Üye Girişi


BİR AKTÖR HAZIRLANIYOR

/ Konstantin Stanislavski
Kitap Adı : BİR AKTÖR HAZIRLANIYOR  
Çevirmen : Suat Taşer
Orjinal Adı : An Actor Prepares (İngilizce)
Yayın Tarihi : Ağustos 2013
ISBN : 978-605-343-108-4
Sayfa : 352
Ebat : 13,5 x 21

Kitap Hakkında

BİR AKTÖR HAZIRLANIYOR, şimdiye kadar yazılmış en önemli oyunculuk eğitimi kitabıdır. Stanislavski’nin eseri kuşaklar boyunca oyuncu ve eğitimcilere esin kaynağı olmuştur. Kitapta Stanislavski’nin günümüze kadar oyunculuk derslerinde kullanılmaya devam edilen, zamanın testinden geçmiş “sistemi” tanıtılmaktadır. Stanislavski bir oyuncunun rolünü tam anlamıyla keşfetmesi için gerekli olan içsel hazırlıkları anlatmaktadır.

Bir Aktör Hazırlanıyor, Stanislavski’nin doğumunun 150. yılında oyuncular, yönetmenler ve drama sanatıyla ilgilenen herkes için mutlaka okunması gereken bir yapıttır.

Okur Yorumları

Kitap hakkında yorum yapmak için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye girişi için tıklayınız.
Eğer üye değilseniz, üye olmak için tıklayınız.

Yazar Hakkında

05 Ocak 1860’de Moskova’da dünyaya gelen Stanislavski, 1877'de amatör olarak oyunculuğa başladı. F. P. Komisarjevski’nin yönetimi altında vodvillerde, operetlerde, dramlarda ve komedilerde oynadı. 1898 yılında Vladimir İvanoviç Nemiroviç-Dançenko ile birlikte “Moskova Sanat Topluluğu”nu kurdu. Çehov’un yapıtlarını sahneleyerek büyük ün kazandı. 1938 yılında hayata gözlerini kapadı. Büyük Rus devrimi ve öncesi önemli bir tiyatro yönetmenidir. Devrimden önce gerçekçilik akımını benimseyip, daha sonra Toplumcu gerçekçi akıma yönelmiştir. Sanat Yaşamım adlı kitabında anılarını anlatır. Nemirovic Dancenko ile birlikte kurdukları "Moskova Sanat Tiyatrosu"; Rus tiyatrosunun bir adım öne çıkmasını sağlar. Psiko-realist oyunculuk kavramını ortaya atan ilk kişidir. Çehov'un oyunlarını klasik tarzların dışına çıkarak yönetti. Doğu tiyatrosunun gösterişinden etkilenen Bertolt Brecht'in oyunculuk yöntemi üzerine Epik Tiyatroyu geliştirdiği bilinir. Türkçeye çevrilmiş kitapları • Bir Aktör Hazırlanıyor • Bir Karakter Yaratmak • Bir Rol Yaratmak • Sanat Yaşamım 

Yazarın Diğer Kitapları

 
Bu Kitabı İnceleyenler Aşağıdaki Kitaplarıda İncelediler