikisi New York Times’ın en çok satan kitaplar listesine giren ve eleştirmenlerce beğenilen dört kitap kaleme almıştır. Wall Street Journal’ın eski yazarlarındandır ve New York Times, The New Yorker, Esquire ve Washington Post için de makaleler yazmıştır. Fresh Air ve The Daily Show programlarına katılmış ve PBS için iki Ken Burns filminde rol almıştır. Muhammed Ali’nin anlatıldığı bir belgesel film için de Burns’le birlikte çalışan Eig, Chicago’da yaşamaktadır.

Okur Yorumları

Kitap hakkında yorum yapmak için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye girişi için tıklayınız.
Eğer üye değilseniz, üye olmak için tıklayınız.

Yazar Hakkında

JONATHAN EIG, ikisi New York Times’ın en çok satan kitaplar listesine giren ve eleştirmenlerce beğenilen dört kitap kaleme almıştır. Wall Street Journal’ın eski yazarlarındandır ve New York Times, The New Yorker, Esquire ve Washington Post için de makaleler yazmıştır. Fresh Air ve The Daily Show programlarına katılmış ve PBS için iki Ken Burns filminde rol almıştır. Muhammed Ali’nin anlatıldığı bir belgesel film için de Burns’le birlikte çalışan Eig, Chicago’da yaşamaktadır. 

Yazarın Diğer Kitapları

 
 
Bu Kitabı İnceleyenler Aşağıdaki Kitaplarıda İncelediler