Üye Girişi


AYKIRILAR: Sekiz Sıra Dışı CEO ve Tamamen Rasyonel Başarı Modelleri

/ William N. Thorndike
Kitap Adı : AYKIRILAR: Sekiz Sıra Dışı CEO ve Tamamen Rasyonel Başarı Modelleri  
Çevirmen : Nil Bosna
Orjinal Adı : The Outsiders: Eight Unconventional CEOs and Their Radically Rational Blueprint for Success (Türkçe)
Yayın Tarihi : Kasım 2019
ISBN : 9786052998090
Sayfa : 272
Ebat : 13,5 x 21

Kitap Hakkında

“Alanında uzmanlaşmış CEO’lar hakkında mükemmel bir eser.”
WARREN BUFFETT

“Farklı bir şey yapmadıkça üstün bir performans ortaya koymak imkânsızdır.”
JOHN TEMPLETON

Bir CEO’yu başarılı kılan nedir? İnsanların çoğunun aklına şu bilindik ifade gelir: “Sektörü avucunun içi gibi bilen, deneyimli bir yönetici olması.” Diğerleri de günümüzün sözde ünlü CEO’larının niteliklerine işaret edebilir: karizma, güçlü iletişim becerileri ve öz güvenli bir yönetim tarzı. Peki, bir organizasyonu yönetirken esas önemli olan nedir? Sıra dışı bir CEO performansının, diğerlerinden ayırt edilmesini sağlayan nedir? Cevap aslında çok basit: yönettiği şirketin hissedarlarına uzun vadede sağladığı getiri.

William Thorndike bu ufuk açıcı, genel kabul görmüş bilgilere “aykırı” kitabında, yatırım konusunda başarılı bir kariyer yapmanın sağladığı analitik becerilerini uygulamaya dökerek şirketlerin ve liderlerinin performansını yakından inceliyor. Bu kitapta tanışacağınız sekiz bireysel CEO’nun şirketlerine sağladıkları ortalama getiri S&P 500’ün performansını yirmi kat aşıyordu: Diğer bir deyişle, bu CEO’ların her birine yapılan on bin dolarlık bir yatırım, yirmi beş yıl sonra ortalama bir buçuk milyon dolar ediyordu. İsimlerini bile duymamış olabilirsiniz ama yönettikleri şirketleri biliyorsunuzdur: General Cinema, Ralston Purina, Washington Post Company, Berkshire Hathaway, General Dynamics, Capital Cities Broadcasting, TCI ve Teledyne. İşte Aykırılar kitabında, bu liderlerin böyle sıra dışı bir performans sergilemelerine yardımcı olan kişisel özellikleri (sonu gelmez rasyonalizmleri) ve metotları (istikrarı korumak) öğreneceksiniz.

Yıllar süren araştırmalarından ve deneyimlerinden yola çıkan Thorndike şaşırtıcı hikâyeler anlatıyor, bunlardan çıkarılabilecek dersleri özetliyor ve bir şirket yöneterek ya da bir şirkete yatırım yaparak sıra dışı kazançlar elde etmekle ilgilenen herkes için etkili bir alternatif model sunuyor.


Warren Buffett’ın Önerdiği Kitaplar Listesinde 1 Numara

“Şirket yönetimi konusunda son derece farklı bir yaklaşım benimseyen CEO’ların sıra dışı başarısını detaylı olarak anlatan bir kitap.”
Charlie Munger

“Çıkarılabilecek derslerle dolu, müthiş bir kaynak.”
The Irish Times

“William Thorndike uzun vadede sıra dışı bir değer yaratan, seçkin ve etkileyici bir grup iş liderini inceliyor. Sırf deneyimsel rasyonellikleri açısından bile normlara aykırı görülebilecek büyük CEO’ları, sermaye dağılımı uzmanları olarak eşsiz bir bakış açısıyla ele alıyor. Thorndike’ın incelemesi ufuk açıcı, zekice, provokatif ve kesinlikle okunmaya değer.”
Jim Collins

“Hissedarlar için bir servet yaratmak bir CEO’nun nihai yarışmasıysa buyurun, şampiyonlarla tanışın. Bu ‘aykırılar’ın isimleri sizi şaşırtabilir ama ezber bozan tarzlarından, değerli stratejik dersler çıkaracaksınız.”
Walter Kiechel

“Bu kitap iş hayatımı tamamen değiştirdi… İnanılmaz kazançlar elde eden bir şirket kurmak istiyorsanız Aykırılar mutlaka başvurduğunuz kaynaklardan biri olmalı.”
Dave Morin

“Başarının nasıl bir şey olduğu sorusuna köklü bir yatırımcının cevabı niteliğinde, önemli içgörüler sunan bir eser.”
Forbes.com

“Bütün yöneticiler, özellikle de kendi yolunu çizmek isteyenler için iyi bir tercih.”
Michael Dell

“Aykırılar son yıllarda piyasaya çıkan en iyi yatırım ve iş dünyası kitabı.”
Brendan Matthews

“İş dünyası konusunda Amerika’da yayımlanan en önemli kitaplardan biri.”
Forbes

“Bir CEO’nun kulağa pek çekici gelmeyen ama aslında çok önemli olan bir görevine odaklanıyor: sermaye dağılımı.”
Mebane Faber

“Thorndike bütün yöneticiler ve şirket sahiplerine, ellerindeki kartlarla en iyi oyunu çıkarmaları ve hissedarlarına harika bir değer yaratmaları için meslektaşlarından daha farklı bir yol izleyebilecekleri konusunda güven vermek istiyor.”
Financial Times

“Thorndike’ın bulguları, CEO’ların başarısı hakkında bilinenleri altüst ediyor. Bir CEO’nun performansını üstün kılan ölçüt hasılat ya da kâr artışı değil, şirketin hisse başı değerinin artmasıdır… Thorndike, CEO’ların başarılı olmasını sağlayan formülü keşfetmiş olabilir ama CEO’lar ona kulak verecek mi?”
Economia

“Thorndike her bir CEO’nun özellikleri ve başarıları konusunda yaptığı detaylı araştırmayı ilham verici ve etkileyici bir okuma deneyimine dönüştürüyor.”
The Hindu

“Son derece bilgilendirici, takdire şayan bir eser.”
Business Traveller

“William Thorndike, sekiz CEO’nun nadir görüldüğü kadar sarsılmaz yönetim kurallarını ve bu kurallar ışığında yazdıkları hikâyelerini anlatıyor. Bu kitaptaki fikirler, North Star değerine sahip yöneticiler ve yatırımcılar yaratıyor. Bu fikirlere kulak verin ve onların değerini bilin.”
Michael J. Mauboussin

“Aykırılar sıra dışı CEO’lar olmaya çalışan liderlerin (ve gelecekteki liderlerin) ve olağanüstü sermaye idarecileri olmakla ilgilenen yatırımcıların mutlaka okuması gereken bir eser.”
Mason Hawkins

“Aykırılar, şirketlerinin odak noktasını korumuş, uzun süre pasif kalınmasına rağmen (şirketlerini sorundan uzak tutarak) yönetimi memnun etmiş ve cazip fırsatlar ortaya çıktığında hemen harekete geçebilecek bir özgürlük alanı yaratmış liderleri kutluyor. Başarıya giden yolu gösteren son derece etkili bir taktik tahtası.”
Thomas A. Russo


William N. Thorndike, Jr., Harvard Üniversitesi ve Stanford İşletme Yüksek Lisans Okulu mezunudur. Boston ve San Francisco’da ofisleri bulunan yatırım firması Housatonic Partners’ın kurucusu ve genel müdürüdür. Bundan önce işletme hizmetleri alanında ilk yatırım araştırmalarını yaptığı T. Rowe Price Associates’ta, daha sonra da yönetim kurulunda görev yaptığı Walker Publishing’de çalışmıştır.

Harvard’da ve Stanford İşletme Okulu’nda, ayrıca INSEAD ve Londra İşletme Okulu’nda ders vermiştir. Alta Colleges, Continental Fire & Safety Services, Carillon Assisted Living, LeMaitre Vascular, Liberty Towers, Oasis Group Ltd., QMC International ve White Flower Farm’da müdürdür. Stanford İşletme Okulu Vakfı ve Atlantic Üniversitesi’nde ve WGBH’te mütevelli heyeti üyesidir. Thorndike ayrıca sosyal etki yatırım ortaklığı FARM’ın kurucu ortağıdır. Eşi ve iki çocuğuyla birlikte Boston’da yaşamaktadır.

Okur Yorumları

Kitap hakkında yorum yapmak için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye girişi için tıklayınız.
Eğer üye değilseniz, üye olmak için tıklayınız.

Yazar Hakkında

William N. Thorndike, Jr., Harvard Üniversitesi ve Stanford İşletme Yüksek Lisans Okulu mezunudur. Boston ve San Francisco’da ofisleri bulunan yatırım firması Housatonic Partners’ın kurucusu ve genel müdürüdür. Bundan önce işletme hizmetleri alanında ilk yatırım araştırmalarını yaptığı T. Rowe Price Associates’ta, daha sonra da yönetim kurulunda görev yaptığı Walker Publishing’de çalışmıştır. Harvard’da ve Stanford İşletme Okulu’nda, ayrıca INSEAD ve Londra İşletme Okulu’nda ders vermiştir. Alta Colleges, Continental Fire & Safety Services, Carillon Assisted Living, LeMaitre Vascular, Liberty Towers, Oasis Group Ltd., QMC International ve White Flower Farm’da müdürdür. Stanford İşletme Okulu Vakfı ve Atlantic Üniversitesi’nde ve WGBH’te mütevelli heyeti üyesidir. Thorndike ayrıca sosyal etki yatırım ortaklığı FARM’ın kurucu ortağıdır. Eşi ve iki çocuğuyla birlikte Boston’da yaşamaktadır. 

Yazarın Diğer Kitapları

 
 
Bu Kitabı İnceleyenler Aşağıdaki Kitaplarıda İncelediler