Üye Girişi

BATI ÇIKIŞI

/ Mohsin Hamid
Kitap Adı : BATI ÇIKIŞI  
Çevirmen : Özgür Atılım Turan
Orjinal Adı : Exit West (Türkçe)
Yayın Tarihi : Temmuz 2019
ISBN : 9786052997062
Sayfa : 184
Ebat : 13,5 x 21

Kitap Hakkında

Vatanından Koptuğunda
Kapkaranlık Bir Bilinmezin İçinde
Sürüklenen Yaralı Bir Kuşa Dönüşürsün.

Nadia. Harika bir mizah duygusuna sahip, gecenin geç saatlerinde balkonunda sigara içmeyi seven, bulunduğu kültürün sınırlarına meydan okuyan, bağımsız bir genç kadın.
Ve Saeed. Nazik, çekingen ve teleskobuyla geceleri balkonundan yıldızları izlemeyi seven ince ruhlu bir genç adam.
Batı Çıkışı işte bu iki gencin ve aynı zamanda bugünümüzü ve geleceğimizi nasıl yaşadığımızın hikâyesi…
Nadia ile Saeed âşık olup bir gelecek inşa etmek isterken yaşadıkları ülke savaşla paramparça oluyor. Sadece onlarınki değil, aynı zamanda tüm dünya toplumsal bir krizin eşiğinde ve bu iki kayıp ruh, yangın yerine dönen dünyada kendilerine bir yol açmaya çalışıyor.
Mohsin Hamid radikal bir umudun öyküsünü yazmış ve hem insanlığa hem hayal gücüne olan inancınızı güçlendirecek bir deniz feneri inşa etmiş.


“Dünyayı yöneten büyük güçlerin dinî ve etnik ayrımcılığı normalleştirdiği bir çağda Mohsin Hamid iki başkarakterine, milyonlarca okuyucuya ve bize biraz olsun teselli veriyor: Geleceği yeniden kurgulayabilir, yeni bir düzen inşa edebilir, hayatı güzelleştirebiliriz.”
Boston Globe

“Hamid sanki Amerika’ya ve dünyaya neler olacağını biliyormuş da bize geleceğin bir haritasını sunuyormuş gibi. Hem ürkütücü hem de tuhaf bir biçimde umut dolu.”
Ayelet Waldman, New York Times Book Review


2017 MAN BOOKER ÖDÜLÜ FİNALİSTİ
2018 LOS ANGELES TIMES KURGU ÖDÜLÜ
ve ASPEN EDEBİYAT ÖDÜLÜ SAHİBİ
2019 ULUSLARARASI DUBLIN EDEBİYAT ÖDÜLÜ FİNALİSTİ
DAYTON BARIŞ ÖDÜLÜ FİNALİSTİ
BARACK OBAMA’NIN TAVSİYE ETTİĞİ EN İYİ 10 KİTAPTAN BİRİ


“Mohsin Hamid en temel ve en önemli soruyu irdeliyor: Kendimizi, ‘öteki’ olmadan kavrayabilmek mümkün mü? Ve belki de Batı Çıkışı’nın en dikkat çekici yanı, savaşın aslında gündelik hayatı zannettiğimiz kadar etkisi altına alamadığı… Her şeye rağmen yaşamın küçük zevkleri ve aşk, savaşın dehşetine meydan okumayı sürdürebiliyor.”
Los Angeles Times

“Ürkütücü bir biçimde gelecekten haber veriyor.”
Joyce Carol Oates

“Mutlaka kulak verilmesi gereken bu şiirsel roman Nadia ile Saeed’in hayallerini ve düş kırıklıklarını konu ederken insanlığın ortak değerlerini bir kez daha önümüze sunuyor.”
The Oprah Magazine

“Göçmen olmanın ne demek olduğunu anlatan muhteşem güzellikte, düşündürücü bir kitap. Günümüz dünyasının en önemli sorununu kavramak isteyen herkes okumalı.”
Sarah Jessica Parker

“Nadir görülen bir yazım tarzına sahip Hamid, kuşatma altındaki bir kentte barınamamanın nasıl bir deneyim olduğunu anlatıyor ve şiddetin hayatlarımızı nasıl değiştirdiğini gösteriyor. Gerçeğin ve gerçekdışının dengeli bir şekilde harmanlandığı bu kitapta, kendimizi dünyanın geleceğine işaret eden kurgu ürünü bir evrende buluyoruz.”
Michiko Kakutani


Mohsin Hamid yazılarıyla The New York Times, Guardian ve New York Review of Books gibi yayınlarda düzenli olarak yer alan Mohsin Hamid Gönülsüz Köktendinci, Pervanenin Esrarı, How to Get Filthy Rich in Rising Asia ve Discontent and its Civilizations adlı kitaplara imza atmıştır. Pakistan’ın Lahor kentinde doğup büyüyen Hamid, uzun yıllar Londra ve New York’ta da yaşamıştır.

Okur Yorumları

Kitap hakkında yorum yapmak için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye girişi için tıklayınız.
Eğer üye değilseniz, üye olmak için tıklayınız.

Yazar Hakkında

 

Yazarın Diğer Kitapları

 
Bu Kitabı İnceleyenler Aşağıdaki Kitaplarıda İncelediler