Üye Girişi


EGOİST OLMAMA SANATI

/ Richard David Precht
Kitap Adı : EGOİST OLMAMA SANATI  
Çevirmen : Firüzan Gürbüz
Orjinal Adı : Die Kunst kein Egoist zu sein (Almanca)
Yayın Tarihi : Şubat 2014
ISBN : 978-605-343-220-3
Sayfa : 544
Ebat : 13,5x21

Kitap Hakkında

Neden daima iyi biri olmak isteriz ve bizi bundan alıkoyan şey nedir

İnsan iyi midir, yoksa kötü mü? Kalbinin derinliklerinde egoist mi yoksa yardımsever midir? Peki, insanların neredeyse tümü kendini “iyi” olarak görürken, dünyada neden bunca kötülük var? Bu kitap –yerleşik dünya görüşümüze karşın– günlük yaşamımızda nasıl davrandığımızı ve neden böyle olduğumuzu araştırıyor: Egoist ve özgeci, çıkarcı ve fedakâr, rekabetçi ve işbirlikçi, kinci ve bağışlayıcı, uzağı göremeyen ve sorumluluk sahibi. Peki, ahlaki doğamıza bu şekilde göz attığımızda toplumumuz adına nasıl bir sonuç çıkıyor? Değer ve erdem kaybı yaşayan demokrasinin ahlaki yozlaşması durdurulabilir mi? Gelecekte başkalarının sırtından geçinmeksizin nasıl tatminkâr ve mutlu bir yaşam sürebiliriz? Egoist Olmama Sanatı kendimize ve dünyaya yeni bir gözle bakmayı sağlayan bir kitap.

Kriz dönemlerinde ve yaşadığımız değer yitimlerinde sıklıkla “Yeni ahlak”a dair bir ses yükselir. İyi de, aslında nedir bu – ahlak? Kökleri nerelerdedir? Bugün insanın ahlaki doğası hakkında ne biliyoruz? Ve aslında hep olmak istesek de, neden hepimiz iyi insan olamıyoruz? Richard David Precht yeni kitabında iyi ve kötü anlayışımızın temellerinden, iyi amaçlarımızı bir kenara itip bastırarak yine de egoist davranmamızın hilelerine dek geniş bir yay çiziyor. Bunun yanı sıra iyiye daha fazla alan tanımak için toplumumuzu nasıl yeniden yapılandırabileceğimize dair somut önerilerde bulunuyor ve birbirimizle en iyi şekilde geçinmenin ve böylece tatminkâr bir yaşam sürmenin en iyi yollarını gösteriyor.


Filozof, yayıncı ve yazar Richard David Precht 1964’te Almanya, Solingen’de doğdu. 1994’te Köln Üniversitesi’nde doktorasını tamamladı ve o zamandan bu yana Almanya’nın büyük gazete ve televizyon kanallarında çalışıyor. Aynı zamanda Chicago Tribune’ün yazarlarından biri olan Precht, 2000 yılında biyolojik tıp alanında gazetecilik ödülüne layık görüldü. Roman ve bilimsel eserlerin sahibi Precht, aylarca çok satanlar listesinde bir numara olan Ben Kimim—Öyleyse Kaç Kişiyim adlı felsefe kitabıyla okurları olduğu kadar eleştirmenleri de büyüledi. Yine bir önceki kitabı Aşk. Düzensiz bir Duygu da büyük başarı kazandı. Richard David Precht Köln ve Lüksemburg’da yaşıyor.

Okur Yorumları

Kitap hakkında yorum yapmak için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye girişi için tıklayınız.
Eğer üye değilseniz, üye olmak için tıklayınız.

Yazar Hakkında

 

Yazarın Diğer Kitapları

 
Bu Kitabı İnceleyenler Aşağıdaki Kitaplarıda İncelediler