Üye Girişi

BEYİN KULLANIM KILAVUZU: ALGI, DİKKAT VE BEYNİN DÖRT ALANI

/ John J. Ratey
Kitap Adı : BEYİN KULLANIM KILAVUZU: ALGI, DİKKAT VE BEYNİN DÖRT ALANI  
Çevirmen : Meriç Selvi
Orjinal Adı : A User’s Guide to the Brain (Türkçe)
Yayın Tarihi : Ekim 2019
ISBN : 9786052997604
Sayfa : 472
Ebat : 13,5 x 21

Kitap Hakkında

Beyni herkes için anlaşılabilir kılan bir kullanım kılavuzuyla en gizemli organınızı keşfe çıkın!

Harvard Tıp Fakültesi’nde klinik psikiyatri doçenti ve çoksatan kitaplar yazarı Dr. John J. Ratey, insan beyninin nasıl çalıştığını duru bir dille açıklıyor ve beynimizin bizi nasıl etkilediğini daha iyi anlamamızı sağlıyor. Dr. Ratey beynin temel yapısı ve kimyasına dair bilgiler veriyor ve beyin sistemlerinin algılarımızı, duygularımızı ve davranışlarımızı nasıl şekillendirdiğini izah ediyor. Beynin, ait olduğu kişinin yönlendirmelerine nasıl yanıt verdiğini iyice anlamamızı sağlayarak, hayatımızı iyileştirmek için kullanabileceğimiz harika bilgiler edinmemize yardımcı oluyor.

Dr. Ratey, Beyin Kullanım Kılavuzu kitabında, bilim insanlarının günümüzde beyin konusunda neler bildiğini ve bizim bu bilgileri nasıl kendi iyiliğimiz için kullanabileceğimizi kısa ve öz bir şekilde anlatıyor. Beyni tıpkı bir kas gibi gelişme ve değişme kapasitesine sahip, şekillendirilebilir bir organ olarak gören yazar, utangaçlıktan otizme kadar çeşitli nöral bozuklukları aşmak için spesifik motor fonksiyonlardan nasıl faydalanılabileceğini açıklıyor. Dr. Ratey, kendi tıbbi uygulamalarından ve gündelik hayattan örnekler vererek beynimiz konusunda alabileceğimiz en önemli dersin, beynimizi gerçek potansiyeline nasıl kavuşturacağımızı öğrenmek olduğunu gözler önüne seriyor.


“İki kulağımız arasındaki gizemli bölgeyi duru bir dille açıklıyor.”
Psychology Today

“Gün geçmiyor ki beyin araştırmalarında yeni gelişmeler sunulmasın, dolayısıyla elde edilen son bulguların genel okura aktarılması konusunda da bir rekabet söz konusu. Beyin Kullanım Kılavuzu da bu bağlamda büyük halk kütüphaneleri için tercih edilebilir bir kaynak.”
Library Journal

“Nörobilimcilerin beynin sırlarına dair başarılı keşifleri ne yazık ki yoğun terminolojinin etkisiyle anlaşılamıyor. Harvardlı klinik psikiyatri doçenti Dr. Ratey, bu keşifleri yaygın deyimlerle anlatarak bu alanda uzman olmayanların da beynin karmaşık işlevlerine göz atabilmesini sağlıyor. Beynin dört alanı metaforuyla söz konusu karmaşıklığı gideriyor. Dr. Ratey psikolojik sorunların geleneksel terapilere gösterdiği direncin, beyin dinamiklerini daha derinden anlamamızı sağlayan yeni yaklaşımlarla kırılabileceği konusunda umut vadediyor. Bu eser, beynin egzotik ormanlarında yolumuzu bulmamızı sağlayacak bir harita sunmanın ötesinde zihinsel deneyimlerimizi geliştirerek hayatımızı zenginleştirmemiz için bize rehberlik ediyor.”
Booklist

“Mükemmel… Dr. Ratey, okuru harikulade bir yolculuğa çıkarıyor.”
The Providence Sunday Journal

“Müşteri hizmetlerine başvurmadan önce kullanma kılavuzunu okumak her zaman iyi bir fikirdir. Dr. John J. Ratey dünyanın en ürkütücü ve bir o kadar da yaygın donanımı üzerinde yıllarca yaptığı araştırmalarını Beyin Kullanım Kılavuzu gibi açıklayıcı bir rehberde bir araya getiriyor. Gündelik açıdan pratik olmaktan ziyade entelektüel açıdan ilham verici denebilecek bu rehber, beynin nasıl geliştiğine ve kişilik ile davranışı nasıl etkilediğine bir açıklama getirmek için Ratey’nin kendi tıbbi uygulamalarının yanı sıra diğer klinik alanlardan, nörobilim araştırmalarından, hatta sağduyudan bile faydalanıyor. Beyinle ilgili çaresizliğimizi aşmamıza yardım etmeye kararlı olan Dr. Ratey, kendimizi daha iyi anlayabileceğimizi ve ineklerden de bir şeyler öğrenebileceğimizi gösteriyor.” Rob Lightner

Okur Yorumları

Kitap hakkında yorum yapmak için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye girişi için tıklayınız.
Eğer üye değilseniz, üye olmak için tıklayınız.

Yazar Hakkında

DR. JOHN J. RATEY, Harvard Tıp Fakültesi’nde klinik psikiyatri doçenti, nöropsikiyatri alanında dünyaca ünlü bir uzman ve çoksatan kitaplar yazarıdır. Meslektaş incelemesinden geçmiş altmış makaleye, on yedi dile çevrilmiş on bir kitaba imza atmıştır. Meslektaşları tarafından 1997’den beri Amerika’nın En İyi Doktorları listesine dâhil edilen Dr. Ratey, Massachusetts Psikiyatri Derneği tarafından alanında kaydettiği gelişmeler için “Yılın Öne Çıkan Psikiyatristi” seçilmiştir. Dr. Ratey ve eserleri ABC, CBS, NBC, PBS ve NPR, aynı zamanda New York Times, Newsweek, Washington Post, US News & World Report ve Men’s Health gibi çeşitli yayın organlarına konu olmuştur. 

Yazarın Diğer Kitapları

 
 
Bu Kitabı İnceleyenler Aşağıdaki Kitaplarıda İncelediler