Üye Girişi


AŞIKLAR SÖZLÜĞÜ - Ciltli

/ David Levithan
Kitap Adı : AŞIKLAR SÖZLÜĞÜ - Ciltli  
Çevirmen : Çiçek Eriş
Orjinal Adı : The Lover's Dictionary (Türkçe)
Yayın Tarihi : 24 Kasım 2016
ISBN : 9786053438700
Sayfa : 224
Ebat : 13,5 x 21

Kitap Hakkında

esas, a.

İlk başta, o kişiyi mi yoksa sevgi hissini mi sevdiğinizi merak ettiğiniz bir an yaşanıyor olmalı.

Eğer o an uçup gitmiyorsa üstüne bir bardak soğuk su için.

Ama o an uçup gidiyorsa bile o kadar uzağa gitmiyor. Onu tekrar istersiniz diye, belli bir mesafede öylece duruyor. Bazen başka bir şeyi, mesela bir kaçış güzergâhını veya sevdiğinizin suratını aradığınızı düşünürken bile orada oluyor.

İNSAN AŞKI NASIL ANLATIR? İnsan bilincinin sınırlarını tamamen aşan ancak son derece olağan olan; hayatımızı tüketme gücünü barındırdığı kadar bize muazzam bir şeyin parçası olduğumuzu hissettiren böylesi bir duyguyu betimlemek mümkün mü?

Levithan’ın isimsiz kahramanı bir ilişkinin hikâyesini sözlüğe dönüştürerek asırlardır süregelen bu soruna eşsiz bir yöntemle yaklaşıyor. Her bir sözlük maddesiyle, birlikteliğin önemli olaylarını ve gündelik sıkıntılarını gözler önüne seren samimi pencereler açıyor; modern aşkın kalıcı ve fazlasıyla duygu yüklü bir portresini çiziyor.

“Çarpıcı… Levithan doğru kelimelerin her şeyi anlatabileceğini, zahmetsiz bir zarafetle ortaya koyarak sözlüğün hakkını veriyor.”
The New Yorker

“Âşıklar Sözlüğü, zekice, şiirsel ve… ne yazık ki hüzünlü… Bütün parçaların dağılmadan bir arada durması, Levithan’ın hassas yaklaşımı ve zarif üslubu, bu evrensel hikâyenin gücünü artırıyor.”
Newsday, Susan Salter Reynolds

“Levithan her kelimenin hakkını veriyor; zamandan bağımsız, anıları öngörülemez bir sırayla yeniden yaşayan ve rengârenk bir duygu yelpazesinde gidip gelen bir aşk hikâyesi… Fırsat eşitliği, ince espriler, pişmanlık, öpücükler ve gözyaşlarıyla dolu; herkesin keyif alabileceği bir aşk masalı.”
Milwaukee Journal Sentinel, Jim Higgins

“Bütün güzel aşk hikâyeleri gibi Âşıklar Sözlüğü de eşsiz ve evrensel. İki yetişkin arasındaki ilişkinin olgun hikâyesi… Levithan cömert, sevgi dolu, özgün fikirler üreten bir yazar.”
The Observer

“Levithan, ışıltılı ve dolambaçsız üslubuyla hem yürek burkan anlar hem de kahkaha dolu zirveler yaratmış.”
Publishers Weekly

“Aşkın mükemmel kusurlarıyla ilgili evrensel gerçekleri yakalıyor.”
Kirkus Reviews

Okur Yorumları

Kitap hakkında yorum yapmak için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye girişi için tıklayınız.
Eğer üye değilseniz, üye olmak için tıklayınız.

Yazar Hakkında

Wide Awake ve The Lover's Dictionary'nin yanı sıra John Green'le birlikte Tek İsim, Tek Kader ve Rachel Cohn'la birlikte Dash and Lily's Book of Dares gibi kitapların yazarı olan David Levithan'ın eserleri New York Times çoksatanları arasına girmiş ve yazara çeşitli ödüller kazandırmıştır. Scholastic Yayınları'nın bünyesinde gençlik edebiyatı yayımlayan PUSH Yayınları'nın kurucu editörlerindendir. New Jersey'de yaşayan ancak günlerini New York'ta başka yazarların kitaplarına editörlük yaparak geçiren Levithan, boş vakitlerinde deli gibi fotoğraf çekmektedir. 

Yazarın Diğer Kitapları

 
Bu Kitabı İnceleyenler Aşağıdaki Kitaplarıda İncelediler