Üye Girişi

HAYAT

/ Keith Richards
Kitap Adı : HAYAT  
Çevirmen : Elif Kolcuoğlu
Orjinal Adı : Life (İngilizce)
Yayın Tarihi : Şubat 2013
ISBN : 978-605-343-035-3
Sayfa : 624
Ebat : 13,5 x 21

Kitap Hakkında

Yüzyılın en rock dolu Hayat’ı

İşte Hayat ’ım.
İster inanın ister inanmayın yaşadıklarımın hiçbirini unutmadım. Teşekkürler.

“Her zevki tatmış, kendine hiçbir şeyi yasaklamamış ve bunun bedelini ödememiş bir adam. The Rolling Stones’un efsanevi gitaristinin çalkantılı hayatı.”
-New Yorker

“Müzikten Mick’e, uyuşturucudan ölümlere... Çok rahat okunan anılarında, Richards hiçbir şeyi anlatmaktan çekinmemiş.”
-Sunday Times

“Rock dünyası uzun zamandır bu kadar samimi ve bu denli önemli bir anı kitabı çıkarmamıştı… Kitabın sesi, şüpheye yer bırakmayacak şekilde karanlık lorda ait: Hırıltılı, dünyevi ve kara mizah dolu.”
-Washington Post

“Hayat, ilgi çekici, heyecan verici bir kitap. Keith eteğindeki taşları mutlak bir samimiyetle döküyor, savaş sonrasının kasvetli Dartford’ından Stones’un çalkantılı elli yılına uzanıyor. Ne ararsanız var: Uyuşturucular, tutuklanmalar, baskınlar, kadınlar ve müzik.”
-The Sun

“Keith Richards’ın son derece eğlenceli biyografisinden öğrenilecek çok şey var. The Rolling Stones efsanesinin ‘Keef’i: Başıboş, tehlikeli, hazırcevap; rock and roll’un ayakta kalan son neferi.”
-Financial Times

Okur Yorumları

Kitap hakkında yorum yapmak için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye girişi için tıklayınız.
Eğer üye değilseniz, üye olmak için tıklayınız.

Yazar Hakkında

Keith Richards, (1963 yılında 1970'lere kadar sahne adı: Keith Richard) (d. 18 Aralık 1943, Dartford, Kent, İngiltere), İngiliz gitarist, söz yazarı, şarkıcı, yapımcı ve Rolling Stones kurucu üyesi. Yenilikçi ritmleriyle tanınan Richards, yüzlerce şarkı yazmış, 100 Büyük Gitarist Listesi ve Rolling Stone dergisinin tüm zamanların en büyük 500 albümü listesi'nde yer almıştır. Bert Richards ve Doris Dupree Richards tek çocuğu olan Keith, "Gus Dupree ve Oğulları" adlı bir caz topluluğu ile, sosyalist bir lider olan dedesiyle "Gus Dupree ve Oğulları" adlı caz topluluğuyla İngiltere'yi gezdi. Anne tarafında dedesi Augustus Theodore Dupree'nin müzik ve gitar çalmasından etkilendi. Annesi tarafından Billie Holiday, Louis Armstrong ve Duke Ellington ile tanıştırıldı ve yedi pound'a aldığı ilk gitarını annesi hediye etti. Richards'ın ilk gitar kahramanı Scotty Moore oldu. Mick Jagger ile aynı ilkokula giden ve 1954 yılına kadar aynı mahallede yaşayan sanatçı, Wilmington Grammar School ve Wilmington Enterprise College'e gitti, ancak dersi "asmak" nedeniyle okuldan uzaklaştırılmasından sonra "Sidcup Art College"e gitti. İlk elektro gitarla bu okulda tanıştı. 1961 yılında "London School of Economics" te birlikte öğrenim gördüğü Mick Jagger sayesinde Blues tarzı müzikle tanıştı. Bu süreçte Dick Taylor, Brian Jones ve Ian Stewart'ile tanıştılar ve birlikte provalar yapmaya başladılar. 1962 yılında etkilendikleri Chuck Berry, Howlin Wolf, Muddy Waters ve Elmore James gibi sanatçıların parçalarıyla oluşturdukları repertuarla Rolling Stones grubunu kurdular. Aynı yıl anne ve babasının boşanması üzerine müzikal çalışmalarını destekleyen annesiyle birlikte olma ve 1982 yılına kadar sürecek olan babasıyla ayrılık dönemi başladı. Keith Richards, sadece elektro ve akustik gitarla sınırlı kalmayıp, vokal yapmış, bas gitar ve klavye çalmış, bazı şarkılarda perküsyon kullanmıştır[1]. 1963 yılında şarkı sözü yazmaya da başlayan sanatçı, uluslararası listelerde 1. sıraya yükselen ünlü Satisfaction'ın sözlerini de Mick Jagger'la birlikte bu süreçte yazmıştır. "Ivor Novello" ödülü sahibi olan Keith Richards 1967 yılından itibaren beş kez uyuşturucu kullanmak suçuyla yargılandı. Karayip Korsanları: Dünyanın Sonu filminde rol alan sanatçı, aynı zamanda produktörlük te yapmaktadır[2]. 

Yazarın Diğer Kitapları

 
 
Bu Kitabı İnceleyenler Aşağıdaki Kitaplarıda İncelediler