Üye Girişi


YILANLI SÜTUN - Bir Osmanlı Polisiyesi 2

/ Jason Goodwin
Kitap Adı : YILANLI SÜTUN - Bir Osmanlı Polisiyesi 2  
Çevirmen : Fethi Aytuna
Orjinal Adı : The Snake Stone (İngilizce)
Yayın Tarihi : 06 Nisan 2017
ISBN : 9786052990933
Sayfa : 384
Ebat : 13,5 x 21

Kitap Hakkında

Dedektif. Dil cambazı. Aşçı. Haremağası.
Yaşim nefes kesici bir macerayla geri dönüyor!

İstanbul, 1838. Sultan II. Mahmud, Boğaz kıyısındaki sarayında ölüm döşeğinde yatarken şehir söylentilerle çalkalanmaktadır. Kayıp Bizans hazinelerinin izini sürmeye kararlı bir Fransız arkeoloğun beklenmedik bir şekilde ortaya çıkması Rumlar arasında kargaşa yaratmıştır. Meseleyi araştırma görevi yine Yaşim Togalu’ya verilir. Fakat arkeoloğun parçalanmış cesedi Fransız Elçiliği’nin önünde bulununca gözler tek bir şüpheliye çevrilir: Yaşim. Cinayetler devam ederken Haremağası Yaşim, Bizans İmparatorluğu’nu yeniden canlandırmayı amaçlayan karanlık bir cemiyetle ilgili ürkütücü gerçekleri ortaya çıkarmaya başlar. Bu sırada yolu Lord Byron’ın hekimi ile Padişah’ın Batı Hint Adaları kökenli annesi Valide Sultan gibi renkli karakterlerle kesişir.
Jason Goodwin, tartışmasız yeteneği ve çarpıcı zekâsıyla bizi ihanetin ölüm anlamına geldiği bir dünyada, 19. yüzyıl İstanbul’unun labirenti andıran arka sokaklarından Boğaz kıyılarına uzanan müthiş bir kovalamacanın içine çekiyor.

“Jason Goodwin’in kaleme aldığı tarihî polisiyeler okuyucuyu sihirli bir halı üzerinde dünyanın en egzotik yerlerine doğru yolculuğa çıkarıyor.”
Marilyn Stasio, New York Times Book Review

“Keskin virajlarla dolu bir roman… Goodwin zengin tarihî detaylar kullanarak yarattığı bu seriyi sıradan dedektif hikâyelerinin çok üstüne taşımış. Yaşim karakteri o karmaşık atmosferin içinde büyüleyici bir zarafetle dolaşıyor. Yemek yapmak, sohbet etmek, düşünmek, sorgulamak ya da haremdeki eski tanıdıklarıyla tekrar buluşmak için durup soluklandığında bile o çok farklı bir dedektif… Yaşim’i sevmemek mümkün değil.”
Janet Maslin, New York Times

“Yılanlı Sütun’un başarısı, onlarca kültürü tek bir potada eriten 19. yüzyıl İstanbul’unu okuyucunun zihninde çok etkileyici bir şekilde canlandırabilmesinde yatıyor. Goodwin’in gözlem gücü şiirsel üslubuyla birleşerek şehri âdeta ete kemiğe büründürmüş.”
Clare Clark, Washington Post

“Büyüleyici… İstanbul’un dolambaçlı arka sokaklarında zevkle kaybolacak ve şehrin hareketli batakhanelerinden ayrılmak istemeyeceksiniz. Sezgileri kuvvetli, sakin ve zeki bir dedektif olan Yaşim soruşturmayı sürdürürken karşınıza Lord Byron’ın hekimi bile çıkacak.”
Rod Cockshutt, The News & Observer

“Geceleri fenerlerle dolaşan kayıkçılar, pazardaki renkler ve kokular, Yaşim’in keyifle yaptığı yemekler… Erkekliğini kaybettiği anı büyük bir acıyla hatırlayan Haremağası Yaşim, çalınan arzularının bıraktığı boşluğu yemek pişirmenin verdiği hazla bastırıyor. Ağız sulandıran tereyağlı pilav ve leziz meze tasvirleriyle dolu Yılanlı Sütun’u okurken burnunuza gelen baharat kokularını uzun süre unutamayacaksınız.”
Washington Post

“Pek çok milletten insanın, dinlerin ve kültürlerin birbiriyle kaynaştığı 19. yüzyıl İstanbul’u, Edgar® Ödülü sahibi Yeniçeri Ağacı’nın bu nefes kesici devam kitabında hayat buluyor.”
Publishers Weekly

Okur Yorumları

Kitap hakkında yorum yapmak için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye girişi için tıklayınız.
Eğer üye değilseniz, üye olmak için tıklayınız.

Yazar Hakkında

1964 doğumlu İngiliz araştırmacı ve gazeteci yazar Jason Goodwin İstanbul’un büyüsüne Cambridge Üniversitesi’nde Bizans tarihi okurken kapıldı. The Gunpowder Gardens: Travels in Chine and India in Search of Tea (Barut Bahçeleri: Çayın Peşinde Çin ve Hindistan’a Seyahatler) adlı tarih ve gezi kitabının başarısından sonra Batı Avrupa’dan İstanbul’a altı ay boyunca yürüyerek gerçekleştirdiği seyahatini anlatan Bir Ucu Altın Boynuz adlı kitabı 1993’te, John Llewellyn Thys Ödülü’nü kazandı. Osmanlı Türklerinin Doğu Avrupa’da bıraktığı kalıcı izlerden çok etkilenen Goodwin, bu konuda araştırmalarını Ufukların Efendisi Osmanlılar adıyla kitaplaştırdı. Osmanlı dedektifi Yaşim’in hikâyesini anlatan ve uluslararası bir çoksatan haline gelen ilk polisiyesi Yeniçeri Ağacı 2007’de Edgar Allan Poe Roman Ödülü’nü kazandı. Bunun devamı olarak yazdığı Yılan Sütun ise CWA Ellis Peters Tarihi Polisiye Ödülü’ne aday gösterildi. Bu roman otuz yedi dile çevrildi. Jason Goodwin eşi ve dört çocuğuyla birlikte İngiltere, Sussex’te yaşamaktadır. 

Yazarın Diğer Kitapları

 
Bu Kitabı İnceleyenler Aşağıdaki Kitaplarıda İncelediler