Üye Girişi


KEÇİLERE BAKAN ADAMLAR

/ Jon Ronson
Kitap Adı : KEÇİLERE BAKAN ADAMLAR  
Çevirmen : Elif Kolcuoğlu
Orjinal Adı : The Men Who Stare at Goats (Türkçe)
Yayın Tarihi : Mayıs 2020
ISBN : 9786052996348
Sayfa : 256
Ebat : 13,5 x 21

Kitap Hakkında

Psişik güçlerle istihbarat toplamak, duvarlardan geçme girişimleri,
Jedi savaşçılarına özenmek ve pek çok tuhaf vaka...

KEÇİ YOKSA ZAFER DE YOK!

Vietnam Savaşı’ndan sonra Albay Jim Channon yazdığı kitapla Pentagon’a Amerikan ordusunda devrim niteliğinde değişiklikler yapmayı önerir. Yıkıcı ölüm silahlarını daha insancıl olanlarıyla değiştirme teklifi, düşmanın zihnini durdurmak için ona seçilmiş bazı müzikler dinletmek, bakışlarla keçilerin kalbini durdurmak, yapışkan köpük, psişik manipülasyon gibi teknikler…
Ve yüz keçi ABD Özel Kuvvetler Komutanlığı’nın merkezine yerleştirilir, uzmanlar bakışlarıyla onları öldürmeye çalışır. Amerikalı askerler savaş suçlularına çocuk şarkıları dinletir. Askerî İstihbarat’ın başındaki adam duvarlardan geçebileceğine inanır ve bunu denerken burnunu şiddetle duvara çarpar…
Channon’ın adamları duvarlardan geçebileceklerinden ya da karşılarındaki canlıyı sadece bakışlarıyla öldürebileceklerinden emindiler. Ve bu konuda da oldukça ciddiydiler. O kadar ki 11 Eylül sonrası açılan “Teröre Karşı Savaş”ta bile bu metotlar tekrar kullanılmaya başlandı.
Amerikan ordusu ve istihbaratı hakkında belgelere dayanan sıra dışı ve eğlenceli bir çalışma.


“İçerdiği kara mizaha rağmen tüyler ürpertici bir hikâye. Aptallar, kuş beyinliler ve kaçıklar aslında sadistlerin ve ‘ilahi’ savaşlar çıkarma sevdalısı ‘seçilmiş’ liderlere hizmet edenlerin önünü açtı.”
Albert Scardino, Guardian

“Ronson hikâyeyi güzelce kurgulamış. Kitap, bu New Age yaratıcılığının ardındaki gerçeklerin peşine düşüyor, tek tek tüm manyakları iğneleyiciliğini esirgemeyen bir beceriyle inceliyor.”
Janet Maslin, The New York Times

“Eğlenceli ve sarsıcı bir kitap… Ronson, Comedy Central’daki Jon Stewart ile The New Yorker’ın Seymour Hersh’inin kesişebileceği sıra dışı bir noktada duruyor.”
The Boston Globe

“Amerika’nın savaş çığırtkanlığına giden narkotik bir yolculuk olmasının yanı sıra son zamanlarda adımıza yapıldığı söylenen büyük delilikleri de araştırıyor.”
Tim Adams, Guardian

“Eğlenceli ama bir o kadar da ciddi; savaşçı keşişlerin ve psişik casusların askerî bir netice almak için mücadele ettiği, gizliliğin, gizemin ve tuhaflığın egemen olduğu bir dünya. Akıllara durgunluk veren bir hikâye.”
Metro

Okur Yorumları

Kitap hakkında yorum yapmak için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye girişi için tıklayınız.
Eğer üye değilseniz, üye olmak için tıklayınız.

Yazar Hakkında

JON RONSON, gazeteci, pek çok ünlü belgesel filmin yapımcısı ve yö¬netmeni, radyo sunucusu ve çok sayıda uluslararası çoksatan kitabın yazarıdır. Bu kitapların arasında Psikopat Testi de bu¬lunmaktadır. Ronson gazeteciliğini köşe yazıları yazarak The Guardian, City Life ve Time Out dergilerinde devam ettirmiştir. Dönemsel olarak Londra ve New York’ta yaşamaktadır. 

Yazarın Diğer Kitapları

 
 
Bu Kitabı İnceleyenler Aşağıdaki Kitaplarıda İncelediler