Üye Girişi


YENİÇERİ AĞACI - Bir Osmanlı Polisiyesi 1

/ Jason Goodwin
Kitap Adı : YENİÇERİ AĞACI - Bir Osmanlı Polisiyesi 1  
Çevirmen : Fethi Aytuna
Orjinal Adı : Janissary Tree (İngilizce)
Yayın Tarihi : 28 Haziran 2016
ISBN : 978-605-343-894-6
Sayfa : 376
Ebat : 13,5 x 21

Kitap Hakkında

İstanbul geçmişten gelen kâbuslara ve gelecek korkusuna teslim olurken İmparatorluk’un gaflet uykusundan uyanması için belki de
önemli bir sarsıntı geçirmesi gerekiyordu.

Yıl 1836. Yer Osmanlı İmparatorluğu. II. Mahmut Dönemi. Sultan, bir yandan Batı'ya ayak uydurma gayretiyle yenilik hareketlerine girişirken, bir yandan da devlet içindeki karışıklıklarla uğraşmaktadır. Olaylı günlerde Asakir-i Mansure-i Muhammediyye mensubu bir subayın cesedi bulunur ve Sultan'ın gözdelerinden biri haremde boğularak öldürülür. Sultan, cinayetlerin aydınlanması için hızlılığı ile ünlü Haremağası Yaşim’i görevlendirir. Tarihin belki de ilk hadım dedektifi ama en cesaretlilerinden biri olan Yaşim’in on günü vardır. İstanbul'un karmaşık sokaklarında ve zengin geçmişinde katilin izini süren Yaşim’in şüpheleri zamanla, Vaka-i Hayriye sonrası yok edildiklerine inanılan, dört yüz yıldır imparatorluğun simgesi olmuş yeniçeriler üzerinde toplanır.

“Tarihî bilgi ile ustalıkla çizilmiş karakterlerin buluştuğu bu polisiye roman çok eğlenceli ve kaliteli.”
Sunday Telegraph

“Yeniçeri Ağacı’nı gerçekçi ve orijinal yapan dönemin incelikli ve detaylı anlatımı, esprili üslubu ve sıradışı kahramanı.”
The Times

“Goodwin akıllardan çıkmayacak bir karakter yaratmış.”
The Independent

“Mükemmel bir tarihî macera romanı.”
The New York Times

“Osmanlı tarihi üzerine çalışmalarıyla tanınan Goodwin’in ilk romanı oldukça etkileyici. Yazar, o coğrafyayı canlı bir şekilde anlatma konusunda çok başarılı.”
Publishers Weekly

“Tarihçi Goodwin’in yeni macera serisinin ilk romanı umut vadediyor. Yaşim’i gösterişli sarayda ve 19. yüzyıl İstanbulu’nun karanlık arka sokaklarında takip ederken okuyucu da zaman ve mekânda bir yolculuğa çıkıyor.”
Booklist

“Sıradışı ve garip bir tarihî gizemi konu edinen, edebî bir polisiye.”
George Pelecanos, yazar

“Bu büyüleyici roman hem 19. yüzyıl Osmanlı İmparatorluğu hakkında hem bir tarih dersi hem de kadim İstanbul şehri için bir gezi rehberi görevi görebilir. Bu kitabı elinizden bırakamayacaksınız.”
The Roanoke Times

“Birinci sınıf bir başarı örneği.”
BookPage

“Bir romandan isteyebileceğiniz her şey Yeniçeri Ağacı’nda var.”
Kate Mosse, yazar

“Zekice ve ustalıkla yazılmış.”
The Times

Okur Yorumları

Kitap hakkında yorum yapmak için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye girişi için tıklayınız.
Eğer üye değilseniz, üye olmak için tıklayınız.

Yazar Hakkında

1964 doğumlu İngiliz araştırmacı ve gazeteci yazar Jason Goodwin İstanbul’un büyüsüne Cambridge Üniversitesi’nde Bizans tarihi okurken kapıldı. The Gunpowder Gardens: Travels in Chine and India in Search of Tea (Barut Bahçeleri: Çayın Peşinde Çin ve Hindistan’a Seyahatler) adlı tarih ve gezi kitabının başarısından sonra Batı Avrupa’dan İstanbul’a altı ay boyunca yürüyerek gerçekleştirdiği seyahatini anlatan Bir Ucu Altın Boynuz adlı kitabı 1993’te, John Llewellyn Thys Ödülü’nü kazandı. Osmanlı Türklerinin Doğu Avrupa’da bıraktığı kalıcı izlerden çok etkilenen Goodwin, bu konuda araştırmalarını Ufukların Efendisi Osmanlılar adıyla kitaplaştırdı. Osmanlı dedektifi Yaşim’in hikâyesini anlatan ve uluslararası bir çoksatan haline gelen ilk polisiyesi Yeniçeri Ağacı 2007’de Edgar Allan Poe Roman Ödülü’nü kazandı. Bunun devamı olarak yazdığı Yılan Sütun ise CWA Ellis Peters Tarihi Polisiye Ödülü’ne aday gösterildi. Bu roman otuz yedi dile çevrildi. Jason Goodwin eşi ve dört çocuğuyla birlikte İngiltere, Sussex’te yaşamaktadır. 

Yazarın Diğer Kitapları

 
Bu Kitabı İnceleyenler Aşağıdaki Kitaplarıda İncelediler