Üye Girişi


BİLİM KADINLARI: DÜNYAYI DEĞİŞTİREN 50 KORKUSUZ BİLİMCİ (Ciltli)

/ Rachel Ignotofsky
Kitap Adı : BİLİM KADINLARI: DÜNYAYI DEĞİŞTİREN 50 KORKUSUZ BİLİMCİ (Ciltli)  
Çevirmen : Çiçek Eriş
Orjinal Adı : Women in Science: 50 Fearless Pioneers Who Changed the World (Türkçe)
Yayın Tarihi : Ağustos 2019
ISBN : 9786052995594
Sayfa : 128
Ebat : 19 x 23

Kitap Hakkında

“Bu kitapta cesaret eden, öncü olan, risk alan ve dünyayı değiştiren kadınlar var. Bu kitapta ilham var.”
Mary Roach


Tarih boyunca birçok kadın, dünyamız hakkında sorular sordu.
Onlara, “Yapamazsın,” dendiğindeyse yanıtları hazırdı:
“Sıkıysa beni durdur.”
Muhteşem resimleriyle son derece eğitici bir kitap olan Bilim Kadınları, antik dönemden günümüze kadar elli sıradışı kadının bilim, teknoloji, mühendislik ve matematik alanlarına yaptıkları önemli katkıları anlatıyor. Çarpıcı ve eşsiz çizimlerle dolu bu büyüleyici derleme bilim, tıp, astronomi ve matematik alanlarında çalışan kadın oranları, laboratuvar ekipmanları ve resimli bir bilim sözlüğü gibi, görsellerle de içeriğini zenginleştiriyor. Alanında öncü bilimciler arasındaki primatolog Jane Goodall gibi tanınan figürlerin yanında, 1969’da Ay’a gönderilen Apollo 11’in yörüngesini hesaplayan Afro-Amerikalı fizikçi ve matematikçi Katherine Johnson gibi daha az tanınan çığır açmış kadınlar da yer alıyor.
Bilim Kadınları kadın mühendislerin, biyologların, matematikçilerin, doktorların, astronotların, fizikçilerin ve çok daha fazlasının önünü açmış korkusuz kadınların başarılarının nişanesi.

New York Times Çoksatanı
2016’nın En İyi Bilim Kitapları, Science Friday
2016’nın En Büyük Bilim Kitapları, BrainPickings.org

“Yıllar önce Life dergisinde yayımlanmış görsellerden oluşan bir koleksiyonda küçük bir çocuğun fotoğrafını gördüm. Bir verandada oturuyor, başını arkaya atmış, kendinden geçmiş bir halde bir çift yeni ayakkabıyı kucaklıyordu. Bu kitap hakkında küçük bir kızın da aynı hissi duyacağını düşünüyorum. Kitap daha sayfalarını çevirmeden sizi büyülüyor. İllüstrasyonlar bir harika. Başlıktaki gümüş rengi harfler, okşanası mat, siyah kapakta parlıyor. Sonra kitabı okumaya başlıyorsunuz. İşte karşınızda Jane Goodall; “nasıl yumurtladıklarını gözlemleyebilmek için” ailesinin tavuklarını korkutuyor. İşte Alice Ball; cüzzamın tedavisini buluyor. Mikrobiyolog Esther Lederberg; parasızlıktan laboratuvardaki arta kalan kurbağa bacaklarını pişiriyor. Rosalind Franklin; DNA’nın ikili sarmal yapısını ortaya çıkarıyor (ama çalışması Watson ve Crick tarafından çalınıyor). Fizikçiler, astronotlar, matematikçiler… Yanardağ uzmanları ve böcekbilimciler… Mucitler ve Nobel adayları… İşte ilham verici bir çalışma. Bu kitabı hediye paketi yapıp, okuyacak yaşa geldiğinde torunum Gus’a armağan etmek için sabırsızlanıyorum.”
Mary Roach, yazar, Google Play’in “2016, En Sevdiğimiz Yazarların Favori Yazarları” seçkisinden

“Bu çekici ansiklopedi hem tanıdığınız hem de daha önce isimlerini duymadığınız kadın bilim insanları hakkında birer sayfa metin ile çizimden oluşuyor. Kitap, kadınların bilimde giderek daha fazla yer almaya başladığı 1800’lü ve 1900’lü yılları kapsamlı bir şekilde inceliyor. Kadınların bu alandaki başarılarını gösteren renkli bir zaman çizelgesi ve laboratuvarda kullandıkları malzemeleri gösteren bir karikatürle desteklenen, Ignotofsky’nin sıradışı kadın bilim insanlarını anlattığı bu çalışması her yaştan öğrencinin rafında bulunmalı.”
Hope Jahren, yazar

“Rachel Ignotofsky esprili bir şekilde resimlediği ve kolayca okunan kitabında bilimin gidişatını değiştirmiş elli kadını mercek altına alıyor.”
Wall Street Journal

“Ignotofsky göz alıcı kapağıyla dikkat çeken kitabında yalnızca kadın astronotları değil, antik dünyadan günümüze STEM’in (bilim, teknoloji, mühendislik ve matematik) yolunu açmış kadın mühendisleri, biyologları, matematikçileri ve fizikçileri de tanıtıyor. Kitapta günümüzde STEM alanlarında çalışan kadınların sayısı gibi konular üzerine güzel ve bilgilendirici grafikler yer alıyor.”
Entertainmentweekly.com

“Kısa, ilham verici öyküler çizgi roman rahatlığıyla okunuyor. Bilim ve teknolojiyle ilgilenen erkek, kadın, genç ya da yaşlı tanıdıklarınıza verebileceğiniz en güzel hediye. Kızların mutlaka okuması gereken bir STEM kitabı.”
InStyle.com

“Öncü kadın bilim insanlarının resimli biyografilerinden oluşan bu kitap bir harika. Çocuklar sayfaların arasında dolaşacak, detaylı çizimlere bayılacaklar ama büyük ihtimalle kitabı yetişkinlerin elinden almakta zorlanacaklar.”
Sarah Mirk, Bitch Media

“Bu kitap, bambaşka geçmişleri ve uzmanlık alanları olan kadın bilim insanlarının kendi anlatımlarının güzel bir koleksiyonu niteliğinde.”
Upworthy

“Böylesine önemli kadınları anlatan bir kitap çıkardıkları için Ignotofsky ile yayıncısını alkışlıyorum. Böyle kitaplara daha çok ihtiyacımız var.”
Symbiartic, ScientificAmerican.com

“Ignotofsky, STEM alanında çalışmış en ilham verici kadınlara saygı niteliğindeki bu resimli çalışmasında onların maruz kaldığı eşitsizliğin, çalışmalarını daha da etkileyici kıldığını gösteriyor.”
Maria Popova, BrainPickings.org

“Tarih boyunca yaşamış kadın bilim insanlarını tanıtan zekice bir çalışma.”
Science Friday

“Gerçek şu: Bu kitap o kadar havalı ki yorum yapabilmek için onu beşinci sınıfa giden kızımdan çalmak zorunda kaldım. İyi araştırılmış gerçekler ile muhteşem çizimler öyle güzel dengelenmiş ki kitabı elinizden bırakamıyorsunuz.”
Cool Mom Picks

“Eğer kadınların bilim alanındaki inanılmaz başarıları takımyıldızlarla anlatılsaydı, Rachel Ignotofsky’nin illüstrasyonları bunların ozalit baskısı olurdu. Yazar NASA bilgisayar programcısı ve matematikçi Annie Easley’yi roketlerle yıldızların, Higgs bozonunu keşfeden Sau Lan Wu’yu atom parçacıklarının, Barbara McClintock’u ise mısırlar ile kromozomların arasında dolaştırıyor ve büyüleyici resimlerini beynimize kazıyor. Bilim Kadınları, olağanüstü keşifleri ve o keşiflere imza atan kadınların sıradışı hayatlarını başarıyla aktarıyor.”
Rachel Swaby, yazar

“Keşke bir kızım olsaydı da ona Rachel Ignotofsky’nin harika resimlerle dolu Bilim Kadınları kitabını hediye edebilseydim. Kitapta Marie Curie, Rosalind Franklin ve Ada Lovelace’a ek olarak Afrikalı Amerikalılardan Asyalılara, Yahudilerden Ruslara ve Fransızlara kadar daha az tanınan çok sayıda kadın bilim insanı var. Şık giysiler, laboratuvar önlükleri, pantolonlar, uzay giysileri, şortlar giymiş, astronomi, fizik, matematik, biyoloji, psikoloji ve bilgisayar alanındaki başarılarını benim bile yeni öğrendiğim nice kadın… Rachel Ignotofsky genç kadınlara, öncülerin dur durak bilmeden açtığı heyecanlı yollara çıkma cesaretini ve güvenini aşılıyor.”
Eileen Pollack, yazar

“Bilim Kadınları, kapsamlı içeriği ve çarpıcı resimleriyle parlak kadın beyinlerine saygı duruşunda bulunuyor. Rachel Ignotofsky, bu gerçek azim ve tutku öyküleri üzerinden kadınların insanlığın bilim alanındaki yolculuğunu şekillendirmede ne kadar önemli bir rol üstlendiğinin altını çiziyor. Yeni neslin genç kadınlarına da bağ kurabilecekleri ilham verici rol modeller sunuyor.”
Lisa Congdon, yazar ve çizer

“Rachel Ignotofsky’nin öğretici ve ilham verici kitabında tarihin en dikkat çekici kadınlarından bazılarıyla tanışıyoruz. Her birinin engeller ve başarılarla dolu sıradışı öyküleri var. Sayfaların siyah arka planındaki resimler her bir figürü gökyüzünde yüzermiş gibi gösteren yerleştirmeleri andırıyor. Kitabı okuyan okurların yaptığı şey şu: yıldızlara bakmak.”
Lauren Redniss, yazar

“Esprili çizimlerin eşlik ettiği, kadın bilim insanlarının kolayca okunan hayat öyküleri, bu kadınların erkek egemenliğindeki bilim dünyasında karşılaştıkları engelleri ve hem bilim dünyasını hem de dünyayı daha eşitlikçi bir yer haline getirmeye çalışmalarını anlatıyor. Renkli baskısı ve coşkulu anlatımıyla bu kitap, okurları bilim alanında eğitim görüp kendi keşiflerini yapmaya teşvik ediyor.”
Rory Dicker, yazar

“Bu kitabın sunumu büyüleyici ve muhteşem.”
Parents in Touch

“Bilim Kadınları, kızlarınızın da oğullarınızın da okuması gereken bir kitap ve gelecek nesli etkileyeceği kesin. Okurlar bu kitapta pek çok milletten, etnik kökenden ve sosyal sınıftan gelen kadın bilim insanlarıyla tanışacaklar. Kızlar kendilerine benzeyen birilerini bulacaklar. Yaşasın! Kitapta yalnızca ‘olağan şüpheliler’ de yok; Marie Curie var tabii ama ondan daha az ünlü olsalar da en az onun kadar öncü olmayı başarmış pek çok parlak kadın var. Bilim Kadınları’nın tasarımı da çok güzel. Bir grafik tasarımcı olan Ignotofsky yalnızca harika illüstrasyonlar yaratmakla kalmamış, pek çok bilgiyi de kolayca anlaşılacak şekilde aktarmış. Bu kitaba saatlerce bakabilirim. Keşke çocukken Bilim Kadınları’na sahip olsaydım, eminim onu tekrar tekrar okurdum. Bu kitabı şiddetle ama şiddetle tavsiye ediyorum.”
The Bookbag

“Bu kitaba âşık oldum… Tüm kızlarda bulunmalı.”
Waterstones.com

“Muhteşem illüstrasyonlar… Ignotofsky bizi ardı ardına sıradışı kişiliklerle tanıştırıyor.”
Teach Primary

“Öncü kadın bilim insanlarına yönelik harika bir saygı duruşu… Gerçekten ilham verici.”
South Wales Evening Post

“Antik ve modern dünyadan cesur kadınların başarılarını anlatan harika bir çalışma. İlham ve bilgi verici.”
Surrey Advertiser

“Baştan sona ilham ve bilgi dolu; bu kitabı her çocuk okumalı.”
Book Trust

“Bilim Kadınları… Ne kadar güzel VE dâhice bir kitap!”
Cherry Healey, televizyon sunucusu

“Elli öncü kadının bilime katkılarına saygı duruşunda bulunan büyüleyici bir kitap.”
Little London

Okur Yorumları

Kitap hakkında yorum yapmak için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye girişi için tıklayınız.
Eğer üye değilseniz, üye olmak için tıklayınız.

Yazar Hakkında

Rachel Ignotofsky bir New York Times çoksatan yazarı ve çizeridir ve Los Angeles’ta yaşamaktadır. New Jersey’de çizgi film izleyerek ve puding yiyerek büyümüştür. 2011 yılında Tyler Sanat Okulu’nun Grafik Tasarım Bölümü’nden mezun olmuştur. Serbest çalışmakta ve tüm günlerini ve gecelerini elinden geldiğince çizim yaparak, yazarak ve okuyarak geçirmektedir. Daima yeni fikirler peşindedir. Tarihî ve bilimsel konularla ilgilenen Ignotofsky, illüstrasyonun öğrenmeyi daha heyecan verici hale getirmede etkili bir araç olduğunu düşünmektedir. Zor konuları ele alıp eğlenceli ve kolay okunur hale getirmeyi çok sever. Bilim okuryazarlığı ve feminizm konusundaki düşüncelerini yaymak için kendi çalışmalarını kullanmayı ummaktadır. 

Yazarın Diğer Kitapları

 
 
Bu Kitabı İnceleyenler Aşağıdaki Kitaplarıda İncelediler