Üye Girişi

MANGO SOKAĞI’NDAKİ EV

/ Sandra Cisneros
Kitap Adı : MANGO SOKAĞI’NDAKİ EV  
Çevirmen : Sevinç Seyla Tezcan
Orjinal Adı : The House on Mango Street (Türkçe)
Yayın Tarihi : Kasım 2019
ISBN : 9786052997956
Sayfa : 176
Ebat : 13 x 20.3

Kitap Hakkında

Pen/Nabokov Uluslararası Edebiyatta Başarı Ödülü
Pen Center USA Edebiyat Ödülü
1985 Amerikan Kitap Ödülü

Eleştirmenlerin büyük beğenisini kazanan, her yaştan okuyucunun kalbini fetheden ve Amerika’da ilköğretim okullarından üniversitelere kadar okutulup tüm dünyada sayısız dile çevrilen Mango Sokağı’ndaki Ev, Esperanza Cordero’nun olağanüstü hikâyesini anlatıyor.
Bazen hüzünlendiren, bazen güldüren bir dizi kısa bölüm halinde kaleme alınmış bu küçük roman, Chicago’da büyümekte olan ve büyüdüğünde kim ve ne olmak istediğini keşfetmeye çalışan Meksika kökenli bir genç kızın öyküsü. Son yıllarda çok az kitap bu kadar çok okuyucunun yüreğine dokunmuştur.


“Mango Sokağı’ndaki Ev o kadar kısa ve öz, o kadar komik ve güzel ki zamansız bir hikâye. Hepimizin aşina olabileceği hasret ve aşk dolu şiirler ile şarkıların bir karışımı.”
Edwidge Danticat

“İnsanı derinden etkileyen bir roman; çok güzel ve güçlü. Muhteşem bir şiir misali, lüzumsuz tek bir kelime bile barındırmadan kalplerin pencerelerini aralıyor.”
Miami Herald

“Cisneros bir çocuğun yüreğiyle yazıyor… gizlisi saklısı olmadan, dürüstçe. Herkesin bu kitaba ihtiyacı var.”
Los Angeles Times

“Olağanüstü… kısacık ama ışık saçıyor. Cisneros’un hikâye anlatıcılığının o gizli gücü inkâr edilemez. Cisneros modern dünyada büyümenin bütün coşkusunu ve şiddetini dile getiriyor.”
San Francisco Chronicle

“Sandra Cisneros kalbin kırılabileceğini de kuş gibi havalanıp uçabileceğini de biliyor. Bize anlatmaya karar verdiği hikâye ne olursa olsun ona kulak vermemiz gerek.”
Washington Post Book World

“Cisneros sahip olduğu zengin Latin mirasından yola çıkıyor… ve o keskin, az ve öz düzyazı stiliyle, sayfanın içinden çekip çıkarmak isteyeceğimiz unutulmaz karakterler yaratıyor. Yalnızca yetenekli bir yazar değil, olmazsa olmaz bir yazar.”
Bebe Moore Campbell, The New York Times Book Review

“Afortunado! Şanslı! Esperanza ve Mango Sokağı’ndaki Ev’le büyüyen nesil şanslı. Gelecekteki okuyucular da öyle. Bu eğlenceli, güzel kitap her zaman bizimle olacak.”
Maxine Hong Kingston

“Bir klasik… Bu küçük kitap Amerikan edebiyatı raflarında kendine kocaman bir yer edindi.”
Julia Alvarez

“Zekice… İçinden müzikler, resimler taşıyor.”
Gwendolyn Brooks

“Unutulmaz… bu sesi başka kimseninkiyle karıştıramazsınız.”
Independent

“Chicago’nun Hispanik nüfusun çoğunlukta olduğu bölgesinde yaşayan ergenlik çağındaki Esperanza Cordero, içinde bulunduğu zorlu ortama dair duygu ve düşüncelerini ifade etmek için şiirlerden ve hikâyelerden faydalanıyor.”
Publishers Weekly

“Şairane ve derin bir tefekkürün ürünü… Cisneros’un parçalar halindeki nesri hem karakterlerinin hayallerini ve hatıralarını yansıtıyor hem de kendisinin sıra dışı yeteneğini gözler önüne seriyor.”
Los Angeles Times Book Review

“Mango Sokağı’ndaki Ev, her şeyin önüme saçılmasını sağlayarak gerçekliği değiştiren kitaplardan biriydi benim için. Sandra Cisneros’un karakter, zevk ve keskin bir yetenek sahibi bir sesi var. O ses Latin kökenli olduğum için sadece bana ulaşmakla kalmadı, herkese dokunmak için uzanmaya kararlıydı. Mango Sokağı edebiyat tarihine katkıda bulundu.”
Adriana Lopez

“Sandra Cisneros, Latin edebiyatında bir fark yarattı; Mango Sokağı’ndaki Ev’le başlayarak, eserleri Güneybatılı Latin tecrübesini hevesle, cazibeyle, tutkuyla görünür hale getirdi.”
Oscar Hijuelos

“Mango Sokağı’ndaki Ev nesillerce el üstünde tutulacak bir kitap. O hassas, esprili ve sonuna kadar dürüst üslubuyla Esperanza’nın hikâyesi, Latin kökenli olsak da olmasak da hepimizin hikâyesi haline geliyor.”
Cristina García

“Mango Sokağı’ndaki Ev, Amerika’yı yuvası haline getirse de geldiği yeri asla unutmayan herkesin sesi oldu… Çok büyük önem taşıyan, unutulmaz bir kitap.”
Jorge Ramos

“Sandra ve Ev’i, bir şeylerdir; ev, bir yuva; mango, bir meyve; sokak, bir yol… hepsi iç içe.”
Eduardo Galeano


SANDRA CISNEROS, eserlerinde işçi sınıfının yaşamını konu alan bir şair, sanatçı ve kısa hikâye, roman ve deneme yazarıdır. Şiir ve kurgu dalında Ulusal Sanat Vakfı (NEA) burslarına, Teksas Sanat Madalyası’na, MacArthur Bursu’na, pek çok fahri doktoraya ve aralarında Chicago Beşinci Yıldız Ödülü’nün, PEN Center USA Edebiyat Ödülü’nün, Fairfax Ödülü’nün ve 2016 yılında kendisine Barack Obama tarafından takdim edilen Ulusal Sanat Madalyası’nın da bulunduğu ulusal ve uluslararası pek çok kitap ödülüne layık görülmüştür. Cisneros son olarak Ford Vakfı tarafından Değişim Sanatı Bursu’yla ödüllendirilmiş, Frederick Douglas 200 listesine girmiş ve PEN/Nabokov Uluslararası Edebiyatta Başarı Ödülü’nün sahibi olmuştur. Edebî çalışmaları Teksas Eyalet Üniversi-tesi’ndeki Wittliff Koleksiyonları’nda koruma altındadır.
Cisneros yazarlığa ek olarak, kurduğu kâr amacı gütmeyen iki vakıf aracılığıyla, gelecek vadeden yeni yazarların kariyerlerine de destek olmaktadır. Hem ABD hem Meksika vatandaşı olan yazar, San Miguel de Allende’de yaşamaktadır.

Okur Yorumları

Kitap hakkında yorum yapmak için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye girişi için tıklayınız.
Eğer üye değilseniz, üye olmak için tıklayınız.

Yazar Hakkında

 

Yazarın Diğer Kitapları

 
 
Bu Kitabı İnceleyenler Aşağıdaki Kitaplarıda İncelediler