Üye Girişi


Son İcadımız: Yapay Zeka ve İnsanlık Çağının Sonu

/ James Barrat
Kitap Adı : Son İcadımız: Yapay Zeka ve İnsanlık Çağının Sonu  
Çevirmen : Levent Tayla
Orjinal Adı : Our Final Invention: Artificial Intelligence and the End of the Human Era (İngilizce)
Yayın Tarihi : Kasım 2020
ISBN : 9786052999097
Sayfa : 336
Ebat : 13,5 x 21

Kitap Hakkında

“Gelecek hakkında okumanız gereken beş kitaptan biri…”

Elon Musk, SpaceX’in Kurucusu“Yüzyılımızın ve muhtemelen gelecek yüzyıllarımızın en önemli konusu olan yapay zekâ hakkında yazılmış can alıcı bir kitap. Türümüzün hayatta kalıp kalmayacağı meselesinin bir bilimkurgu meselesi olmasını dilerdim… ama gerçek.”

Jaan Tallinn, Skype’ın Kurucu OrtağıYapay zekâ, on yıl kadar kısa bir süre içinde insan zekâsını yakalayıp onu geçebilir. Dünyanın dört bir yanında şirketler ve devlet kurumları, Yapay Zekânın Kutsal Kâse’sine, başka bir deyişle insan düzeyindeki zekâya ulaşmak için milyarlar harcıyor. Bilim insanlarına göre yapay zekâya ulaşıldığında görülecektir ki onun da bizim gibi hayatta kalma dürtüsü baskın çıkacak. Bu nedenle hayal edebileceğimizden daha kurnaz, daha güçlü ve daha farklı bir rakiple mücadele etmek zorunda kalabiliriz.James Barrat, Son İcadımız kitabında teknoloji vizyonerlerinin, endüstri gözlemcilerinin ve çığır açan yapay zekâ sistemlerinin profillerinden yararlanarak gelişmiş yapay zekâya yönelik bu pervasız ısrarın yaratacağı tehlikeleri gözler önüne seriyor. Şimdiye kadar insan zekâsının rakibi yoktu. Zekâsı bizim zekâmızı gölgede bırakan varlıklarla bir arada yaşayabilir miyiz? Dahası bu varlıklar bizi kabul edecek mi?

“İleri teknolojinin çok kısa bir süre içinde artık görmezden gelemeyeceğimiz korkunç gerçekleriyle yüzleşmenizi sağlayacak bir kitap mı arıyorsunuz? Buldunuz!”

The Washington Post“Çok çok önemli bir kitap. Son İcadımız, birilerini rahatsız edecek!”

Huw Price, Cambridge Üniversitesi, Varoluşçu Risk Araştırma Merkezi Kurucu Ortağı“Son İcadımız hakkında heyecan verici bir dedektif hikâyesi diyorlar… Doğru ama eksik, bana sorarsanız yirmi birinci yüzyılın en önemli problemi hakkında yazılmış en iyi kitap.”

Luke Muehlhauser, Open Philanthropy Project Kıdemli Araştırmacı Analist“Bilimkurgu, Asimov’un Ben, Robot örneğinde olduğu gibi uzun zamandır insan benzeri makinelerin etkilerini araştırıyor lakin Barrat’ın derin bir tefekkürle kaleme aldığı Son İcadımız, meseleye bir doz gerçeklik katıyor.”

Science News“Okuyacağınız satırların insanlığın en kritik meydan okumasına yönelik merak uyandırıcı bir etkiye sahip olduğunu söylememe izin verin lütfen. Son İcadımız, yirmi birinci yüzyılı değiştiren kitap olacak!”

Michael Vassar, Tekillik Enstitüsü Eski Başkanı“James Barrat, Son İcadımız kitabında kendini geliştiren yapay zekânın birkaç yıl içinde hayatımıza gireceğine dair güçlü örnekler veriyor. Alanında kanaat önderi addedilen bilim insanlarıyla yaptığı görüşmelerden, yapay süper zekânın tehlikeleri hakkında da derinlemesine analizler yapıyor. Bu analizler, teknoloji iyimserlerini bile durup düşünmeye sevk ediyor.”

Reason“Son İcadımız, galibiyet çanlarının çalındığı bir dönemde neden en azından biraz endişelenmemiz gerektiğine dair güçlü bir örnek.”

NewYorker“Son İcadımız, bir varoluşunuz olduğunu hatırlamanıza neden olacak.”

Singularity Hub“Yapay zekâ alanındaki ilerlemeler, teknoloji severleri öylesine heyecanlandırıyor ki, kaygıları giderek artan azınlığın sesi duyulmuyor. Barrat, bu kaygıları duymakla kalmıyor, gür bir sesle duyurmaya çalışıyor.”

Kirkus Reviews“Birazdan okuyacağınız satırlar, ‘düşünen’ makinelerin insanlık için nasıl birer tehlike olabileceğini dikkat çekici örneklerle ortaya koyuyor… Son İcadımız, hızla gelişen teknolojik becerinin renklendirdiği yakın geleceğe bir göz atmak isteyen okuyucular için mükemmel bir okuma sunuyor.”

New York Journal of Books“Tamam, konu çetrefilli; şimdilik her şey de yolunda görünüyor. Peki, ya ışıklar gözlerimize perde indirdiyse? Ya perde kalktığında uçurumun kıyısında bulursak kendimizi? James Barrat, yapay zekânın öngörülen sonuçlarını çok güzel sorgulamış. Elinizden bırakamayacağınız bir kitabı okuyacaksınız.”

Bill Hibbard

Okur Yorumları

Kitap hakkında yorum yapmak için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye girişi için tıklayınız.
Eğer üye değilseniz, üye olmak için tıklayınız.

Yazar Hakkında

JAMES BARRAT National Geographic, Discovery Channel, PBS ve gerek Amerika gerekse Avrupa’da pek çok televizyon için belgesel yazıp yöneten bir belgesel film yapımcısıdır. Eşi ve iki çocuğu ile birlikte Maryland, Annapolis’te yaşamaktadır. 

Yazarın Diğer Kitapları

 
 
Bu Kitabı İnceleyenler Aşağıdaki Kitaplarıda İncelediler