Üye Girişi


TUTUMLU ÇOCUKLAR YETİŞTİRMEK

/ Ron Lieber
Kitap Adı : TUTUMLU ÇOCUKLAR YETİŞTİRMEK  
Çevirmen : Seyhan Dönmez
Orjinal Adı : The Opposite of Spoiled Raising Kids Who Are Grounded, Generous, and Smart About Money (Türkçe)
Yayın Tarihi : Mart 2020
ISBN : 9786052998526
Sayfa : 232
Ebat : 13,5 x 21

Kitap Hakkında

Çocukları Ayakları Yere Basacak,
Cömert ve Parayı Akıllıca Kullanacak Şekilde Büyütmek


“O adam neden kırmızı ışıkta bizden para istedi?”
“İkinci evimizi evi olmayan birine veremez miyiz?”
“Sen babamdan daha mı az para kazanıyorsun?”
“Biz yoksul muyuz?”

Hemen her ebeveyn çocuklarının bu gibi sorularına maruz kalmış ve onlara uygun yanıtlar vermekte zorlanmıştır. Para büyüklerin çocuklarla konuşmayı tercih etmediği bir konu olsa da aslında onlar küçük yaştan itibaren bu kavramın farkındadır. İnsanlar paraya kayıtsız kalamazlar, çocukları söz konusu olduğunda da kesinlikle sakin ve mantıklı hareket edemezler. Bu güçlü duygular bir araya geldiğinde ebeveynlerin konu hakkında çocuklarıyla açık ve dürüst bir şekilde konuşabilmesi oldukça zorlaşır. Bu konunun bir türlü açılamamasının nedenlerinden biri de paradan çok fazla bahsedersek çocuklarımız paragöz olur, düşüncesi ve şımarık bir çocuk yetiştirme korkusudur.

The New York Times’taki köşesinde bireysel finans konularına yer veren ve aynı zamanda iki kız çocuğu babası olan Ron Lieber’a göre, iyi bir ebeveyn olabilmek için mali konuları çocuklarla erken yaşta konuşmak gerekiyor.

Çocukların kafasında paraya dair çok sayıda soru bulunur. Fakat anne babalar bu konuyu açmaktan kaçınınca, onlara gerek para konusunda örnek olma gerekse aile değerlerini aktarma anlamında büyük bir fırsatı kaçırmış olurlar.

Lieber’ın hayatın içinden ve farklı gelir düzeylerine sahip ailelerin öykülerinden yola çıkarak sıcak ve kolay anlaşılır bir dille yazdığı bu kitabı, hem pratik bir rehber hem de değer temelli bir felsefe niteliğinde.


“Lieber kitabında pek çok aileden örnekler vererek çocuklarla para konusunda nasıl sakin bir şekilde konuşulabileceğini anlatıyor… Bu konuyu açmaktan çekinmenin neden kaçırılmış bir fırsat olacağını ikna edici bir şekilde açıklıyor.”
THE WALL STREET JOURNAL

“Bu kitabı okumaya başladım ve elimden bırakamadım… Tanıdığım ebeveynlerin hepsi çocuklarının meraklı, sabırlı, tutumlu, alçakgönüllü, cömert, azimli ve kendi bakış açısına sahip bireyler olmasını istiyor. Bu çalışmadan çok faydalanacaklar.”
JESSICA SEINFELD

“Tutumlu Çocuklar Yetiştirmek parayla ilgili dersleri aile hayatına katma konusunda pratik yöntemlerle dolu… Yazar samimi ve okurla sohbet eder gibi bir dil kullanmış, işin içine mizah katmayı da unutmamış. Finans konusunda bu kadar içten yazılmış bir kitap nadiren bulunur.”
ASSOCIATED PRESS

“Çocuklar ile para konusu üzerine nihayet dürüst, modern, kapsamlı ve incelikli bir kitapla karşı karşıyayız. Anne babalar çocuklarıyla para hakkında yaptıkları konuşmaların kendilerinde büyük bir korkuya ve kafa karışıklığına yol açtığını, o nedenle konuyu açmak yerine değiştirmeyi tercih ettiklerini söylüyorlar. Yardımlarına bu kitap yetişiyor.”
WENDY MOGEL

“Lieber’ın çalışmasını son derece pragmatik ve kişisel anlatılara dayalı olduğu için sevdim… Bu kitap pek çok evde önemli konuşmaların başlamasına vesile olacak.”
THE NEW YORK TIMES BOOK REVIEW

“Ron Lieber’ın ebeveynlere verdiği ipuçları pratik ve kolayca anlaşılabilir türden. Bunların en güzel tarafı da çocuklarımızla dürüst bir diyalog kurma arzusunu temel alması.”
THE CHICAGO TRIBUNE

“Tutumlu Çocuklar Yetiştirmek özenle yazılmış, ilham verici bir kitap. Ayrıca para hakkındaki sohbetleri ev geçindirmeyle ilgili derslere dönüştürme konusunda çok sayıda zekice, pratik ipucu içeriyor. Çocuğunuz varsa, çocuk istiyorsanız ya da çocuk olduysanız bu kitabı okuyun.”
DANIEL H. PINK

“Hepimiz çocuklarımıza nasıl bakış açısı ve minnettarlık duygusu kazandırırız endişesi taşıyoruz. Ron Lieber’ın para hakkındaki sohbetlerin çocuklara bu iyi değerleri (ve çok daha fazlasını) nasıl aşıladığı konusundaki açıklaması, tam da ebeveynlerin okumaya ihtiyaç duyduğu şey.”
MADELINE LEVINE

“Hepimiz iyi değerleri benimsemiş çocuklar yetiştirmek istiyoruz ama çocuklarımızla para konusunu konuşmayı sık sık ihmal ediyoruz. Bu ilginç ve önemli kitap, gelecek neslin parayı yönetme konusunda bizden daha iyi olmayı hak ettiğini önererek çığır açıyor. Ebeveynler mutlaka okumalı.”
GRETCHEN RUBIN

“İlginç anekdotlar ve bilgelik içeren derslerle dolu, zekice yazılmış bir kitap.”
FORBES

Okur Yorumları

Kitap hakkında yorum yapmak için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye girişi için tıklayınız.
Eğer üye değilseniz, üye olmak için tıklayınız.

Yazar Hakkında

RON LIEBER, The New York Times gazetesindeki “Your Money” adlı köşenin yazarıdır. 2008’de bu gazetede çalışmaya başlamadan önce The Wall Street Journal’da “Green Thumb” adlı bir kişisel finans köşesi yazmış, Fortune ve Fast Company dergilerinde çalışmıştır. Ebeveynlere yönelik bir blog olan Motherlode ile The New York Times’ın web sitesine de katkıda bulunmaktadır. Lieber okullar ile çeşitli topluluklara yönelik düzenlenen etkinliklere konuşmacı olarak katılmakta ve ebeveynlik-para-değerler ilişkisinden söz etmektedir. Lieber, gazeteci eşi Jodi Kantor ve iki kızı ile Brooklyn’de yaşamaktadır. 

Yazarın Diğer Kitapları

 
 
Bu Kitabı İnceleyenler Aşağıdaki Kitaplarıda İncelediler