Üye Girişi


AVRUPA KRİZİ

/ George Friedman
Kitap Adı : AVRUPA KRİZİ  
Çevirmen : İrem Sağlamer
Orjinal Adı : Flashpoints (Türkçe)
Yayın Tarihi : 03 Aralık 2015
ISBN : 978-605-343-721-5
Sayfa : 336
Ebat : 13,5 x 21

Kitap Hakkında

Gelecek 100 Yıl ve Gelecek 10 Yıl kitaplarının yazarı George Friedman’dan
yine çok konuşulacak kitap

Avrupa Birliği parçalanıyor mu? Kapıda büyük bir savaş mı var?
Siyasi gerilimler ve ekonomik krizler dünyayı savaşa mı sürüklüyor?
Türkiye, Avrupa’nın yeniden şekillenmesinde nasıl bir rol oynayacak?

George Friedman uzun süredir şaşmaz bir kesinlikle küresel siyaset, teknoloji, nüfus ve kültür alanlarındaki eğilimler üzerine tahminlerde bulundu. Ve şimdi de son beş yüz yıldır dünya üzerinde hâkimiyet kuran bağlantı noktasının, Avrupa’nın üzerine yoğunlaşıyor. Avrupa ve Rusya’nın en değişken, en güvenilmez sınır bölgelerini ve yüzyıllardır var olan, geçmişte çok sayıda savaşla yerle bir olup yeniden dirilen fay hatlarını analiz ediyor. Dahası, benzersiz üslubuyla yeniden kaynamaya başlayan olası patlama noktalarına ışık tutuyor.
Günümüzde Avrupa Birliği, geçmişte tüm kıtayı ayrıştıran jeopolitik gerilimlerin etkisini minimuma indirme konusunda ustalaştı. Friedman’ın da yürüttüğü tarihsel ve kültürel analizlerle bizzat gösterdiği gibi Avrupa Birliği dağılmanın eşiğinde. Avrupa Krizi kıtanın canlı tarihini anlatıyor ve en istikrarsız bölgelerin izini sürüyor: Batı’yı Rusya’dan ayıran Ukrayna, Belarus ve Litvanya’nın da dâhil olduğu bölge, Fransa ve Almanya arasındaki tarihî sınır ve Türkiye’nin de dâhil olduğu İslam coğrafyasının kalbi haline gelen, aynı zamanda da Yahudilik ve Hıristiyanlığın kaynağı olan Akdeniz...
George Friedman’ın jeopolitik ve siyaset bilgisiyle gelecekten haberler veren Avrupa Krizi başlıklı son kitabı bir yandan yakın tarihte Avrupa kıtasında yaşananların, diğer yandan günümüzde ve gelecekte dünyayı şekillendirecek diğer önemli güçlerin en güncel analizini sunuyor.

“Herkesin kolayca okuyabileceği bir üslupla yazan Friedman, Avrupa’nın ortak zihninde savaşın o kadar da derinlere gömülmediğini hatırlatıyor. Göç, ırkçılık ve işsizlik tehdidiyle mücadele eden kıtanın ne yönde ilerlediğini ve dünyayla nasıl ilişkiler kurduğunu görmek isteyen herkes okumalı.”
Kirkus

“İsabetli tahminleri ve kazandırdığı yeni bakış açılarıyla George Friedman kendini kanıtlamış bir siyaset bilimci.”
The Wall Street Journal

“Dünya siyaset sahnesinin kilit oyuncuları ve bu oyuncuların amaçları hakkında bilgi sahibi olmak isteyen herkes bu kitabı okumalı.”
Publishers Weekly

“George Friedman’ın yazdıklarını okumak sihirli bir küreye bakmak gibi.”
The New York Times Magazine

GEORGE FRIEDMAN: Dünyanın önde gelen özel istihbarat şir¬keti STRATFOR’un kurucusu ve CEO’sudur. Medya uzmanı olarak da tanınır ve arala¬rında Gelecek 100 Yıl ve Gelecek 10 Yıl’ın da olduğu altı kitabın ve ulusal güvenlik, jeopolitik ve istihbarat üzerine yazılmış sayısız makalenin yazarıdır. Friedman Tek¬sas, Austin’de yaşamaktadır.

Okur Yorumları

Kitap hakkında yorum yapmak için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye girişi için tıklayınız.
Eğer üye değilseniz, üye olmak için tıklayınız.

Yazar Hakkında

Dünyanın önde gelen özel istihbarat şirketi STRATFOR’un kurucusu ve CEO’sudur. Medya uzmanı olarak da tanınır ve aralarında Gelecek 100 Yıl ve Gelecek 10 Yıl’ında olduğu altı kitabın ve ulusal güvenlik, jeopolitik ve istihbarat üzerine yazılmış sayısız makalenin yazarıdır. Friedman Teksas, Austin’de yaşamaktadır. 

Yazarın Diğer Kitapları

 
Bu Kitabı İnceleyenler Aşağıdaki Kitaplarıda İncelediler