Üye Girişi


100 OBJEDE DÜNYA TARİHİ - Ciltli

/ Neil MacGregor
Kitap Adı : 100 OBJEDE DÜNYA TARİHİ - Ciltli  
Çevirmen : Gamze Bulut
Orjinal Adı : A History of the World in 100 Objects (İngilizce)
Yayın Tarihi : 11 Temmuz 2017
ISBN : 9786052991114
Sayfa : 736
Ebat : 15,3 x 23,4

Kitap Hakkında

İnsanlık tarihi, bizler bu dünyada izimizi bırakmak, hayranlık uyandırmak ve hayatımızı kolaylaştırmak için yeni şeyler yarattıkça yazıldı. 100 Objede Dünya Tarihi, bizden önceki medeniyetlerden günümüze şans eseri ulaşan objeleri geçmiş yaşamlara ışık tutan birer prizma
gibi kullanarak tarihe yepyeni bir kapı aralıyor.

British Museum’un eski yöneticisi Neil MacGregor, alanında çığır açan bu kitabında insanlığın şaşırtıcı dönüm noktalarından ve icatlarından hareket ederek tarih boyunca medeniyetlerin katettiği yolun müthiş bir haritasını çıkarmış. İnanılmaz hikâyemiz insan eliyle yapılıp günümüze kadar gelen, Afrika’daki Olduvai Boğazı’nda bulunmuş kesici bir aletle başlıyor ve günümüzde tüm dünyanın enerji ihtiyacını karşılamanın alternatif bir yolu olarak ortaya çıkan bir icatla sona eriyor. Ama MacGregor’ın amacı bu icatları yalnızca açıklamak değil, aynı zamanda da ne kadar muazzam olduklarını görmemizi sağlamak. Taş bir sütun bize Hindistan’ın en büyük imparatorlarından biri olan ve halkına hoşgörüyü öğreten Asoka hakkında neler anlatıyor? İspanyolların sekiz reali, küresel para biriminin ortaya çıkışının temellerini nasıl attı? Erken Victoria Dönemi’ne ait bir çay takımı, imparatorluğun etkilerinden nasıl izler taşıyor? Ortodoks Kilisesi’nin ikonaları 150 yıl boyunca yasaklamasında İslamiyet’in etkisi neydi? Bizans İmparatorluğu’nun Osmanlı korkusu Hristiyanlığı nasıl etkiledi?

Bu kitabı okurken dünya tarihini birbirini tek bir düzlemde izleyen gelişmeler halinde değil; sürekli değişen, insanı şaşırtan ve birbirleriyle bağlantılı buluş ve eserlerin günümüzde bizi hayal bile edemeyeceğimiz şekillerde etkilediğini gösteren bir kaleydoskop içinden keşfedeceksiniz. 100 Objede Dünya Tarihi, yıllardır yayımlanmış en sıra dışı ve en sürükleyici tarih kitaplarından biri…

“British Museum’un eski yöneticisi Neil MacGregor, müzenin geniş koleksiyonundan sanat eserleri ve insan eliyle yapılmış nesnelerle kıtaları, kültürleri ve dönemleri kusursuz bir şekilde birbirine bağlıyor. Her uygar bireyin okuması gereken, son derece insani ve büyüleyici bir kitap.”
Jonathan Lopez, The Wall Street Journal

“Eğer müze bir zaman makinesiyse, British Museum’un eski yöneticisinin bizi çıkardığı bu yolculuk, Olduvai’de bulunan ve insanlığın Afrika’da evrimleştiğini kanıtlayan kesici alet gibi objelerle hepimizi en az iki milyon yıl öncesine götürüyor.”
The Guardian

“Et kesecek bir alet yapmak için taşı yontmayı öğrendiği an, insanın bir fırsatçıya dönüştüğü andır. MacGregor, ‘Galipler
tarih yazar, mağluplarsa objeler yapar,’ diyor.”
The Economist

“100 Objede Dünya Tarihi büyük bir başarı. Onlarca yıldır insanlık tarihi alanında yapılmış en iddialı, en güçlü ve en ilgi çekici çalışmalardan biri.”
The Sunday Telegraph

“Partenon’daki heykelleri herkes bilir; ben Karayipler’in, bize tütün ve hamak gibi buluş ve icatları vermiş olan unutulmuş Taino halkından bir kabile şefine ait ahşap oturağın tabanındaki canavar tasviri karşısında büyülendim… Bilimsel, eğlenceli, muazzam ve sürükleyici bir eser.”
The Telegraph (Yılın En İyi Kitabı)

“Harikulade… MacGregor, bu dünyadan yüzlerce yıl önce göç etmiş atalarımızı, farklı ırkları, kahramanları, vahşileri ve hayalperestleri evimize kadar getiriyor. O insanların hayatta kalmak için verdikleri mücadelelerde ve bizlere hissettirdiklerinde âdeta şiir havası var.”
Libby Purves, The Times

“Bu muhteşem kitap bizi yeryüzünün her köşesine götürüyor.”
Tom Holland, The Observer

“Olağanüstü bir başarı… Bir tarih uzmanı olarak bu müthiş dünya tarihi anlatısından büyük keyif aldım. Ama kitap, insanlığın muhteşem tarihini anlatmakla kalmıyor; aşırı hızlı, içi boşaltılmış dünyalarımızda anlamlı bir cevap niteliği de taşıyor. Tarihin amacı, geçmişin içimizdeki yerini bulmaktır.”
David Wootton, Times Literary Supplement

“British Museum’da sergilenen 100 obje aracılığıyla dünya tarihi… BBC’de yayınlanmış radyo programından yola çıkılarak hazırlanan ve muhteşem görsellerle dolu olan bu kitap bize eski toplumlar hakkında geride bıraktıkları objeler aracılığıyla ne kadar çok şey öğrenebileceğimizi gösteriyor. Her bölümde dünyanın farklı yerlerinde aynı zaman dilimi içinde yapılmış objelere yer verilmiş. Bilgi ve sürprizlerle dolu, ağır ağır okunup sindirilmesi gereken bir eser.”
Kirkus Reviews

“Muhteşem… Tarihin gelgitleri bizi dünyanın dört bir yanına sürükleyerek farklı kültürlerin nasıl her zaman birbirleriyle
bağlantılı olduğunu gösteriyor.”
The Observer

“Ne yapıyorsak oyuz ve MacGregor da bunu kanıtlıyor.”
Library Journal

“Sağlam araştırmalara dayandırılmış, olağanüstü, sürükleyici bir eser…”
Mary Beard, Guardian

“Son derece zekice kaleme alınmış, okuması çok keyifli ve baştan sona sürükleyici.”
Timothy Clifford, The Spectator

“Bu bir hikâye kitabı; canlı, esprili, güçlü yorumlar ve bağlantılarla dolu, şaşırtıcı, keyifli… Büyük bir uzmandan, bize her şeye daha yakından bakarak öğrenmeyi, sessiz geçmişi dinlemeyi öğreten bir hediye.”
The Telegraph (Yılın Kitabı)

“Çok güzel ve sürükleyici bir kitap; insanlığın birbirinden büyüleyici, bazıları bilinen, bazıları bilinmeyen
objelerle dolu görsel tarihi…”
Dwight Garner, New York Times

“Cesur ve orijinal bir çalışma… Her bölüm ayrı bir ilginç bilgi sunuyor. Kitaptaki objelerden bazıları o kadar büyüleyici ve alıştığımız şeylerden o kadar farklı ki aklımızdan çıkmaları imkânsız… Keyifli ve bilgilendirici bir eser.”
Jonathan Spence, The New York Review of Books


“MacGregor tarihin önemini ve sihrini pek çok akademik makaleden daha iyi yansıtmış. İki milyon yıl önceki Afrika’dan 21. yüzyılın şafağına doğru, alışılmış durakların çoğunun atlandığı son derece tatmin edici bir yolculuk bu.”
Sunday Times (Yılın En İyi Tarih Kitabı)

“Son zamanların en aydınlatıcı kitabı.”
Independent

“Özgün, samimi ve esprili. MacGregor kayıp uygarlıkların tarihteki yerini yeniden bulmak için objelerin gücünden yararlanıyor.” Andrew Roberts, Financial Times

“MacGregor, birbirine uzak toplumlar arasındaki bağlantılara dair argümanlarını detaylı bir anlatımla güçlendirmiş.
Tekrar tekrar okunacak bir kitap.”
The Economist

Okur Yorumları

Kitap hakkında yorum yapmak için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye girişi için tıklayınız.
Eğer üye değilseniz, üye olmak için tıklayınız.

Yazar Hakkında

Neil MacGregor, 1987’den 2002’ye kadar Londra’daki National Gallery’de, 2002’den 2015’e kadar da British Museum’da yöneticilik yapmıştır. BBC Radio 4’daki programı, British Museum sergisi ve Germany: Memories of a Nation adlı kitabıyla Almanya’da Friedrich Gundolf Ödülü’nün, Goethe Madalyası’nın ve Alman Ulusal Ödülü’nün, Birleşik Krallık’ta ise Nayef Al-Rodhan Kültürlerarası Anlayış Ödülü’nün sahibi olmuştur. Kasım 2010’da Kraliçe II. Elizabeth tarafından Liyakat Nişanı’na da layık görülen MacGregor, şu anda Berlin’deki Humboldt Forum’un yönetim kurulu başkanıdır. 

Yazarın Diğer Kitapları

 
 
Bu Kitabı İnceleyenler Aşağıdaki Kitaplarıda İncelediler