Üye Girişi


UMUT BAHÇESİ

/ Diane Ackerman
Kitap Adı : UMUT BAHÇESİ  
Çevirmen : Çağrı Sümengen
Orjinal Adı : The Zookeeper's Wife (İngilizce)
Yayın Tarihi : 06 Nisan 2017
ISBN : 9786052991824
Sayfa : 400
Ebat : 13,5 x 21

Kitap Hakkında

Hayat kurtarmak, kendi hayatlarından vazgeçebilmek demekti

Varşova Hayvanat Bahçesi sahiplerinin yüzlerce insani Nazilerin elinden kurtarmasını anlatan gerçek bir hikâye…

1939: Almanlar Polonya’yı işgal eder. Varşova Hayvanat Bahçesi’ni işleten Jan ve Antonina Żabiński şehre yapılan bombardımandan sağ çıksa da hayvanlarının birçoğunun işgalciler tarafından öldürüldüğüne tanık olur. Daha sonra kendilerini en üstün ırk olarak gören Naziler, en değerli hayvan türlerini, hayvanlarda “en saf” ırkları yaratma maksadıyla yürüttükleri programlarda kullanmak üzere Berlin’e gönderirler. Üzerlerinde hissettikleri tüm Nazi baskısına rağmen Żabińskiler, boş kalan hayvan kafeslerinde Yahudileri saklamak için hayatlarını tehlikeye atarak yaklaşık üç yüz kişiyi Holokost’tan kurtarırlar. Żabińskilerin cesaretinden ve Antonina’nın tüm canlılara karşı gösterdiği inanılmaz hassasiyetten büyülenen, çok satan kitaplar yazan Diane Ackerman, empati duygusunun ve sevginin gücüne dair dokunaklı ve dramatik bir hikâye anlatıyor.

“Daha iyi bir öykü ya da anlatıcı düşünemiyorum.
Umut Bahçesi, sizi derinden sarsacak.”
Jonathan Safran Foer

“İlham verici… Schindler’in Listesi ve Hotel Ruanda’yla beraber
soykırım dönemlerinin popüler kahramanlık hikâyeleri arasına katılabilir.”
Salt Lake Tribune

“Jan Żabiński ve karısı Antonina, tehlike altındaki üç yüzden fazla Yahudinin hayatını kurtarmış ama buna rağmen Nazi işgali altındaki Polonya tarihinden kaybolup gitmiş. Artık şair ve doğa bilimci Diane Ackerman’ın Umut Bahçesi kitabında onların anısına sahip çıkılıyor. Nefes kesen bir savaş ve sığınak öyküsü...”
Donna Seaman

“Ackerman, Varşova Hayvanat Bahçesi müdürü Jan Żabiński ve karısı Antonina’nın cesaret ve soğukkanlılıkla yaklaşık üç yüz Yahudiye ve aynı zamanda Polonyalı direnişçilere villada, kafeslerde ve barakalarda sığınma imkânı sağladığı bir İkinci Dünya Savaşı öyküsü anlatıyor… Merak uyandıran bu güzel hikâye, geniş bir okur kitlesini hak ediyor.”
Publishers Weekly

“İnsanların doğayla bağını, Holokost’a orijinal bir bakış açısı sunarken keşfeden Umut Bahçesi, çığır açan bir kurgu dışı eser. Birkaç yıl önce ‘doğa’ yazarları, kendilerine şu soruyu soruyorlardı: Bir kitap nasıl hem sanat eseri hem dünyanın yıkımına bilinçli bir başkaldırı hem de umudun ve insan ahlakının teyidi olabilir? İşte Umut Bahçesi,
bu sorunun cevabıdır.”
Kathleen Dean Moore

“Umut Bahçesi’nde yazar Diane Ackerman, bize Nuh’un Gemisi’ni andıran bir tutam tarihsel bilgiyle beraber daha önce anlatılmamış bir cesaret hikâyesi anlatıyor... Ackerman’ın öyküsü, Umut Bahçesi’ndeki tüm insan ve hayvanlar için geçerli olan soyluluğun bilimsel bir tezi…”
Usa Today

“Anlaşılır, bilgi dolu, heyecan verici ve nefes kesici bir savaş ve sığınma hikâyesi... Ackerman, Nazilerin sapkın doğa görüşünü sivri ve ezici bir şekilde inceliyor... Türlerin ötesinde, olağanüstü bir kitap... Ackerman bu kitabı yazmak için dünyaya gelmiş, demek abartı olmaz.”
Los Angeles Times

Okur Yorumları

Kitap hakkında yorum yapmak için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye girişi için tıklayınız.
Eğer üye değilseniz, üye olmak için tıklayınız.

Yazar Hakkında

 

Yazarın Diğer Kitapları

 
 
Bu Kitabı İnceleyenler Aşağıdaki Kitaplarıda İncelediler