Üye Girişi


Corona Günlükleri

/ Prof. Dr. Muhammed Emin Akkoyunlu
Kitap Adı : Corona Günlükleri  
Yayın Tarihi : Ekim 2020
ISBN : 9786052999790
Sayfa : 224
Ebat : 13,5 x 21

Kitap Hakkında

Corona… Geri dönüp baktığımızda 2020’yi anlatmak için kullanılacak tek kelime bu olacak. Sonrası için de bir milat. Kaybettiklerimiz için üzüldüğümüz, sağlığımıza kavuştuğumuz için sevindiğimiz, hiç hastalanmadığımız için şükrettiğimiz bir yıl. Pandemi, corona, maske, izolasyon, hijyen, hasta sayısı, turkuaz tablo… Hayatla aramıza mesafe koyduğumuz, rakamların hayatın kendisinden daha fazla dikkat çektiği bir yıl oldu 2020. Belki yaşattığı sosyal travmalar ve öğrettikleriyle gelenek göreneklerimiz değişecek, belki de sebep olduğu sosyoekonomik yükle sınırlar yeniden belirlenecek.

Corona Günlükleri, yükselen dalgaları uzaktan gören bir bilim insanının hikâyesi. Masanın bir tarafındayken, öbür tarafına geçen bir doktorun hikâyesi, çocuklarından uzak, hastalarına yakın.

Enfeksiyonu evinden uzak tutmaya çalışan, körüklenmiş ateşten yuvasını korumaya uğraşan bir babanın hikâyesi.

Bir eşin hikâyesi. Bir evladın, bir kardeşin hikâyesi, ulaşamayan ve ulaşılamayan, yetişmeye çalışan…

Bir dostun, bir arkadaşın, bir tanıdığın hikâyesi. 37 numarada oturan komşunun hikâyesi. Bir corona hastasının ve corona hastalığının hikâyesi.

“Hemşire hanım arıyor. Order girilmiş. İlaç hastanede yok. Temin edilecek. Ağzımdan gelen kan arttı. Peçete yetmiyor. Çok kanıyor. Plastik bardağa kan kusuyorum. Akşamki kan tahlili sonuçları gelmedi. Hemşire hanıma sordum. Trombosit sayısı düşmüş. Rakamı hatırlamıyor. Söylemek istemiyor.

Nefesim yetmiyor. Havayı içime çekiyorum ama oksijen alamıyorum sanki. Öksürüğüm iyice arttı. Dayanamıyorum artık. Dua ediyorum…”

Okur Yorumları

Kitap hakkında yorum yapmak için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye girişi için tıklayınız.
Eğer üye değilseniz, üye olmak için tıklayınız.

Yazar Hakkında

1978 Malatya doğumludur. İlk ve orta öğrenimini Malatya’da tamamladı. 2001 yılında Dokuz Eylül Tıp Fakültesi’nden mezun oldu. Zonguldak Karaelmas Üniversitesi’nde göğüs hastalıkları uzmanlık eğitimi aldı. Mecburi hizmet atamasıyla Iğdır’da iki yıl görev yaptı. 2010 yılında Bezmiâlem Tıp Fakültesi’nde öğretim üyesi olarak göreve başladı. 2014 yılında aynı üniversitede doçent unvanını aldı. 2019 yılında Medipol Üniversitesi bünyesine katılan Akkoyunlu, 2020 yılında profesör kadrosuna atandı. Dört yüzden fazla ulusal/uluslararası tıbbi makale ve sunumu bulunan Prof. Dr. Muhammed Emin Akkoyunlu aynı zamanda İstanbul Üniversitesi’nde sosyoloji lisansı yapmaktadır. Halen Medipol Üniversitesi’nde öğrencilerini yetiştirmektedir. 

Yazarın Diğer Kitapları

 
 
Bu Kitabı İnceleyenler Aşağıdaki Kitaplarıda İncelediler