Üye Girişi


UYURGEZERLER

/ Christopher Clark
Kitap Adı : UYURGEZERLER  
Çevirmen : Cem Demirkan
Orjinal Adı : The Sleepwalkers: How Europe Went to War in 1914 (İngilizce)
Yayın Tarihi : 06 Eylül 2017
ISBN : 9786052991619
Sayfa : 704
Ebat : 15,5 x 23,5

Kitap Hakkında

1914’e kadar görünürde müreffeh ve huzurlu olan Avrupa bir suikastın ardından nasıl hızla savaşa sürüklendi?

28 Haziran 1914 Pazar günü Arşidük Franz Ferdinand ve karısı Sophie Chotek, Saraybosna tren garına geldiğinde Avrupa barış içindeydi. Otuz yedi gün sonra ise savaştaydı. Bu savaş 15.000.000’dan fazla insanın ölümü, üç imparatorluğun yıkılması ve dünya tarihinin kalıcı olarak değişmesiyle sonuçlanacaktı.
Uyurgezerler, I. Dünya Savaşı’na yol açan krizin nasıl meydana geldiğini ayrıntılarıyla ele alıyor. Yeni kaynaklara dayanarak ve Viyana, Berlin, St. Petersburg, Paris, Londra ve Belgrad’daki karar merkezlerinin arasında gidip gelerek savaşa giden yolu dakika dakika, heyecanlı bir dille anlatıyor. Christopher Clark, 1914 olaylarının habercisi olan yılları inceliyor ve sadece birkaç haftada krizi ileri safhalara taşıyan karşılıklı yanlış anlamaları ve hatalı sinyalleri mercek altına alıyor.
Avrupa’nın güç ve zenginlik merkezlerinden uzak bir bölge olan Balkanlar nasıl oldu da bu kadar büyük çaplı bir olayın merkezi haline geldi? Avrupa devletleri nasıl karşıt ittifaklar halinde örgütlendiler ve bunun sonucunda dış politikalarını nasıl yürütebildiler? Clark, kronik sorunlarla boğuşan bir Avrupa tablosu çiziyor; istikrarsızlık ve militanlığın hâkim olduğu, aynı zamanda başarısız politikacıların yönetiminde parçalanmış bir dünyayı gözler önüne seriyor. Modernlik ve akılcılıklarıyla övünen yöneticilerin krizden krize savrularak sonunda kendilerini savaşın tek çare olduğuna ikna etmelerine tanık oluyoruz. Titizlikle araştırılıp kaleme alınmış bir eser olan Uyurgezerler, modern zamanların en çok merak uyandıran dönemlerinden birini ustalıkla anlatıyor.

“Birinci Dünya Savaşı’nı hazırlayan nedenleri anlatan en anlaşılır eserlerden biri. Uyurgezerler, tutkuyla araştırılarak yazılmış, üstün bir tarihçilik örneği.”
Niall Ferguson

“Clark usta bir tarihçi. Hayati karar anlarını canlı bir şekilde anlatırken onları meydana getiren şartları da başarıyla resmediyor.”
The Wall Street Journal

“Harika… Tarihin en büyük gizemlerinden biri Avrupa’nın büyük devletlerinin Birinci Dünya Savaşı’na nasıl sürüklendiğidir. Uyurgezerler, bu önemli konu üzerine okuduğum en iyi kitap.”
Fareed Zakaria

“Birinci Dünya Savaşı’nın nedenlerinin harika bir anlatımı… Clark bu mantıksız çatışmayı tarihsel bağlamı içinde ustalıkla ele alıyor.”
The Guardian

“Sürükleyici olduğu kadar güvenilir bir eser… Clark, Avrupalı politikacılar arasındaki çekişmelerin canlı bir panoramasını sunuyor. ‘Tetikte ama kör’ olan kahramanların akıl almaz bir dehşete sürüklenişine tanık olurken bu kitabı elinizden bırakamayacaksınız.”
The Independent

“Önemli bir kitap… Konu üzerine yazılmış en etkileyici ve merak uyandırıcı çalışmalardan biri.”
Max Hastings, Sunday Times

“Mükemmel… Üstün bir araştırmacılık örneği olmasının yanı sıra güzel bir üslupla kaleme alınmış. Birinci Dünya Savaşı’nın nedenleri üzerine yapılan hiçbir analiz bu muhteşem eseri geçemeyecek.”
Ian Kershaw, BBC History

“Yeni bir dev eser… Aydınlatıcı, hatta devrimsel… Clark, açıklanamayan birçok şeyi açıklayarak harika bir iş başarmış.”
Boston Globe

“Titizlikle araştırılmış, harika düzenlenmiş ve akıcı bir dille yazılmış bir tarih çalışması.”
The Quarterly Journal of Military History

“Son derece kapsamlı ve sıkılmadan okuyacağınız bir kitap… Clark’ın başarılı tarihçiliği sayesinde anlıyoruz ki geçmiş sadece başlangıçmış… Fikir, sağlam araştırmacılık ve isabetli tespitler bakımından bu kitap bir başyapıt.”
Harold Evans, The New York Times Book Review

“Bu konu daha önce hiç bu kadar kapsamlı ve ikna edici bir şekilde ele alınmadı… Clark’ın akıcı ve renkli bir dili var.”
The Daily Beast

“Harika bir kitap… Savaş öncesi krizi geniş bir bağlam içerisinde başarıyla anlatıyor.”
Slate

“Mükemmel… Clark’ın başarısı, savaş öncesi dönemin diplomatik manevralarını bir oyun kuramı alıştırmasına benzeterek anlatmasında yatıyor.”
The Economist

“Clark’ın anlatım becerisi, felsefi farkındalığı ve kaynaklarına olağanüstü hâkimiyeti Uyurgezerler’i bu hassas konunun nasıl ele alınacağı konusunda örnek bir çalışma yapıyor. Birinci Dünya Savaşı’nın nedenleri üzerine bildiğim en iyi kitap.”
Thomas Laqueur, The London Review of Books

“Kusursuz bir araştırma, kışkırtıcı argümanlar ve zarif bir üslup… Uyurgezerler, alanında örnek bir eser.”
Sunday Times Books of the Year

“I. Dünya Savaşı’nın nedenlerini ele alan bu sürükleyici eser, alanında yeni bir standart olmayı hak ediyor.”
Foreign Affairs

“Bu konu üzerine yazılmış tartışmasız en iyi kitap. Titiz araştırmacılık, duyarlı analizler ve zarif bir üslubu birleştiren ender güzellikte bir eser. Kalitesine hayran kalacaksınız. Akademisyenlere not: İyi bir tarih kitabı aynı zamanda iyi bir hikâye olabilir.” Washington Post

“Tarih çalışmalarına çok değerli bir katkı.”
Times Higher Education

ÖDÜLLER
FINANCIAL TIMES YILIN KİTABI 2014
SUNDAY TIMES ve INDEPENDENT YILIN KİTABI 2012
LOS ANGELES TIMES TARİH KİTABI ÖDÜLÜ 2014

Okur Yorumları

Kitap hakkında yorum yapmak için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye girişi için tıklayınız.
Eğer üye değilseniz, üye olmak için tıklayınız.

Yazar Hakkında

Cambridge Üniversitesi’nde Modern Tarih profesörü ve St. Catherine’s College fahri üyesi Christopher Clark The Politics of Conversion, Kaiser Wilhelm II ve Iron Kingdom kitaplarının yazarı olarak ün kazandı ve Iron Kingdom kitabıyla çoksatan listelerine girdi. Yazar ayrıca Almanya Federal Cumhuriyeti Liyakat Nişanı ile ödüllendirildi. 

Yazarın Diğer Kitapları

 
 
Bu Kitabı İnceleyenler Aşağıdaki Kitaplarıda İncelediler