Üye Girişi


Editörün Eli

14-02-2021 Sonsuz Bir Ömür Denize Varamayan Bir Nehir Misali Bataklığa Dönüşür mü?

Mümkün olsaydı ebediyen yaşamak ister miydiniz? Peki, sonsuz bir yaşam için neler yapardınız? Ruhun başka bir dünyada ölümsüzlüğünü savunan inanç sistemi ve insanların bu dünyada biyolojik olarak ölümsüzlüğünün arayışında olan bilim ve teknoloji… İki görüş farklı yollardan da olsa aslında aynı arzunun, ölümsüzlüğün peşinde… Bitmeyen bir varoluşun peşinde olan insanlığın en büyük arzusu her dönemde ölümsüzlük oldu. 


“Ölümün korkulacak bir yanı varsa o da anlamadan yaşamak, evrenle kucaklaşmadan  aynı döngü içinde sıkışıp kalmaktır.”


İnsanlığın ölümsüz olma çabası, kadim kültür ve medeniyetlerden çağımıza kadar uzanan bir tutku. Ölümsüzlük arayışını, tarihte masallara, kutsal metinlere, mitolojiye, destanlara aktaran insanlık, günümüzde bilim insanlarının, fütüristlerin ve filozofların sürdürdüğü bir uğraş haline geldi.


Kemal Sinan Özmen bilimkurgu romanı Göklerden Gelen Umut kitabını benzer bir sorgulama üzerine kurguluyor. “İnsanın ölümüne dair duyduğu korkunun kaynağını oluşturan tam olarak nedir? Ölüm deneyimi ve sonrasındaki insanı bekleyen bilinmezlikler mi yoksa benlik duygusunun yok olmasına karşı insanın geliştirdiği karşı konulamaz endişe mi?”


Döngü Üçlemesi’nin ilk kitabı Göklerden Gelen Umut, sizi insanlığın limitlerine ve doğasına ilişkin sorgulamalar yapmanıza neden olacak inanılmaz bir serüvene çıkarıyor. Akademisyen ve yazar Kemal Sinan Özmen’in insanlığın evrensel değerlerinin neler olduğu sorusunun cevabını aradığı bu üçleme, toplumsal ve kültürel değerlerimizin dayandığı temeli işaret ediyor. Kitap, sonsuzluk arayışımızın, ebediyen var olma arzumuzun, uluslararası ekonomik ve politik sistemin ortak değerlerimiz üzerindeki etkisini sıradışı bir hikâye ile anlatıyor. 


“(...) Asıl olan ne yaşadığın değildi, yaşadıklarına verdiğin tepkiler ve onlardan ne öğrendiğindi. dolayısıyla, insan zaten her an aklında ve yüreğinde okunmayı bekleyen evrenin o mucizevi kitabıyla dolaşıyordu; içinde sadece sorabildiği soruların yanıtları olan, görebildiği kadar görünebilen, okumak istediği kadar uzun ve insanın anlamak istediği kadar basit bir kitaptı bu.”


Göklerden Gelen Umut kitabı şu soruya fantastik bir dünya yaratarak cevap arıyor: 


İnsanlar öldükten sonra bilinçleri bir evrene transfer edilse ve bin yıllar boyu orada sadece ölümsüz olmakla kalmayıp farklı zaman ve mekânlara yolculuk yapmalarına imkân tanısaydı nasıl olurdu? Göklerden Gelen Umut hem bilimkurgu severler hem de keyifli bir roman okumak isteyenler için harika bir kitap.

Son Yazılar